Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

bratosin radu

Scuze,dar ma gandeam la faptul ca si-ar cumpara ceva de pe la noi;stii bine ca aceleasi produse dincolo sint si mai ieftine si mai bune calitativ.wolfcraft am avut si eu in plan acu vreo doi ani, dar pe la noi nu am vazut.

sorinma

Wolcraft se gaseste la hornbach
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Si Baumax are scule Wolfcraft (capete de freze, banc de lucru dar nu cu suport pentru fierastrau si oberfreza, tot felul de chestii de mici dimensiuni).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Zbor de curatire astazi, 30.01.2016
In general, ma declar foarte multumit de felul in care arata familiile mele la vremea aceasta.

http://youtu.be/k-xk3aZqFO8

Pacat ca nu ies toti deodata afara ca sa le pot filma zborul. :D
Am deschis udinisul la toti ca sa ma scuteasca de munca de a evacua la primavara mortaciunile.

http://youtu.be/eUWo5A5DVls

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Protofil de casa. Culoarea mi-a iesit...



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicu has

Buna si o reteta cum este facut protofilul  :D

oroles

Reteta mea e simpla:
2 pachete de Ceai gastric I de la Plafar
2 pachete de Ceai gastric II de la Plafar

Apoi din gospodaria proprie:
-Musetel
-Menta
-Cicoare
-Busuioc
-Cimbru
-Tei
-Salcam (flori)
-Coada soricelului
-Scoarta de stejar (uscata)
-Sovarf (putin)
-Coada calului (sau Barba ursului se mai numeste)
-Roinita (la greu)
-Troscot (nu foarte mult)
-Macese (o manuta)
-Catina

Umplu un borcan cu plantele astea si adaug 5 L de tuica de casa intre 70 si 80 de grade alcool.


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nicu has


albinasebes

l-ai adus la 40 de grade?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

oroles

Citat din: albinasebes din Februarie 06, 2016, 09:17:21 PM
l-ai adus la 40 de grade?
Nu, de ce? Ce rost are? Nu se imbata albina. In anii trecuti am hranit si cu 93 de grade. E drept ca nu am pus 17 ml/L, ci mai putin. Cei de la ICDA fac dilutia ca sa le iasa mai mult. Esentele tari se tin in sticlute mici.  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

A avut efect protofilul facut de tine?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Mie mi s-a parut ca a avut efect. E singurul lucru pe care consider ca nu ar trebui sa lipseasca din sirop. Resturi le trec la capitolul Apipixuri.
Mi-a facut minuni anul trecut la o familie plina de diaree. Oricum, si sirop simplu daca ii dadeam ii mai ameliora situatia.

PS: Nu stiu cum e Protofilul cumparat deoarce dintotdeauna mi l-am facut eu. Deci, nu am termen de comparatie decat cu anii in care nu am dat deloc.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MARIUS_bc

Salut vecine!  :bravo:
Folosesti folia peste cuib primavara?

Eugen B

Oroles faci cum sti, dar nu se face macerare la 93 de grade, dar faci cum sti tu.
La mine se vede diferenta intre cel din comert si cel home made.
Trebe avut grija cum se prepara, daca sunt prea multe grade se detereoreaza substanta activa din plante.
Toate au un rost, dar fiecare face cum vrea.

mmacreanu

Citat din: oroles din Februarie 08, 2016, 11:03:16 PM
Citat din: albinasebes din Februarie 06, 2016, 09:17:21 PM
l-ai adus la 40 de grade?
Nu, de ce? Ce rost are? Nu se imbata albina. In anii trecuti am hranit si cu 93 de grade. E drept ca nu am pus 17 ml/L, ci mai putin. Cei de la ICDA fac dilutia ca sa le iasa mai mult. Esentele tari se tin in sticlute mici.  =))

cik protofilul de la ICDA are 70 grade! Nu am masurat dar o voi face!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.