Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

Pt lemn e nevoie de turatie mare dar nu trebuie depasita nici turatia constructiva a sculei...si important e sa taie bine scula
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

Uite inca o idee
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bucovineanu

La lucrul cu lemnul mai rar se intampla accidente la ochi. Degetele trebuie pazite, deoarece daca sunt taiate altele nu mai cresc la loc.  :smile:

oroles

Ieri vorbeam cu un vecin care imi spunea ca el a vandut si abricht si tot. Si le facuse foarte bine lucrand intr-o uzina destul de mare si avand la dispozitie toate utilajele necesare. Mi-a povestit ca la ultima utilizare, vrand sa faca un fund (carpator pentru ardeleni :P ) dintr-o bucata de lemn de fag uscat, in momentul in care dadea la abricht acea bucata s-a crapat si cu o viteza destul de mare i-a trecut pe langa cap. Cand a luat-o de jos si a vazut-o ce ascutita era a incremenit. Spunea ca de atunci trebuia sa fie dezgropat de doua ori. :D Deci aveti grija ce lemn bagati la abricht.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu se prelucreaza bucati mai scurte de 40cm. In general bucatile scurte se dau la abricht cu ajutorul unui impingator special. Mare atentie la materialul cu noduri mari, sau care este crapat. Si o atentionare pentru toate uneltele de prelucrare a lemnului: mult mai repede te accidentezi cu o scula neascutita, decat cu una bine ascutita.

oroles

Dupa mai multe incercari mi-a iesit si mie un hidromel destul de bun. Mai bine zis un vin din miere si struguri. Aspectul este cam asa:



La gust seamana cu un vin sec, cu un gust amarui destul de pronuntat. Aduce cu vinul din comert. Mamei mele i-a placut. Fratele meu a zis ca are gust a vin dar este un pic "ciudat".  Mie imi place la nebunie. De ce bei, de ce-ai mai bea. Sper sa aiba efect asupra fertilitatii asa cum se spune.  =)) Pe vremuri, socrul mic trebuia sa aprovizioneze proaspat insurateii cu hidromel in prima luna dupa casatorie, pentru a creste fertlitatea. De aici si expresia "luna de miere". Alcool are la greu (undeva la 13 estimez eu). Alcoolmetrul pentru vin pe care il am eu nu mai are gradatie peste 12.5 vol. alcool.

Azi l-am tratat, deci doua saptamani nu mai am voie sa ma bag la el. :D I-am pus bentonita pentru limpezire (desi nu prea e cazul dupa cum se vede din imagine) si cu metabisulfit de potasiu pentru stabilizare / conditionare. Nu sunt oenolog, insa ce am reusit sa fac anul acesta mi se pare destul de bun. Cine trece pe la mine il servesc cu un pahar. :D

Il voi pune la invechit in sticle, sa vad ce gust are dupa mai mult timp. Inca nu e 100% facut. Am inteles ca hidromelul se face mai bun dupa 6 luni.

Si Protofil de casa la facut:


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

un OM

Am un uruitor pentru boabe. Orice planta medicinala culeasa si uscata la umbra o maruntesc, apoi la pastrare in cutii de carton. Cred ca maruntirea mecanica face bine la tinctura.

Eugen B

Ce alcool si plante folosesti?

oroles

Citat din: Eugen B din Decembrie 15, 2015, 08:46:51 PM
Ce alcool si plante folosesti?
Alcoolul e facut de mine. E alcool din zahar si cereale. La a doua fierbere iese undeva la 80 de grade. Nu am incercat sa il trag de trei ori. Oricum, un 70-80 de grade scoate cam tot ce trebuie din plante in 2 saptamani.
Ca plante folosesc: Ceai gastric 1 si Ceai gastric 2 (de la Plafar, gata maruntit) la care am mai adaugat: busuioc, menta, coada soricelului, coada calului, cicoare, troscot, coaja de stejar, coada soricelului, flori de salcam, flori de tei, roinita. Sper sa nu fi uitat vreo planta. Cantitatile nu le calculez. Eu nu cred ca are ce sa dauneze. La sfarsit tot il indoi cu apa. De maruntit nu le maruntesc pe toate deoarece nu are rost. Se extrage in mare parte majoritatea substantelor, fara ca sa fie nevoie de maruntire. Daca vrei sa scoti cam tot ce trebuie dintr-o tinctura se poate adauga HCl.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B


ciucur

Citat din: oroles din Decembrie 15, 2015, 08:41:23 PM
Dupa mai multe incercari mi-a iesit si mie un hidromel destul de bun. Mai bine zis un vin din miere si struguri. Aspectul este cam asa:

Pe vremuri, socrul mic trebuia sa aprovizioneze proaspat insurateii cu hidromel in prima luna dupa casatorie, pentru a creste fertlitatea. De aici si expresia "luna de miere".


Oroles, sa il beti sanatosi si iti multumesc pentru reteta.

Vezi ca expresia cu luna de miere are mai multe 'surse'. Se mai zice si ca, casatoria e ca un butoi mare plin de 'rahat' care are deasupra un strat de miere. Cica dupa o luna se gata mierea si ramane rahatul... =))
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Citat din: ciucur din Decembrie 16, 2015, 12:44:09 PM

Vezi ca expresia cu luna de miere are mai multe 'surse'. Se mai zice si ca, casatoria e ca un butoi mare plin de 'rahat' care are deasupra un strat de miere. Cica dupa o luna se gata mierea si ramane rahatul... =))
Se mai spune ca nu trebuie consumata toata miere in prima luna. Trebuie taiata cate o felie de sus pana jos, daca vrem sa reziste casatoria.  :smile:

oroles

In Moldova se mai ureaza mirilor "Casa de cacat!" in loc de "Casa de piatra!" ca sa nu isi bage nimeni nasul in ea. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Stupina si putina zapada.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Nu-ti lipsește decât omul de zăpadă din peisaj !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.