Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Eu am terminat ieri de strans toti stupii. Majoritatea sunt pe 6, am si pe 5, si pe 4 (unul). In general ma declar multumit si de cantitatea de miere si de cantitatea de albina. Desi unii sunt cam slabuti la acest aspect, nu se compara cu anul trecut.

Am facut si penultimul tratament si tot au mai curs paduchi. E drept, mult mai putini ca in trecut. Mai fac un tratament si daca mai am timp mai fac unul. Azi am bagat scabatox cu furetto. Problema e ca azi am observat cateva albinute care agonizau pe jos dupa tratament. Multe dintre ele aveau aripile zdrentuite (banuiesc eu de la jetul de aer cald) si erau cam batrane (daca nu i-or fi ars si perisorii  si sa fi crezut eu ca sunt batrane). Ca solvent am pus parafina cu apa (10% apa). E drept ca erau si albin tinere care se invarteau haotic pe jos si nu puteau zbura. Nju erau foarte multe la numar. Circa 10-15 la fiecare stup. La stupii cu plasa pe jumatate de podisor nu am vazut deloc. E prima oara cand vad asa ceva dupa tratament cu furetto-ul meu. Urmatorul / urmatoarele le fac cu varojetul si pun VF.

La 7 din 9 stupi ponta era absenta si foarte putin puiet de eclozat. La unul am gasit albina cam pe 5 rame, dar inca avea si mult trantor. Matca oua, dar iesea niste albina mica si trantori (50%). Asa ca am procedat asa. Am luat matca cu rama asamblabila dintr-un nucleu, pe care il mai aveam. Am asamblat-o si am stropit albinele cu poslete de tuica. Apoi am luat albinele din stupul cu matca batrana / uzata si le-am scuturat in fata stupului. Am bagat ramele la loc. Azi carau la greu polen si erau destul de linistite. Curios ca nucleul avea si matca si vreo 3 botci destul de frumoase. Am procedat corect?

Asta a curs la ultimul tratament:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Daca la al nu stiu catelea tratament au cazut asa de multi paraziti inseamna ca familiile au fost foarte infestate. Faptul ca sunt albine cu aripile zdrentuite este din cauza infestarii. Este nevoie de un tratament in lipsa totala a puietului. Nu ar strica si niste benzi de mavrirol acum, sau un tratament cu oxalic in decembrie.

Arcadie

Citat din: oroles din Septembrie 19, 2015, 08:29:28 PM

Matca oua, dar iesea niste albina mica si trantori (50%). Asa ca am procedat asa. Am luat matca cu rama asamblabila dintr-un nucleu, pe care il mai aveam. Am asamblat-o si am stropit albinele cu poslete de tuica. Apoi am luat albinele din stupul cu matca batrana / uzata si le-am scuturat in fata stupului. Am bagat ramele la loc. Azi carau la greu polen si erau destul de linistite. Curios ca nucleul avea si matca si vreo 3 botci destul de frumoase. Am procedat corect?

Asta a curs la ultimul tratament:

puţin cam riscant,- să nu fie atacată matca din nucleu!
Eu aş proceda aşa- ar lua matca bătrână şi numaidecât ramele cu puet necăpăcit! le-ar face orfane pe 4-5 ore şi apoi le-ar pune matca din nucleu sub căpăcel pe 24 de ore. Apoi eliberez matca.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

oroles

Citat din: Arcadie din Septembrie 19, 2015, 09:51:38 PM


puţin cam riscant,- să nu fie atacată matca din nucleu!
Eu aş proceda aşa- ar lua matca bătrână şi numaidecât ramele cu puet necăpăcit! le-ar face orfane pe 4-5 ore şi apoi le-ar pune matca din nucleu sub căpăcel pe 24 de ore. Apoi eliberez matca.
Crede-ma ca asa as fi facut si eu daca nu aveam nunta unui coleg. Chiar acum am sosit de la nunta. Nu pot sa fiu si in stupina si la "datorie" in acelasi timp. Oricum, am mai procedat la fel in trecut si a fost bine. Daca se intampla sa imi respinga matca nu e niciun regret. Oricum cred ca albina de iarna nu a fost produsa de matca asa cum ar trebui.

In legatura cu ce spune domnul @bucovineanu: Cred ca albinele cu aripile zdrentuite erau de la jetul  cald de parafina. Nu le-am observat inainte de tratament. Cred ca s-au prajit un pic. Il voi intreba pe socrul meu daca le mai observa si in zilele urmatoare.

As mai incerca sa fac un dispozitiv de facut tratament cu oxalic prin ardere. Se poate face dintr-o bujie incandescenta de masina (10 lei la dezmembrari)+o placa de inox cu o scobitura+ cabluri si redresor.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Eu raman la parerea ca albinele cu aripi zdrentuite sunt albine foarte tinere, eclozate in ultimul timp din celule infestate cu varroa.

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Septembrie 20, 2015, 12:27:51 PM
Eu raman la parerea ca albinele cu aripi zdrentuite sunt albine foarte tinere, eclozate in ultimul timp din celule infestate cu varroa.
si eu pot sa confirm ca ai dreptate
in 2010 eu am trecut prin asa ceva
iar chestia cu aripile arse de tratament e ,,behaiala" curata

oroles,daca nu ai avut ochi sa vezi acum poate vei vedea peste 2/3 saptamani si atunci sa vezi unificari de stupi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Bun, daca e asa inseamna ca si dupa cateva zile de la tratamente ar trebui sa persiste aceasta problema si ar trebui sa obsev albine pe jos care nu pot zbura. Si eu zic ca infestarea a fost destul de mare. Am vazut albine cu varroa pe ele (specific la infestatii majore). Nu inteleg de ce dupa atatea tratamente tot mai gasesc paduchi.

@bucovineanu: Cum se face tratamentul cu oxalic iarna?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

,, Nu inteleg de ce dupa atatea tratamente tot mai gasesc paduchi. ''

modul de aplicare al tratamentului,felul si sezoanele in care a fost aplicat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Dorine, eu zic ca aplicand un tratament primavara si toamna 4 nu am gresit cu nimic. La tratamentul din primavara nu a curs decat foarte putini. Cu atat mai mult cu cat in anul precedent nu picau asa multi. Anul trecut am facut 2 primavara si 3 toamna cu varojetul si nu am avut probleme. Eu sunt sigur ca vecinul incepator cu 5 stupi i-a avut infestati sau ii mai are si acum si mi-a infestat si mie albina. Nu am reusit sa vorbesc cu el.

In sezon nu fac tratament pentru ca imi respect clientii si sanatatea mea. Cand sa fac?

Mavrirol mi se pare cam scump. Imi trebuie vreo 200 de lei pentru a face tratament pentru toti stupii.
Voi pune Klartan.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

 compozitie-mitak in amestec cu varachet+klartan toamna
,,  primavara dupa floarea de prun,dupa extractia de salcim, fs si-n toamna
,, eu zic ca un tratament primavara si toamna 4 nu am gresit cu nimic''===nu ai gresit dar vazi cu ochii tai ca nu e bine
si sa ti minte:nu vecinu-i pricina, problema e la tine
bafto delodelo   :beer:    :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

#385
 Problema cu infestarea nu e din cauza albinelor vecinului, ci din cauza ca tratamentele nu au fost facute corect, sau au fost facute in perioade cand in stupi exista mult puiet.
Este foarte important cum se fac tratamentele prin fumegatie. E foarte important ca stupii sa fie foarte bine etansati, in asa fel incat sa nu se piarda deloc fum, sau sa se piarda cat mai putin. Nu sunt de acord cu tratamentul cu acea jucarie numita "varojet". Odata ce se sufla aer in stup e obligatoriu ca din stup sa iasa aer. Ori odata cu aerul iese si fum, deci iese si o parte din sustanta activa. Daca atunci cand facem tratament vedem iesind fum din stupi putem fi siguri ca tratamentul nu isi va face pe deplin efectul. Trebuie etansati foarte bine stupii, iar urdinisele se micsoreaza si dupa introducerea benzii arzand, se inchid total cu bucatele de burete sau hartie igienica.
Referitor la dozaj, se poate pune o picatura in plus fata de ce scrie in prospect.
Tratamentul cu acid oxalic se face prin picurare printre rame cu solutie de acid oxalic atunci cand temperatura exterioara este 2-4 grade si albinele se afla in ghem. S-a explicat mai pe larg la un alt topic.Tratamentul se mai poate face si prin sublimare.
Referitor la mavrirol nu cred ca e prea scump. In cazul de fata ar fi mai putin decat jumatate din pretul unei familii.

Ionut bc

Buna seara oroles.  Daca cumva ai facut referire la mine ca fiind vecinul tau incepator cu 5 stupi, sa stii ca albinele mele sunt perfect sanatoase, nu au fost infestate cu varoua si nici nu sunt. Aseara am facut al 4-lea tratament cu varochet forte. Dupa cum a spus si domnul bucuvineanu cauza e cum faci tratamentul. Mai pe scurt  albinele din 5 stupi nu vin niciodata la 60 de stupi pe care ii ai sa-si scuture paduchii si sa ii infesteze si pe ai tai. Nu vreau sa te superi pe mine. Fiecare la randul lui a fost incepator si iti aduc aminte de statusul tau vechi "sunt incepator nu arunca cu pietre in mine". Dupa cum altii nu au aruncat in tine nici tu nu arunca in mine. O seara frumoasa!

oroles

Citat din: Ionut bc din Septembrie 20, 2015, 08:31:27 PM
Buna seara oroles.  Daca cumva ai facut referire la mine ca fiind vecinul tau incepator cu 5 stupi, sa stii ca albinele mele sunt perfect sanatoase, nu au fost infestate cu varoua si nici nu sunt. Aseara am facut al 4-lea tratament cu varochet forte. Dupa cum a spus si domnul bucuvineanu cauza e cum faci tratamentul. Mai pe scurt  albinele din 5 stupi nu vin niciodata la 60 de stupi pe care ii ai sa-si scuture paduchii si sa ii infesteze si pe ai tai. Nu vreau sa te superi pe mine. Fiecare la randul lui a fost incepator si iti aduc aminte de statusul tau vechi "sunt incepator nu arunca cu pietre in mine". Dupa cum altii nu au aruncat in tine nici tu nu arunca in mine. O seara frumoasa!
Hmmmm.... Nu stiu daca suntem vecini si de unde ai tras concluzia asta. Cert este ca vecinul de care vorbesc eu a mai avut ceva stupi in trecut, pe care i-a pierdut tot din cauza varroa (pe surse!). Sincer, nici macar nu am numarat stupii lui... Cat despre partea cu tratamentele, cred ca daca nu au paduchi, nu ai de ce sa faci 4 tratamente. Ceea ce spui tu cu albinele din 5 stupi ca nu vin la 60 e nefondat. Infestarea se poate produce prin furtisag sau prin cules. Albina umbla din floare in floare si mai lasa si cate un varroa in urma. In urma ei vine o alta albina care il colecteaza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#388
Citat din: bucovineanu din Septembrie 20, 2015, 04:20:29 PM
Problema cu infestarea nu e din cauza albinelor vecinului, ci din cauza ca tratamentele nu au fost facute corect.
De trei ani am facut doua tratamente de baza: unul primavara (la o saptamana distanta repetat) si unul toamna (repetat de 3 ori, in lipsa de puiet) si a fost foarte bine. Rar cand mai iesea cativa varroa. Am buletine de analiza si toamna si primavara si scrie pe ele "absent varroa". Totusi, acum e exagerat. Cert este ca nu am verificat toti stupii sa vad daca au acelasi grad de infestare. L-am verificat pe cel cu fund cu antivarroa. La cativa m-am uitat prin ridicare si mutare rame si erau cateva zeci de paduchi picati.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Daca nu avem fund cu plasa si controlam fundul prin ridicarea ramelor controlul nu e lamuritor. Dupa tratament albinele se apuca imediat si scot afara parazitii morti. Unii paraziti care sunt numai ametiti parasesc singuri stupul. La stupii cu fund din scandura se poate controla infestarea daca se aseaza o hartie cu margarina pe fund, se face tratamentul seara si se controleaza hartia dimineta devreme.