Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Azi am verificat starterul si rezultatul transvazarii de miercuri  (intre doua reprize de ploaie). Rezultatul e 24 luate in lucru din 30. Nu e 100% dar tot e peste 60% ceea ce zic eu ca e bine. Nu stiu de ce, dar starterul s-a depopulat. Am pus in hranitor vreo 250 gr. de miere si azi mai era. Ori dezertare in masa (desi a fost pus pe aceeasi pozitie ca stupul din care l-am facut), ori erau la cules majoritatea. Mi s-a parut ca la vcinul ar fi mai multa albina ca de obicei. Mai pe seara mai bag o rama si vad atunci populatia. Rama cu larvele luate in lucru am bagat-o intr-un finisor cu multa albina
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Bravo!
Eu nu am apucat inca sa fac ceva in acest sens.
Ai pus toate 24 botcile in acelasi finisor sau le-ai impartit?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

#587
Citat din: ciucur din Mai 13, 2016, 08:41:52 PM
Bravo!
Eu nu am apucat inca sa fac ceva in acest sens.
Ai pus toate 24 botcile in acelasi finisor sau le-ai impartit?
Le-am bagat pe toate in acelasi finisor. Este un stup orizontal puternic (are vreo 14 rame ouate si albina din capat in capat). Cat am scos 5 minute o rama sa fac loc ramei portbotci le-am gasit pregatite de cladit. Se tineau de podisor si se apucasera sa umple golul. E stupul din care am luat larvele. Deoarece nu am apucat in seara asta sa mai bag ceva larve la crescut, voi baga maine dimineata din altul ca astea de le-am luat din acest stup erau un pic cam agresive (nu exagerat). Am verificat roinita si chiar a scazut populatia foarte mult si nu stiu de ce si unde s-a dus... Oricum ca sa pun gratii portbotci la doua rame dura destul de mult timp. Sunt convins ca vor fi crescute bine. Acum si 15 daca imi ies sunt multumit. Cu ce mai pun maine, sper sa mai scot cateva...

Important e ca am prins spilul... Acum  mi se pare chiar usor. Trebuie e sa ai si scule. Mi-am luat o lanteta de inox. Eu nu stiu cum reusesc altii sa ridice larva cu pickingul chinezesc. Eu imi fac niste nervi cu el... Prefer sa transvazez cu scobitoarea. Pana acum nu imi luau nici jumatate in lucru. Am vazut cum sta treaba si am mai prins vreo cateva smecherii la transvazare. Sa nu zicem "hop" pana nu sar santul. Sa le vad eu ecluzionate...si in bigudiuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi am inceput celalalt proiect pentru "tehnologizarea" exploatatiei mele apicole. E vorba despre dulapul de decristalizat miere. Intentionez sa il folosesc in mai multe scopuri: fermentare alcool, decristalizare miere, sterilizare borcane, pregatirea ramelor pentru extras cand e prea frig (locuind departe de stupina, ma ajuta mult incalzind ramele in prealabil), crestere matci (pentru inceput voi testa pe 1-2 botci).

Deviz:
1. 4m de cablu = 4 ron
2. Frigider Kristal 408 = gratis
3. Bec cu infrarosu de 250 W = 44 ron
4. Termostat digital pe 220v = 114 ron (34 a fost transportul)
5. Dulie = 7 ron
6. Ventilator de baie = 24 ron.

Total undeva sub 200 din ce calculez eu.
Am incercat sa scot radiatoarele din frigider si a iesit amoniacul. Noroc ca nu mi-a tercut prin minte sa bag flexul. Desi era vechi si credeam ca nu mai are strop de amoniac, nu a fost asa. Am stat o ora sa se aeriseasca locul (era afara sub cerul liber). Important e ca am reusit. Daca aveti sugestii, astept!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Rezultatul muncii de azi:







Merge uns! Nu imi mai e frica de cristalizarea mierii in butoi. Totusi pana nu inteleg cum functioneaza termostatul nu bag nicio botca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

alexutu

daca pui miere de rapita cristalizata o face lichida.
00007

oroles

Citat din: alexutu din Mai 15, 2016, 12:31:55 PM
daca pui miere de rapita cristalizata o face lichida.
Da, si poate fi folosita si pentru mierea cristalizata in rame sau cand e prea rece si ingreuneaza extrasul. Poti sa fermentezi si alcool. Are numeroase aplicatii (crescut aluatul, , crescut matci, incubator etc.) E foarte bun la casa omului.  :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Aseara am mai transvazat 16 cupule, bagate in acelasi starter. Cum am mai zis, starterul s-a cam depopulat. Banuiesc si deoarece l-am mutat intr-o roinita noua, nefolosita. Nu i-am lasat puiet nici macar capacit (de frica sa nu gaseasca vreo larva din care sa traga o botca). Si uite asa s-a depopulat si s-a mutat la vecinul din ce am vazut eu. Am bagat aseara 16 cupule cu larve. De data asta am pus un pic mai mult laptisor in cupule (si prima oara am pus putin laptisor cu apa). Nu mi-au luat in lucru decat 5 din 16 desi zic eu e exclus o eventuala eroare de transvazare (accidentare larve). Din cauza laptisorului pus pe fund, am gasit azi la 24 de ore dupa transvazare larve cu putin laptisor pe fund (pus de mine) sau cu laptisor consumat, insa nu fusesera indepartate. Speriat, am verificat si pe cele 24 de tura trecuta, crezand ca in finisor s-a intamplat acelasi lucru. Am vazut ca finisorul a abandonat 4 botci (banuiesc ca le-am accidentat eu la montarea gratiei Hanneman deoarece nu erau bune pionezele. In concluzie, puterea starterului e foarte importanta pentru cresterea matcilor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

merak

Foloseste starter inchis si nu se mai depopuleaza. Alta varianta: starter pe pozitia unui stup puternic(cea mai faina varianta dupa mine). E mai usor la ME ca poti intoarce corpul cu puiet si matca la 180 pus langa corpul orfanizat(starter). La momentul asta din an e super simplu de lucrat ca e multa albina tanara.


oroles

Citat din: merak din Mai 16, 2016, 08:56:08 AM
Foloseste starter inchis si nu se mai depopuleaza. Alta varianta: starter pe pozitia unui stup puternic(cea mai faina varianta dupa mine). E mai usor la ME ca poti intoarce corpul cu puiet si matca la 180 pus langa corpul orfanizat(starter). La momentul asta din an e super simplu de lucrat ca e multa albina tanara.

Chiar si pe locul unui stup bun pus starterul, cred ca tot se va depopula. Mi-am dat seama ca stupii sunt prea apropiati intre ei. :D Si asta ar putea fi o cauza a depopularii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

merak

Posibil, putin probabil.

Incearca varianta standard si nu dai gres. Starter inchis, o rama plina de polen, una de nectar, una cu apa, cateva kile de albina, cutie bine aerisita, 2 ore, dupa 24 mutat in finisor(poti sa versi toata albina din starter daca nu-l mai folosesti) si gata. Eu puneam starterul in grajd pe masa de circular, se aude ca un motor alea 2 ore. Am incercat si cu starter deschis la cativa metrii de stupi si tot s-a depopulat. Oricum nu imi place ideea de a avea urdinisele aproape si unde sunt mai inghesuiti ii intorc cu urdinisul la 180 din 2 in 2.

merak

La varianta cu stupul pe 2 corpuri las larvele pana le capaceste in starter altfel patesc de se duce multa albina jos la puiet cand le unesc la loc.

oroles

De ieri a inceput sa infloreasca salcamul. De doi lei sperante mai sunt.

Am inceput sa extrag de la pomi deoarece vremea nu mi-a permis pana acum. Am extras de la jumatate din ei. Am pus si centrifuga electrica facuta de mine in functiune si are cateva defecte constatate: 1. Nu mai lasa stuparul sa dea la manivela si ii creste burta; 2. Cand bei un pahar doua de vin se duce direct in cap ...si la picioare. La centrifuga manuala beam doua sticle si nu aveam nimic. Iesea tot alcoolul prin transpiratie. 3. La centrifuga asta electrica ai timp si sa te plictisesti. Descapacesti cateva rame si apoi stai degeaba. Cred ca ma apuc de fumat... 4. Nu am asa multa miere cat as putea eu sa extrag. :rotfl: =)) In rest totul e foarte bine.

Sambata trecuta am dat 16 larve in starter. Numarasem 5 botci luate in lucru. Mai erau vreo doua care nu fusesera luate in lucru si aveau acelasi pat de laptisor adaugat de mine la transvazare. Nici macar nu erau vizitate de albine. Deci astea doua nu fusesera luate in lucru. Din astea 5 botci, una cu mai mult laptisor am lasat-o starterului si 4 le-am mutat in finisor. Ieri la extras am observat ca in finisor erau 5 luate in lucru si nu 4. Stiu ca poate matca trasa din larva luata in lucru mai tarziu nu va fi de calitate, dar voiam sa va arat ca putem starta si noi. :P

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Mai 16, 2016, 12:28:20 PM
Citat din: merak din Mai 16, 2016, 08:56:08 AM
Foloseste starter inchis si nu se mai depopuleaza. Alta varianta: starter pe pozitia unui stup puternic(cea mai faina varianta dupa mine). E mai usor la ME ca poti intoarce corpul cu puiet si matca la 180 pus langa corpul orfanizat(starter). La momentul asta din an e super simplu de lucrat ca e multa albina tanara.

Chiar si pe locul unui stup bun pus starterul, cred ca tot se va depopula. Mi-am dat seama ca stupii sunt prea apropiati intre ei. :D Si asta ar putea fi o cauza a depopularii.
Starterul daca il lasi pe locul familiei de baza din care provine, nu se mai depopuleaza. Depopularea este doar din cauza albinelor batrane care mor, in acest caz. Daca il vrei starter permanent, iti mai alegi un alt stup care sa-i doneze odata la 8-9 zile cate doua rame de puiet capacit fara albina acoperitoare.

 
Va salut.