Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

oroles matcile pot oua si in oct./noembrie daca-i dai papica
daca a redus ponta, ai restrins cuibul atunci banuesc ca ai 6/7rame pline cu miere in cuib si imbracate bine de albina
daca la dadeai papica aveai intre 3 si 5 rame cu puiet in perioada asta
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Daca in natura polenul lipseste in totalitate, lucru cu care ne confruntam de vreo luna si jumatate in zona, degeaba stimulam cu hrana glucidica. Nici nu cred ca este indicat sa facem acest lucru deoarece astfel se epuizeaza si ultimele rezerve de pastura din stupi, pastura care va fi mult mai necesara spre primavara.

oroles

Citat din: dorindafi din Septembrie 05, 2015, 10:33:43 PM
oroles matcile pot oua si in oct./noembrie daca-i dai papica
daca a redus ponta, ai restrins cuibul atunci banuesc ca ai 6/7rame pline cu miere in cuib si imbracate bine de albina
daca la dadeai papica aveai intre 3 si 5 rame cu puiet in perioada asta
De unde 3-5 rame cu puiet? Poti sa le dai si proteic ca la mine in zona nu mai oua. Si anul trecut am mers pe mana unor stupari cu experienta si le-am dat o rama neagra sa ponteze in a doua jumatate a lui august. Au carat mierea dintr-o parte intr-alta si nu a depus matca pic de ou. Basca am mai si stimulat. Din cate vad eu si cu stimulatul e arma cu doua taisuri. Prefer sa le las sa se dezvolte singure pana la intrarea in iarna si cu stimularile de primavara ii fac foarte buni, la timp pentru culesul de salcam.

Despre rame, nu stiu daca am lasat prea multe, sau prea putine. Anul trecut erau pe 5 stransi mai toti, cu rame cu miere destul de putina. Anul acesta i-am lasat pe 6-7, majoritatea avand miere foarte multa sau suficienta. Oricum, in octombrie, daca observ ca am 1-2 in plus, mai trag din ele si le strang si mai bine. Aveam albine si dupa diafragma, daca e vorba de cantitatea de albina. 7 rame nu mi se par multe, mai ales daca au miere suficienta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Oroles,sa mergi pe mana unor stupari cu experienta e bine,daca sunt din aceeasi zona cu tine.Nu poti pune Balta Brailei cu Teleormanu ,sau Ardealul....Bucovina....etc.
Fiecare trebuie sa se gospodareasca in functie de zona lui.
Uite la mine cum arata saptamana trecuta.

oroles

Multumesc dodo79! La mine in zona sunt ceva stupari experimentati, insa toti fac cum fac si eu. Cand le-am zis de stimulare toamna au inceput sa rada. Au zis ca oricum nu mai oua matca asa de mult, pot sa o si pup. :) Cu stimularile proteice de primavara au cam gresit. Mi-au zis ca e frectie la picior de lemn, insa nu e chiar asa. Se vede ceva in ponta matcilor.

Cu o medie de peste 20 de kg pe stup la stationar (pus si roiurile in aceasta medie  si stupii care nu au fost pentru productie), cred ca m-am descurcat destul de bine. Daca scad roiurile (12 din 49 cat am acum) media creste mult. Nu e extraordinar, nu e ca la cei care fac pastoral, insa e bine zic eu.

Legat de pozele tale, eu nu am nicidecum atata pastura cat ai tu in niciun stup. La miere stau bine. Populatia e asemanatoare cu a ta, la unii chiar mai bine. Il lasi pe 7 rame, sau ii mai scoti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: oroles din Septembrie 06, 2015, 08:25:27 AM
De unde 3-5 rame cu puiet?

Iti arat eu stup pe 5 rame cu 3 rame de puiet de si mie imi venea sa le fac poza  :D Dar aveam multa treaba si nu m-am mai dus la masina sa iau aparatul.
Am avut si roi pe 4 rame cu 4 rame ouate (dar nu se vedea frumos ca nu era inainte de eclozionare.
Am si familii pe 10 rame cu 2 rame de puiet. (nu vreau sa ma laud; prezint situatia asa cum este)
Dar parloaga din jur a inceput sa paleasca de la caldurile exagerate. Anul trecut am avut puiet la mijlocul lui Noiembrie la Snagov.

Aici pare sa fie mai proasta situatia - ma refer la Cernica fata de Snagov (nu cred sa mai tina mult caratul de polen); Deja multe familii au mult mai putin puiet.
La Snagov eram extrem de aproape de lac + padure pe ambele parti ale lacului + pe partea pe care stau niste mlastini cu stuf pe suprafete mari chiar in padure.

Adica 360 de grade in jur baza melifera. La Cernica lacul e destul de departe si padurea la fel. (amandoua intr-o directie); In rest nu au mai nimic.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

La mine cu 6-9 grade noaptea vreti sa oua ca la voi cu peste 20?  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Ai dreptate Oroles, eu datorita caldurii nu am putut umbla la stupi, de maine se anunta in sfarsit maxime de doar 25 grade. Fiecare zona cu neajunsurile ei, dar trebuie sa ne adaptam.

oroles

#368
Ieri si zilele trecute a fost cald si la mine in zona stupinei. De exemplu, azi cand am plecat de la stupina nu imi era cald. In casa era o racoare placuta. Am ajuns la Bacau si acum ma "topesc" la propriu in apartament. Ieri am lucrat in stupina. Cat am facut 28 de stupi (de la 14:00 la 19:00), am trecut prin 2 reprize de ploaie scurta (10 minute, maxim). Seara a plouat destul de bine. Era ud prin gradina. Cand am ajuns la Bacau era uscat. Fata de o localitate vecina locului in care am stupina la mine e cu aproape 2 saptamani mai intarziata primavara. Cand vin primavara si vad cornii infloriti in comuna vecina stiu  ca poate sa mai treaca si doua saptamani pana vine primavara si la mine.

Cand extindeti voi cuibul? Acum un an am extins inainte de 15 aprilie si a fost sinucidere curata. Anul asta am extins tot inainte de 15 aprilie, insa nu a mai fost asa frig ca anul trecut. Am vazut si o treaba: Extinderea daca o faci devreme, chiar daca vine vreme mai proasta, daca dai si ceva sirop (750 ml insemnand "ceva") nu ai nicio problema. :D Asa am facut anul acesta. Au venit perioade usor mai reci, insa nu am mai vazut deloc puiet scos afara.

La mine la 15 august ma pregatesc pentru iarna. Vorba lui nea Marin, "cum se stupareste in Serbia nu e la fel cum se stupareste in Romania sau in alta parte".  Anul trecut pe la sfarsitul lui septembrie cadea prima bruma. Acum doi ani, veneam de la o nunta pe 9 august si afara erau 6 grade, lucru normal in zona.

Ciresul infloreste la mine cel mai devreme pe la Sf. Gheorghe (23 aprilie) si salcamul dupa Sf. Constantin si Elena (21 mai). Oricum in ultimii 3 ani (de cand am stupii) nu a inflorit niciodata mai devreme de 25 mai.

Anul trecut am prins vreme buna pe 24 decembrie - 12-13 grade, asa ca am putut umbla in cuib. Nu am gasit pic de puiet, desi am inteles de la unii ca la sfarsitul lui decembrie, in  unele zone incepe sa ponteze matca. Cam pe 25 februarie am mai prins timp mai bun si m-am uitat in cuib la cativa stupi.  Am observat cu stupoare ca nu aveam puiet deloc capacit in majoritatea, desi am stimulat cu glucidic. Pe la jumatatea lui martie lucrurile au inceput sa se indrepte. Cam asa sta treaba cu stupii in zona mea. Cu toate astea sunt multumit! Sper ca voi putea duce la primavara cativa stupi si in alta zona, la parintii mei. Acolo e o zona de campie. Vreau sa vad daca sunt ceva diferente.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

 Populatia e asemanatoare cu a ta, la unii chiar mai bine. Il lasi pe 7 rame, sau ii mai scoti?
Eu voi scoate toate ramele fara albina.
Pe stationar din 16 stupi am dublat efectivul .Roii arata mai bine ca familiile din care au fost facuti.nu am facut roi mai mic de 3rame cu puiet capacit.
Din 13 familii productive am scos 300kg miere si peste 300 rame cu foita crescute.
Referitor la stimularea proteica  de primavara spun ca e benefica.am dat si eu la vrajeala turta facuta de mine.
Dar la rapita majoritatea erau in stare foarte buna de pe 3-4rame.poate am si avantajul stupilor de poliuretan

Pustu

Citat din: dodo79 din Septembrie 06, 2015, 07:27:28 PM
Din 13 familii productive am scos 300kg miere si peste 300 rame cu foita crescute.

:uimit: :uimit: Adica o familie a crescut 30 de rame ?

dodo79

Aproape.din cele 300 au mai construit si roii.
Si daca vrei sa vezi mai multe am pe youtube filmat.
Am schimbat peste 75% ramele din toate cuiburile

dodo79

Scuze oroles ca iti incarc topicul

oroles

Nu e nicio problema.

Eu anul acesta am crescut 270 de rame. Dupa calculele mele s-au crescut 7-8 pe stup. Tot binele e si inspre rau. Desi mi-am mai adus un dulap, tot nu imi ajunge pentru depozitarea ramelor.

Este fain strans stupul respectiv, dodo79.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Septembrie 06, 2015, 08:38:23 PM
Este fain strans stupul respectiv, dodo79.
Inca nu am strans nici un stup.ele isi fac treaba.
La unele am mai pus rame cu foite sau trase partial pe post de diafragma ca sa nu se intinda degeaba pe alte rame.