Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

noi ti-am explica dar motoul tau de la avatar nu ne lasa  :wink:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

Khiar asa...  ce K tot vorbiti aKolo?!?!?  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Or fi vorbit ceva cu Ursu si au inventat un K?!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Am citit si inainte despre Klartan/ Mavrik, insa nu l-am incercat. Mi se pare dificil tratamentul cu benzi, mai ales ca daca bag la sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie. 42 de zile se recomanda tratamentul, asta ar insemna sa il scot la mijlocul lui octombrie cand cine stie ce vreme este la mine si daca pot umbla in stupi. :D Stiu ca mai este varianta prin picurare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: oroles din August 26, 2015, 07:59:47 AM
Am citit si inainte despre Klartan/ Mavrik, insa nu l-am incercat. Mi se pare dificil tratamentul cu benzi, mai ales ca daca bag la sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie. 42 de zile se recomanda tratamentul, asta ar insemna sa il scot la mijlocul lui octombrie cand cine stie ce vreme este la mine si daca pot umbla in stupi. :D Stiu ca mai este varianta prin picurare.
Cine ti-a spus ca benzile trebuie scoase dupa 45 de zile?
Eu am iernat cu ele in stup si nu s-a intamplat nimic rau. :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)


oroles

Nu prea am cum sa fac tratamentul si deoarece mai am miere de tras. Tura trecuta  cand am umblat aveam puiet pe cam multe rame si nu am reusit sa trag tot. Le mai las un pic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: filip din August 26, 2015, 08:35:52 AM
Citat din: oroles din August 26, 2015, 07:59:47 AM
Am citit si inainte despre Klartan/ Mavrik, insa nu l-am incercat. Mi se pare dificil tratamentul cu benzi, mai ales ca daca bag la sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie. 42 de zile se recomanda tratamentul, asta ar insemna sa il scot la mijlocul lui octombrie cand cine stie ce vreme este la mine si daca pot umbla in stupi. :D Stiu ca mai este varianta prin picurare.
Cine ti-a spus ca benzile trebuie scoase dupa 45 de zile?
Eu am iernat cu ele in stup si nu s-a intamplat nimic rau. :)
=D>  si merge dat si pintre rame dupa ce se retringe cuibul  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Cu benzi de amitraz nu merge? E cam scump Klartanul. Se apropie de pretul unui VF. Cam ce concentratie de amitraz merge? Ma gandisem sa folosesc benzi de sugativa dar cred ca le roade. :D Sa vad ce mai am prin curte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din August 25, 2015, 08:15:19 PM
Cum sa imbatraneasca asa repede ca pana acum verificam tabla frecvent si 0 paduchi. Cam multi batrani. Le mai dau eu un tratament si apoi in septembrie unul.
Citat din: oroles din August 25, 2015, 09:43:14 AM
Si azi, la 4 zile distanta de la tratamentul cu Scabatox mai gasesc paduchi morti pe subar. Zilnic scutur subarul, il periez sa nu mai ramana niciunul si vad ca inca mai mor. Voi mai aplica un tratament peste vreo 2 zile sa vad ce mai pica!? Oricum imi pun mari semne de intrebare cu privire la remanenta amitrazului in miere/stupi.

Pai actiunea tratamentului cu foggerul e diferita de fumigatia cu varachet.
Fumigatia omoara ce e pe albina in momentul tratamentului.
'Ceata cu medicament' in schimb, 'se lipeste' de perisorii albinelor si este ca o substanta de contact . Atat timp cat are remanenta pe albina, actioneaza. De aceea mai gasesti varroa si in zilele urmatoare.
Eu cred ca foggerul este tratamentul ce umple golul dintre fumigatie si benzi impregnate.
Fiecare tratament cu plusurile si minusurile lui.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles



Cam asta a curs la al doilea tratament cu Scabatox. Tot sunt multi, dar nu ca data trecuta. Am facut al doilea tratament cu ulei de parafina (8% Scabatox) si am vazut ca iese mai mult fum. Imi e cam frica sa fac cu aparate gen furetto deoarece am vazut ca mai moare cate o albina la urdinis. In plus, am observat ca nu e nevoie de temperatura asa mare la parafina ca sa scot fumul. Daca dau temperatura la maxim se aprinde. Am auzit tot felul de povesti despre tratamente aplicate cu  furetto si cu matci pierdute si mi-e cam frica.

Asa arata capcanele mele (pentru MirceaCalin). Maine vin cu un filmulet si despre ce se prinde in capcana. Nu stiu daca sunt barzauni sau lupi. La cat de mari sunt cred ca sunt barzauni.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

e lupul albinelor
deoarece sunt multi au locuinta in apropiere
cauta la case, soproane parasite s-au la pomii batrini cu scorbura in ei ori cu mai multe gauri in tulpina lui
eu asa am  scapat de ei
si inca ceva :urmareste directia de zbor cind pleaca din raza stupilor pt a-i depista mai usor
daca sunt pe linga case seara trag la lumina becurilor asa ca poti intreba vecinii
succes  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092