Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

Ionut bc

Am crezut ca te referi la mine. Imi cer scuze atunci. Dar totusi sunt foarte curios despre ce vecin este vorba. Eu tratamentele le fac ca masuri de precautie sa pot dormi linistit nici decum ca ar fi cumva infestate.

oroles

Citat din: Ionut bc din Septembrie 20, 2015, 09:18:53 PM
Am crezut ca te referi la mine. Imi cer scuze atunci. Dar totusi sunt foarte curios despre ce vecin este vorba. Eu tratamentele le fac ca masuri de precautie sa pot dormi linistit nici decum ca ar fi cumva infestate.
In sat la mine sunt 2 apicultori care stiu ca au:
1. la 1.5 km de mine cred ca are vreo 60.
2. la 5 km mai e cineva (pe vale) care spune ca are 80.
Cu ambii dintre ei nu prea am contact. Cel la 1.5 km e maestru si nu cred ca neglijeaza tratamentele. Are albine de peste 30 de ani.
Celalalt de la 5 km nu stiu multe despre el. A fost la mine in vizita la stupina, a vazut ce am prin curte... Am mai incercat discutii de vreo 2-3 ori si a fost evaziv. Oricum si el e incepator. Cred ca e al doilea an la el.
La niciunul dintre ei nu i-am numarat stupii.

Ti-am zis: Eu nu te recunosc de vecin... Vecinul de care spun eu e in satul vecin, undeva la intrare. La iesire dinspre Basesti (cca. 1km de mine, daca nu si mai putin) am auzit ca e incepator, si-a adus stupi anul acesta si ca a mai pierdut peste iarna cam tot ce avea, in trecut. Nu stiu numele pentru ca nu sunt "bastinas".  Tot acolo mai e cineva care are vreo 20-30 de stupi si nu am ce suspecta la el pentru ca stiu ca are experienta mare. Face pastorale si poate asta ar fi un argument in defavoarea lui.

Tot ca o informatie: Saptamana trecuta am fost si am facut tratamente la un baiat caruia i-am vandut 7 roiuri in primavara. La toti stupii verificati am gasit sub 10 paduchi. La unul abia am vazut doi. Tratamentul l-am facut cu Scabatox si acelasi dispozitiv. Roii au fost vanduti la 80 de km de stupina, dupa ce am facut acel tratament de primavara.

Mi-am pus socrul sa urmareasca daca mai apare albina cu cele semnalate de mine ieri si mi-a zis ca nu a vazut nimic prin iarba. Eu tare cred ca ori uleiul de parafina nu e bun si le parleste... Dan acum o saptamana a avut ceva pierderi la roiuri. Oricum, cand pun foggerul in dreptul urdinisului albinele care se posteaza in fata tevii mor instantaneu, cel mai probabil parlite sau intoxicate de fum. Voi face o proba cu jetul pe mana sa vad daca frige.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut bc

multumesc stiu despre cine este vorba.
am vorbit si eu cu persoana care are 80, din cate mi-a povestit si el a avut pierderi mari iarna trecuta, in aceasta vara nu a reusit sa refaca nr de familii pe care le-a avut.
tu nu ma recunosti ca vecin dar eu da. poate vreo data avem  ocazia sa facem cunostinta   si  sa vorbim mult mai multe chestii despre albine. sunt inca incepator  si mai am nevoie de sfaturi,  bineinteles daca doresti sa mi le impartasesti. :D

oroles

Sincer stiu despre cine este vorba, dar nu as vrea sa fac acuze. Clar nu il cheama Ionut. Eu unul nu am probe despre niciunul. Asa am auzit si eu despre cel cu 80, insa nu pot sa zic daca e adevarat... Tot ce am auzit sunt barfe. Din ce ai scris mai sus, e clar ca nu esti tu cel cu 80. Si despre "vecinul" ce am auzit a fost la nivel de barfa. Nu i-am vazut eu stupii dupa ce i-au murit. Am mai auzit ca ar fi prin sat cu 2-3 stupi dar stiu ca ii au de mult timp, nu sunt incepatori. Ori tu te-ai declarat vecin si incepator. Oricum ma bucur sa aud ca le faci tratamentele la timp.

Esti tot din acelasi sat cu mine? Dupa cum vezi sunt "gura sparta" si spun cam tot ce stiu, ce observ. Nu sunt avansat in cresterea lor. Am prins si eu cate ceva de prin mai multe parti si incerc sa aplic acum teoria.

De vineri sunt in stupina pana duminica. Duminica ne putem vedea daca vrei...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Septembrie 20, 2015, 09:44:59 PM
Citat din: Ionut bc din Septembrie 20, 2015, 09:18:53 PM
Oricum, cand pun foggerul in dreptul urdinisului albinele care se posteaza in fata tevii mor instantaneu, cel mai probabil parlite sau intoxicate de fum. Voi face o proba cu jetul pe mana sa vad daca frige.

Eu zic sa sezi bland si sa nu te 'frigi'.
Si la varojet, cele ce stau fix in fata tevii sau chiar intra in varojet, se intoxica. La fogger probabil ca e mai rau, de aceea unii stupari dau cu foggerul pe la sibarul antivaroa.

:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Dadeam de la distanta. Multumesc frumos pentru sfat.
Azi am fost la magazinul Apicris din oras si am luat Klartan. La inceput m-am uitat pe raft dupa el si doamna mi-a zis ca nu il tin in raft deoarece "nu e omologat". Mi l-a adus din spate si mi l-a dat. M-am uitat pe eticheta si scrie "Produs foarte toxic". Am mai patit asa la magazinul Apicola cu acidul acetic glacial, care tot pe sub mana era vandut. Nu stiu daca sa dau sau nu cu el si prin ce metoda. E sigur? A mai dat cineva cu Klartan? Ce procedura ati folosit?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Care prospect? Are doar o eticheta pe care scrie cele enumerate de mine mai sus. De unde prospect daca nu este omologat? :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

mai pretenas , este omologat dar nu la noi in tara
2 cm  la 1 litru apa
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

filip

Citat din: dorindafi din Septembrie 21, 2015, 08:54:30 PM
mai pretenas , este omologat dar nu la noi in tara
2 cm  la 1 litru apa
Nu pune metru pe sticluta ca nenorocesti albinele,incearca 2ml la litru de apa. :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Asta scrie pe eticheta. Cat dau pe interval? Benzi a facut cineva?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

apivasmob

Aceste informatii despre Klartan (Mavrik) , au ca sursa de inspiratie internetul . Le-am pus cap la cap si le prezint
aici pentru a lamuri problematica folosirii acestui insecticid in apicultura. Articolul nu reprezinta un studiu de
specialitate si nu promoveaza produsul .Totodata va atrag atentia ca folosirea lui nu este aprobata in Romania
.Denumirea comerciala a produsului in America este Maverik , iar pentru Europa , Klartan.Comercializarea in
Romania se face sub denumirea de Maverik 2 F . Klartan(Mavrik 2 F),contine 240 g tau-fluvalinate / litru.
Pentru a combate Varroa s-au folosit diferite substante printre care si Klartan(Mavrik),care are ca
principiu activ tau-fluvalinate.Insecticidul combate afidele , acarienii , paianjenii in agricultura.Cum si
varroa face parte din aceeasi familie , cineva a venit cu ideea sa foloseasca insecticidul diluat , avand
in vedere ca nu afecteaza albinele si nu are un grad mare de toxicitate pentru om. Si a mers !
Exista pe piata un produs similar , de uz apicol , numit Apistan , ce are ca substanta activa acelasi
tau-fluvalinate in concentratie de 10% . Pentru multe tari a devenit un produs de baza in lupta contra
varroa . Varianta romaneasca se numeste Mavrirol . Practica de a folosi insa produsul necomercial in
apicultura, Klartan(Mavrik) a ramas , ba mai mult s-a raspandit peste tot in lume (Europa , in cele doua
Americi , inclusiv in Romania) avand in vedere pretul mai mic (de 10-15 ori fata de Apistan).
Klartan(Mavric) se livreaza familiilor de albine in doua moduri : benzi impregnate si prin stropiri
directe
Klartan in benzi impregnate
Tehnologia aplicata este similara cu a celor doua produse de uz apicol , Apistan si Mavrirol .
1) Confectionarea benzilor
Ca suport de baza se folosesc fasii de lemn de pin(sau orice rasinoasa) , de preferinta lemnul fiind
uscat. Fasiile au dimensiunea de 200 mm/ 20 mm/ 2 mm , dimensiuni oarecum calculate, pentru a
absorbi numai o anumita cantitate de solutie apa/Klartan(Mavrik).Se afirma in unele tari ca fasiile de
lemn ar fi cel mai bun suport , datorita faptului ca elibereaza constant principiul activ cu care sunt
impregnate . Bineinteles ca suportul poate fi realizat si din alte materiale(carton , fitil bumbac
,etc),insa lemnul de rasinoase este considerat solutia optima. In partea superioara dam o gaura , prin
care cu ajutorul unei sarme agatam benzile de rame.
2) Proportia Klartan si apa
Insecticidul Klartan(Mavrik) trebuie diluat cu apa pentru a obtine o solutie de baza care sa nu
afecteaze albinele si sa distruga acarianul varroa. In Spania se foloseste un procent de 5 % Klartan , in
Franta si Italia 2 % , iar in tarile Americii de Sud 2,5 % . Producatorul Apistanului realizeaza 3
concentratii de tau-fluvalinate , 1 % , 2,5 % si 10 %, aceasta din urma fiind cea mai folosita.
- 1 -
3) Impregnarea benzilor
Dupa toate informatiile gasite , concentratia cea mai uzitata de catre apicultori este de 2,5 %. Pentru a
realiza solutia cu care impregnam benzile vom amesteca 2,5 ml de Klartran cu 100 ml de apa . Pentru
a nu gresi masuram cantitatea de Klartan(Mavrik) cu ajutorul unei seringi , dupa care agitam intens
solutia, obtinand o buna omogenizare. Daca avem un numar mare de benzi vom prepara o cantitate
mai mare de solutie , respectand dozajul . In aceasta solutie scufundam benzile de lemn , unde le vom
lasa 24 de ore . La expirarea celor 24 de ore , acestea vor fi scoase si dupa o usoara zvantare , pot fi
introduse in familii.
4) Introducerea benzilor impregnate
Benzile de lemn , impregnate cu solutia apa/klartan se introduc intre ramele 3-4 si 7-8 , la mijlocul
intervalelor . Se folosesc 2 benzi pentru 10 rame acoperite cu albine . Pentru familiile de albine slabe (
5 rame) si roiuri se foloseste o singura banda , iar pentru cele foarte puternice (15 rame) putem folosi
3 benzi . Dupa introducere , benzile sunt mentinute in stupi o perioada de 6 saptamani (42 de zile) , in
asa fel incat sa eclozioneze 2 generatii de albine lucratoare . Perioada se poate prelungi pana la 8
saptamani in cazul cand inca mai exista trantori in familii . Atentie ! Nu prelungiti tratamentul mai
mult de 8 saptamani !
5) Perioada de tratament
Pentru Romania , tratamentul antivarroa cu solutie de Klartan(Mavrik) impregnat in benzi de lemn se
face o singura data pe an , demarand lucrarea la sfarsitul verii(15-20 august) , sau in toamna(sfarsit de
septembrie) , avand grija ca temperatura sa depaseasca 10 grade C. Este foarte important ca
tratamentul sa fie efectuat corect si sa nu se depaseasca durata (6-8 saptamani). Este interzisa
efectuarea tratamentului inainte de a extrage mierea marfa din faguri !
Klartan prin stropiri directe
Cu toate ca tratamentul familiilor de albine , prin stropire directa , cu solutie de Klartan/apa se face
peste tot in lume , informatiile gasite sunt foarte putine .In Romania este principala metoda de
administrare , 7 din 10 apicultori , practicand procedeul (constatari personale) .
1) Proportia Klartan si apa
Pentru stropiri directe se foloseste o solutie mai diluata decat cea folosita pentru impregnarea benzilor
. Procentul de Klartan(Mavrik)/apa este in general de 0,2 % - 0,3 % . Pentru a obtine solutia corecta , se
amesteca 2 ml de Klartan(Mavrik) cu 1 litru de apa si se agita puternic pentru o buna omogenizare.
2) Administrarea tratamentului
Pentru fiecare interval de rame , se administreaza prin stropire cu o seringa , cate 1 ml de solutie
Klartan/apa in proportia recomandata . Se fac 3 tratamente la interval de 7 zile .
3) Perioada de tratament
Se face un singur tratament pe an ( 3 reprize) , intre sfarsitul verii si mijlocul toamnei , cu conditia ca
temperatura sa depaseasca 10 grade C.
- 2 -
Diverse
1) In administrarea insecticidului Klartan(Mavrik) , trebuie sa tinem seama de faptul ca nu este un
produs de uz apicol , desi a fost (si este) folosit peste tot in lume.Hotararea de a-l folosi sau nu , este
decizia personala a fiecarui apicultor.
2) Dozajul si administrarea trebuie facute conform celor recomandate.
3) Klartan(Mavrik) , distruge varroa in proportii de peste 91 % - 95 % , in conditiile in care se respecta
tehnologia si nu este instalata rezistenta varroa la fluvalinate din solutia de Klartan/apa.
4) Se constata ca dupa o folosire de 8 ani a produsului Klartan(Mavrik) , incepe sa se instaleze
rezistenta varroa la produs . Fenomenul este intalnit in Italia , Franta , Germania , etc.
5) Tratamentul cu Klartan(Mavrik) nu exclude folosirea alternativa a altor acaricide antivarroa (vezi
Varachet).
6) S-a constatat ca in primele primele 10 zile de tratament , mor 63 % din varroa , in urmatoarele 10
zile , 30 % , iar in ultima parte 7 % .
7) Nu s-a constatat prezenta fluvalinate din Klartan(Mavrik) in miere (sau cel mult in cantitati
rezonabile,care nu inpurifica mierea) , daca a fost respectata tehnologia . In schimb , ceara din faguri ,
poate fi contaminata in cazul folosirii abuzive si necorespunzatoare a Klartanului . Un exemplu clasic
este acela cand apicultorul uita peste iarna benzile impregnate in stupi.
8) Tratamentul antivarroa cu Klartan(Mavrik) in benzi impregnate este mai facil , iar substanta activa
este livrata mai corect , decat in cazul metodei prin stropiri directe .
9) Mavrik 2 F este o suspensie fina, omogena , mobila , cu tendinta de depunere in timp, dar cu o
foarte buna capacitate de revenire in sistem, ce contine 240 g/l tau-fluvalinate , de culoare crem cu
miros specific. Nu este corosiv. In Romania este comercializat de firma , Alcedo SRL
BIBLIOGRAFIE :
www.apiservices.com
www.apis.demon.co.uk
www.vidaapicola.com
www.uct.cl
- 3 -
Sanatate tuturor apicultorilor

stefan1

  Foarte frumos expus!   ^:)^
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea