Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Azi am inceput sa trag mierea de la poliflora. Problema e ca mi se pare cam fluida, chiar si fata de salcam. Refractometru nu am la mine acum ci ar trebui sa fac un drum de vreo 60 de km. Fata de salcam cand am tras-o dupa ce s-au racit ramele este mult mai lichida. Am intors un borcan cu gura in jos si bula s-a dus repede in sus. Am pus borcanul la rece pana maine sa vad daca se ingroasa. Aspectul este rosiatic. Ramele sunt, in mare parte capacite. Ce nu e capacit nu curge din rama chiar daca o scutur bine cu fata in jos.

Desi am lasat-o mai mult sa se coaca, observa ca nu este coapta inca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Inca ceva: Am citit undeva ca daca bula nu se formeaza umiditatea este mai mare de 20%. Poate sa confirme cineva?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Oroles, la caldura asta cred ca orice miere e fluida, mai putin cea cristalizata  :)  Pune si tu borcanul cu miere intr-o pivnita rece si dupa aceea vedem daca bula e rapida sau inceata. Inteleg ca ramele extrase de tine erau capacite...iar albina nu capaceste o miere care nu e suficient maturata, ea nu are sefi care sa spuna "merge si asa".
Ce iti mai fac evodiile?
Sanatate si spor in toate!

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Citat din: oroles din August 01, 2015, 10:29:00 PM
Azi am inceput sa trag mierea de la poliflora. Problema e ca mi se pare cam fluida, chiar si fata de salcam. Refractometru nu am la mine acum ci ar trebui sa fac un drum de vreo 60 de km. Fata de salcam cand am tras-o dupa ce s-au racit ramele este mult mai lichida. Am intors un borcan cu gura in jos si bula s-a dus repede in sus. Am pus borcanul la rece pana maine sa vad daca se ingroasa. Aspectul este rosiatic. Ramele sunt, in mare parte capacite. Ce nu e capacit nu curge din rama chiar daca o scutur bine cu fata in jos.

Desi am lasat-o mai mult sa se coaca, observa ca nu este coapta inca.

In mod normal nu trebuie sa fie probleme. Culesul la poliflora nu e abundent incat sa nu poata albinele sa matureze mierea. Mai degraba la poliflora nu capacesc deoarece nu au umplut ramele.
Ce imi place la poliflora e ca are gust diferit de la an la an chiar in aceeasi zona. O miere extraordinara. Nu am inteles niciodata de ce salcamul e mai scump ca poliflora de faneata...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din August 01, 2015, 11:46:19 PM
...Ce imi place la poliflora e ca are gust diferit de la an la an chiar in aceeasi zona. O miere extraordinara. Nu am inteles niciodata de ce salcamul e mai scump ca poliflora de faneata...
:nod:
Sunt perfect de acord !
Mierea mea preferată este poliflora de fâneaţă !!!

Citat din: oroles din August 01, 2015, 10:29:00 PM
... Am pus borcanul la rece pana maine sa vad daca se ingroasa...
Aştept cu interes rezultatul.

oroles

#305
Am pus-o la frigider si astazi dimineata, mort de nerabdare m-am dus glont sa vad cum e. E tare ca untul.  :D Bula se ridica foarte greu in sus. Deci, nu sunt motive de grija.

Cum spune si colegul @ciucur, mierea de faneata are un parfum diferit de la un an la altul. Personal am ramas placut surprins cand am vazut ce fel de miere curge din rame. Si cea de anul trecut a fost buna, insa cea de anul acesta o depaseste. Legat de calitatea mierii: Sub aspect curativ mierea poliflora este cea mai completa. In Germania salcamul nu se cauta mai deloc. Poliflora e regina mierii si are pretul cel mai bun. La noi e dintotdeauna pe deandoaselea.

@Cristel. Evodiile cresc. Promit sa pun poze cu ele. Am unele chiar frumoase. Le ingrijesc ca pe copiii mei. Le prasesc la doua saptamani, le pun apa pe seceta. Problema va fi la iarna daca vor trece ca la mine e unul din polii frigului din Romania. Le voi pune PET-uri in cap si sper sa le scot in primavara. A pus unul dintr-un sat vecin cu mine, langa gard, numai evodii.  A facut scoala. Nu stiu ce face cu atatea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Eu stiam ca mierea de mana este cea mai buna pt consum , dar poate nu stiu eu bine...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bucovineanu

Este foarte buna pentru consumul uman, dar nu e buna pentru iernarea albinelor, deoarece contine foarte multe saruri minerale, ceea ce duce la incarcarea intestinului albinelor. Daca urmeaza o iarna grea, fara zile de zbor, familiile de albine iernate pe miere de mana vor avea probleme grave.

sorinma

La consumul uman ma refeream ca e buna, cu toate ca putini o apreciaza cand o vede neagra.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bucovineanu

Mierea de mana este foarte apreciata in tarile din vest. E considerata miere de  calitate superioara si se vinde cu cel mai bun pret. In plus este o miere fara polen si poate fi consumata si de catre persoanele alergice la polen. Cumparatorii trebuie educati si dupa aceea o cauta.

oroles

Azi am mai tras o sarja de miere. Am umplut butoiul de 60 de L. La salcam, acelasi butoi avea 79-81 de kg (cu umiditate 16.8). La poliflora are 73,5 de kilograme. Imi da o greutate specifica undeva la 1250 g /L, ceea ce arata ca umiditatea este cam mare. Nu inteleg de ce!? Cateva rame sunt capacite cel putin 30%. Majoritatea sunt capacite 50%. Am cateva si 95-100 capacite. E drept ca la cele capacite 50% si 30% sub capaceala sunt celule cu miere necapacita. Cand tin rama cu fata in jos si o scutur nu curge deloc.


Cam asa arata mierea mea:




Este foarte multa si nu stiu ce sa fac. Voi face si un test pentru mana insa nu am ce imi trebuie. Nici var si nici alcool etilic de 95 de grade.

Sper sa va faceti o idee avand in vedere ca poza a fost facuta noaptea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Aceiasi culoare are si la mine mierea extrasa azi. Niciodata n-am mai avut miere de aceasta culoare, este foarte vascoasa, curge greu desi afara au fost 32 grade.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

oroles

Din rame curge greu, asa e. Dar din centrifuga se scurge repejor...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Citat din: bucovineanu din August 03, 2015, 09:09:46 PM
Mierea de mana este foarte apreciata in tarile din vest. E considerata miere de  calitate superioara si se vinde cu cel mai bun pret. In plus este o miere fara polen si poate fi consumata si de catre persoanele alergice la polen. Cumparatorii trebuie educati si dupa aceea o cauta.

Greu sa educi pe unii...pe cine  am convins sa miroase doar miere ,si si-au schimbat parerea despre mierea "neagra"
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Astazi am facut testul cu alcool pentru mierea de mana. A iesit tulbure, insa zic eu ca nu e asa de rau. Cu cat are mai multa mana cu atat amestecul trebuie sa fie mai opac. Ca sa fiu eu sigur ca nu sunt diferente mari am facut testul cu alcool si pe salcam deoarece stiam ca acolo nu are cum sa fie mana. Voi ce parere aveti? Prima poza arata rezultatul de la poliflora si cea de-a doua de la salcam. Am maa multa sau nu?



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani