Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Azi am lucrat la programul spatial. Mai exact am incercat sa fac abrichtul. De ce "program spatial"? Pentru ca atunci cand am terminat nimeni nu se putea apropia de abrichtul meu. Turatia de aproximativ 5800 rpm e exagerata. Isi ia zborul efectiv masa de abricht din cauza   turatiei prea mari. Iar masa nu e chiar asa de usoara. Cred ca de vina este si axul care cred ca nu e chiar bine centrat.  Problema se va rezolva cu o fulie mai mica.

Am facut azi suportul pentru motor, suportul pentru aparatoare, suportul pentru masa de abricht. Cam putin, avand in vedere ca am lucrat o zi intreaga.  :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#646
Lada de transport rame. Mai exact va fi o roaba de transport rame. Luni o vopsesc si ii fac si cadrul pentru roaba. Roata de la roaba de carat mortar si ciment se desface usor scotand un surub. Voi scoate roata si o voi folosi pe cadrul de carat rame ori de cate ori va fi nevoie (Sper cat mai des!).



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#647
Si roaba de carat rame e gata. Astept critici:





Cutia a fost facuta cu Wolfcraft Mastercut 1000 si un fierastrau Skill de 1200w dotat cu panaza Irwin. Masa merge extraordinar de bine. Freza nici nu a fost nevoie sa o pun pe ea. Falturile le-am facut din fierastrau.



Un suport de descapacit facut din doua rafturi de frigider care nu imi mai trebuiau. Tavita o am de la casare. A fost vopsit cu sprayul (iese mai bine si e mai usor).





Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Iulie 14, 2016, 12:17:47 PM
Si roaba de carat rame e gata. Astept critici:

Un suport de descapacit facut din doua rafturi de frigider care nu imi mai trebuiau. Tavita o am de la casare. A fost vopsit cu sprayul (iese mai bine si e mai usor).

Roaba nu are suspensie si pilot automat. Am fost rau ?  :D
Despre tavita. Eu am cumparata tava de descapacit si e foarte bine ca sa ai spatiu cat mai mare pentru capaceala. Pana umplii spatiul respectiv cu capaceala se scurge mierea foarte bine de pe capaceala. Sunt multumit de ea.


Nimic nu se pierde, totul se transforma.

vulpea

mai 'pilot automat' decat oro.nu poate ca sa existe ! cat despre suspensie,cauciucul potrivit desumflat ce are ? imi place inventivitatea ta si mai ales talentul de a da o alta utilizare la diverse.adica recuperabile la greu.TOATA STIMA.

vulpea

PS.am o mica nedumerire/'nemultumire':parca marginea gratarului e prea aproape de marginea tavii;nu are tendinta capaceala sa 'basculeze' peste marginea tavii la un moment dat?

oroles

Citat din: vulpea din Iulie 14, 2016, 03:06:33 PM
PS.am o mica nedumerire/'nemultumire':parca marginea gratarului e prea aproape de marginea tavii;nu are tendinta capaceala sa 'basculeze' peste marginea tavii la un moment dat?

Nu stiu. Nu am probat-o. Intentionez sa dau niste gauri in tava cu bormasina si dedesubt sa ii pun o tava colectoare pentru miere.
@ciucur, e faina tava ta de descapacit. Cat a costat?
Eu sunt multumit de rezultate. La roaba i-am cumparat o roata noua ca sa nu mai umblu  de fiecare data la roaba cand trebuie sa intru in actiune. Roaba pe care o aveam avea o bena destul de ingusta si nu intra nicio lada de 10 rame. Asa ca ma imprumutam prin vecini de o roaba mai lata. Caturile le caram tot in mana. Asa la asta pot sa pun toate caturile  (am numai 5 cu caturi). Ladita veche pe care o aveam avea 12 rame. Cand nu era cules ma trezeam cu albina pusa pe furat, ceea ce nu mi-a placut. Chiar daca montasem un cheder tot intra albina la furat cat scoteam din stupi. Avea avantajul ca era mai usoara. Sper sa am ce extrage. :D Din ce vad eu treaba e buna. Am prins mai multe roiuri din copac anul acesta. S-au dezvoltat binisor. Am facut si cativa roi cu matci productie proprie (transvazare). La un moment dat am avut un stup care se pregatea de roit. Avea botci si matca se oprise din ouat. Era inca prezenta in stup. La urdinis avea ceva barba. Am procedat astfel pentru a-l opri din roit si a fost bine: Am luat in considerare ca la roit o anumita casta (lucratoare, doici, matca) someaza. Cert era ca matca era cea care soma si cu lucratoarele. Asa ca am mutat seara stupul pe pozitia unui roi facut de mine (cel mai slab) si roiul pe pozitia stupului care urma sa roiasca. A doua zi, toata culegatoarea era in roi. Matca nu mi-a fost omorata (De fapt, niciodata cand am facut aceasta operatiune nu mi-a omorat matca si nu am protejat-o deloc. )
De roit nu a roit nici pana acum. Chiar l-am urmarit sa vad ce se intampla si nu a roit. E buna "metoda" asta antiroit? A mai incercat cineva aceasta "metoda"?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

metoda asta ,cred eu, e cea mai simpla si eficace metoda de a uniformiza stupi(puternici/slabi)intr-o stupina.asta in cazul in care esti de acord sa faci 'ghiveci' de familii/stupina si nu urmaresti sa faci o selectie de familii de productie recordiste.(cum numesc eu,bine sau rau, arbore genealogic la familiile de albine=nu sunt pentru luat rame dela familiile puternice si intarit astfel familiile slabe).mai degraba as folosi familiile slabe pe post de familii ajutatoare(pana vine vremea de schimbare regina la familiile slabe si atunci se schimba si situatia la aceste familii).

oroles

Cu vrednicul paznic al stupinei.



In plina sesiune de extractie. Vine si un scurt filmulet mai tarziu si ceva poze.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

"Mari" a mea e gravida si nu prea ii place sa ia inepaturi de albina. Asa ca a iesit o compilatie de mai multe bucatele de filme.

https://youtu.be/JChIDMNfTdA
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Folositi voi BK ca tot mai buna e carpatina. Eu zic ca e bine daca am scos atata miere de la un stup. Stupul de unde s-au luat ramele a fost extras si la pomi fructiferi si la salcam (cat a picurat).

http://youtu.be/XVeiQah-ZS8
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Si nu uitati: Manuiti dalta ca Stefan cel Mare palosul!  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Si centrifuga isi face treaba foarte bine. Nu am timp eu sa descapacesc cat poate ea sa invarta.

http://youtu.be/h8UZ97AVRfY
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Video este privat si nu vede
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi