Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: MARIUS_bc din Martie 06, 2016, 07:10:06 PM
Agrisele sunt foarte delicioase ....culesul lor e putin mai dificil datorita spinilor numerosi si foarte ascutiti!
Pana mananc eu din agrise imi mai iese ceva par alb...

Stupii sterilizati (flambati) pregatiti pentru familii noi.



Si scandura pusa la uscat pentru noi cutii de stupi.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MARIUS_bc

 2 ani dupa plantare butasului poti culege primele fructe!  :)

oroles

O sticla de hidromel ajuns la maturitate. Ieri am pus la fiert a doua sarja, cu nutrienti de sinteza ca struguri la vremea asta nu gasesc.


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Inseamna ca in acele botci au depus oua albinele.

MARIUS_bc

La toamna va servesc cu struguri naturali din vie ce nu a vazut chimicale de cand a fost infiintata cam 70 de ani  :hi:

oroles

Citat din: bucovineanu din Martie 06, 2016, 09:35:16 PM
Inseamna ca in acele botci au depus oua albinele.
@bucovineanu. Am inteles. Interesant e ca in celule niciun ou...

@MARIUS_bc, desi hulim chimicalele, sa stii ca ele sunt absolut necesare. A se vedea cazul bebelusilor din Arges, cazul copiilor intoxicati din Arges. Fara ele viata noastra ar fi mai grea. Bine, iti trebuie si un pic de discernamant atunci cand folosesti chimicalele si o anumita cultura chimica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: oroles din Martie 07, 2016, 08:59:52 AM

@bucovineanu. Am inteles. Interesant e ca in celule niciun ou...
Sarmanele s-au vazut orfane si in primul rand vor sa se salveze crescand o noua mama.

oroles

Interesant este ca dupa ce le-am scuturat s-au asezat pe stupi de aceeasi culoare din spatele stupului in care se aflau. Sper sa fi fost primite in vreun stup.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: oroles din Martie 07, 2016, 09:51:25 AM
... Sper sa fi fost primite in vreun stup.
Dacă vin cu guşa plină au şanse mari...

sorinma

Citat din: oroles din Martie 06, 2016, 09:22:46 PM
O sticla de hidromel ajuns la maturitate. Ieri am pus la fiert a doua sarja, cu nutrienti de sinteza ca struguri la vremea asta nu gasesc.




oroles eu nu cred ca acolo in sticla.e.ceva bun...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

De ce nu crezi? Lasa ca il beau eu. E al naibii de bun. Mai am foarte putin. Se vinde bine. Piața exista asa ca puneti la fermentat miere  L-am dat cat ai clipi. La ce pret are mierea acum...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Citat din: oroles din Martie 10, 2016, 09:01:57 PM
De ce nu crezi? Lasa ca il beau eu. E al naibii de bun. Mai am foarte putin. Se vinde bine. Piața exista asa ca puneti la fermentat miere  L-am dat cat ai clipi. La ce pret are mierea acum...
Foarte buna orientare .
Cit poate fi stocat si cam cit ar esi pe Kg de miere { LEI } poliflora sau de F.S /

oroles

Depinde de pretul la care il dai. Eu il dau la 10 ron pe litru (cam 3 lei e costul de productie plus munca daca mai vrei sa o socotesti. Oricum nu muncesti mai mult de 12 ore in total la productie). La pretul asta iti triplezi investitia. Apicola Bacau da cu 15 lei sticla de 750 ml parca. Nu am cumparat niciodata sa le vad gustul. Cand am facut pretul asta am calculat sa vad profitul si m-am orientat si pe piata vinurilor. Un vin mediocru se vinde sub 10 ron la supermarketuri. Tras in sticle cu dop de pluta hidromelul tine si mai bine de 3 ani. De ce e mai vechi, de ce e mai bun. Am folosit doar miere poliflora. Nu pun miere de FS ca nu am.

Eu initial l-am facut pentru consum propriu si pentru a-mi creste fertilitatea. Se pare ca ceva rezultate are. Nu degeaba il consumau grecii antici inainte sa faca plozi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Multumesc  !
E mai bine decit la  T.
1 Kg Mire floare =1.25 L T la 40g 

MARIUS_bc

Anul asta o sa-ti incerc si eu reteta!  :nod: