Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

#615
Citat din: oroles din Iunie 09, 2016, 06:49:09 AM
. Sunt stupii plini de regine.

Stai sa vezi când treci in extrema cealalta. Eu am trecut de la zile cu 5-10 matci si roi in copaci la ncio o botca / nici o matca in anumiti stupi. Abia astept sa mai gasesc un stup cu botci ca am 3-4 stupi vazuti unde am nevoie de botci (ori nu imi place randamentul matcii - ori nu am matca de loc).
Si la mine ploile au stricat culesul (cel putin la salcam a fost zero barat). Si in rest a fost foarte prost (nici macar cules de intretinere sa ramana cu mierea cu care au iesit din iarna).
Am avut cam acum 3 saptamani un moment in care si roii si familiile puternice aveau ramele aproape goale (rezerve zero). Dupa care au adunat in 4 zile frumoase cat nu au adunat in 2 luni.

Acum urmeaza 3 zile de ploi legate si dupa 2 saptamani cu vreme frumoasa si canicula. Teii din curte de la Cernica au inflorit (deci 3-4 zile le pierd). Sa vedem ce fac in rest.
Chiar daca nu merg la tei au puzderie de flori pe camp.

Daca trec in extrema cealalta (caldura fara pic de ploaie) se usuca si florile de pe camp (florile/balariile au intre 1metru si 2 metrii de la ploile aproape fara intrerupere). Un pic de seceta si le pune pe butuci la cata masa verde este acolo...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Macar de ar veni vremea aia frumoasă de care spui. Tare mi-e ca cele două saptamani se vor transforma in 3 zile. Poate sa fie si canicula ca la cata apa este in sol... La ultima ploaie parcă apa cadea pe un nailon. Nu intra deloc in sol.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MARIUS_bc

Sincer imi pare rau pentru tine .. :sad:

oroles

Sambata am prins un roi si unul a plecat. Ambele roiuri au plecat pana in 7:30, lucru neobisnuit pentru mine. Cu o seara inainte am trecut prin stupina si m-am uitat prin copaci. Tot atunci  prinsese socrul meu un roi intr-un mar. Era mediu ca marime, asa ca l-a luat si l-a pus intr-un stup. In dimineata urmatoare, in acelasi loc (exact acelasi loc) un alt roi. Initial socrul meu era dezamagit crezand ca nu a prins matca. Am deschis usurel stupul unde-l pusese si am observat ca sunt albinele toate acolo. O regina incerca sa iasa printre scandurelele podisorului. Am prins-o si am marcat-o crezand ca e singura. Am aruncat-o marcata pe fundul stupului. Pe rame mai canta o matca. Apoi am scos de la un alt stup o rama cu puiet si miere pe care am lipit-o de roi. Nu a trecut deloc pe rama. Dupa vreo 3 ore, satul de mierea trasa de pe rama a plecat. Tot la 7:30 a venit un vecin sa imi spuna ca la el in vie este un roi, cel mai probabil de-a meu. Distanta de stupina este de circa 250 m. Era asezat pe un butuc de vie, foarte usor de luat. Asa ca am bagat sub el o galeata de var si l-am scuturat. A cazut usor in galeata. Au mai ramas vreo 5-10 albine pe butuc. Am vazut ca nu e matca si le-am lasat acolo. Cu capacul pus l-am dus acasa si l-am cantarit. Avea 1,5 kg. (Am cantarit galeata cu roiul si  goala, dupa punerea in stup). Ce parere aveti de aceasta cantitate de albine? E mult, e putin?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am comandat de la emag acest invertor de sudura la oferta. Sper sa reusesc sa sudez cate ceva prin stupina. Poate daca deprind "tainele" sudurii sa trec la constructia unui pavilion apicol.  Pana atunci mai fac ceva suporti pentru stupi ca tare am nevoie de asa ceva. Am si un stup directorial, in lipsa de suporti. O sa vi-l prezint saptamana asta. :D

http://www.emag.ro/aparat-de-sudura-compact-proweld-tip-inverter-roc-140i-model-2016-gratuit-masca-de-sudura-cu-cristale-lichide-roc-140i-masca/pd/D67PB2BBM/

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

sa pui poze dupa ce faci suporti :D
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

Dupa ora 8 a mai iesit un roi. :D Asa ca dupa ploaie... Din carti am citit ca roiurile ies, de regula, in intervalul 11:00 - 16:00. Nu mai inteleg nimic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: Aurelian A. din Iunie 14, 2016, 09:55:37 PM
sa pui poze dupa ce faci suporti :D
Pun, dar sa imi iasa sudura mai intai! :P
Nu vreau sa ma fac de ras.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Cu 1,5 kg albina e un roi STAS!  :P Pana in toamna e familie! Cate rame a ocupat?
Eu am adunat prin Bucuresti un roi de pana intr-un kg si s-a facut super familie anul urmator! Era secundar, avea cel putin 3 regine. Norocos am fost ca l-am tinut inchis 3 zile, s-a ales Regina!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

Citat din: oroles din Iunie 14, 2016, 07:51:02 PM
Sambata am prins un roi si unul a plecat. Ambele roiuri au plecat pana in 7:30, lucru neobisnuit pentru mine. Cu o seara inainte am trecut prin stupina si m-am uitat prin copaci. Tot atunci  prinsese socrul meu un roi intr-un mar. Era mediu ca marime, asa ca l-a luat si l-a pus intr-un stup. In dimineata urmatoare, in acelasi loc (exact acelasi loc) un alt roi. Initial socrul meu era dezamagit crezand ca nu a prins matca. Am deschis usurel stupul unde-l pusese si am observat ca sunt albinele toate acolo. O regina incerca sa iasa printre scandurelele podisorului. Am prins-o si am marcat-o crezand ca e singura. Am aruncat-o marcata pe fundul stupului. Pe rame mai canta o matca. Apoi am scos de la un alt stup o rama cu puiet si miere pe care am lipit-o de roi. Nu a trecut deloc pe rama. Dupa vreo 3 ore, satul de mierea trasa de pe rama a plecat. Tot la 7:30 a venit un vecin sa imi spuna ca la el in vie este un roi, cel mai probabil de-a meu. Distanta de stupina este de circa 250 m. Era asezat pe un butuc de vie, foarte usor de luat. Asa ca am bagat sub el o galeata de var si l-am scuturat. A cazut usor in galeata. Au mai ramas vreo 5-10 albine pe butuc. Am vazut ca nu e matca si le-am lasat acolo. Cu capacul pus l-am dus acasa si l-am cantarit. Avea 1,5 kg. (Am cantarit galeata cu roiul si  goala, dupa punerea in stup). Ce parere aveti de aceasta cantitate de albine? E mult, e putin?

  Nu cred ca e posibil sa iasa un roi la 7,30! Cel putin eu nu am intalnit niciodata asa ceva. Cel mai devreme pe la 9 si cel mai tarziu in jur de 16, cu cateva exceptii pana la 18.
Probabil acei roi au fost din ziua precedenta.
Si roiul plecat dintr-o lada cu fagur cu puiet imi pare o mare exceptie. Eu nu am intalnit niciodata.
Roiul de la 250 m distanta cred ca a fost iarasi roicare zbura spre o destinatie aleasa, iar matca nu era capabila sa zboare si asa s-a asezat acolo. Imediat dupa iesirea din familia-mama, roiul se aseaza totusi mai aproape. Aproape sigur acel roi are matca batrana. O sa ne spui dupa 2-3 zile cand il vei controla si ar trebui sa gasesti oua.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Domnule stefan1, nu am niciun interes sa mint. V-am spus ca si aseara la ora 20:30 a iesit un roi. De la amiaza cand a prins socrul meu unul si pana la 20:30 a plouat si nu avea cum sa iasa. Poate a iesit pe ploaie...
E posibil ca roiul prins in via vecinului sa aibă matca batrana cum spuneti. Voi verifica sambata!

@Cristel, acel roi prins ocupa 6-7 rame.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Pentru dl. stefan1. Rama cu puiet a fost lipita de roiul din copac, nu din lada. Nu puteam sa bag deloc galeata in locul respectiv si de aceea am folosit o rama cu puiet ca sa prind roiul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

sa il stapanesti sanatos!!!
grija mare cu racirea ca altfel il parlesti destul de usor.
masca e smecherie! :roll: iti elibereaza o mana.
nici peste un an de sudura nu o sa-ti placa sudurile cum ies  :hi:
Spor!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

stefanescu

Pentru casa aparatul e bun.
Poti suda cu electrozi cu orice tip de invels (bazic sau titan)
Durata activa este de 100% la electrozi de 2,5 iar pentru 3,25 cam 60%. Pe masura ce creste diametrul scade durata activa. Nu te sfatuiesc sa sudezi cu electrozi de 5 sau chiar cu 4. Il pui pe chituci si plangi dupa bani.
Ai un consum mic de energie. Daca folosesti un cablu mai lung de alimentare caderea de tensiune e mica.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

oroles

Si a venit si produsul. Dupa dimensiuni, chiar pare o jucarie. E foarte mic. Cuplele, clestii par de buna calitate dar nu sunt top. Oricum cred ca o sa reziste clestele de masa si clestele de electrod.  Cablurile par chiar bune (au si certificatul TUV puse pe ele).





Si modelul mastii:


Stie cineva ce sunt specificatiile 4/9-13?

Decorul mastii cred ca mi se potriveste (Oroles=(lb. daca) vulturul)  :rotfl: =))





Daca poate sa imi dea cineva detalii despre modul cum se seteaza aceasta casca, il rog sa o faca!
Are 3 rotite: Pe una exista o gradatie de la 6 la 13. E in afara mastii. La interior are doua butoane. Pe unul scrie "sensitivity" si pe unul scrie "delay". E clar ca "sensitivity" inseamna senzitivitatea senzorului. "Delay" probabil e timpul in care intra in functiune senzorul. Atunci ce e acea rotita de la 6 la 13.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani