Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   Asa este culesul masiv este intre 07-11,00 dimineata si 17-20,00 dupa amiaza.Dar am observat ca polen aduc dimineata pina in ora 07-08,00. Asta depinde de conditiile meteo.Deci nectarul este livrat in aceste intervale.Astept alte observatii. Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Singura obs. ar fi ca in intrvalul 7-11 ,zborul este mai intens decat in intrvalul 17-20

bucovineanu

De regula zborul de orientare a puietului este in jurul orei 14 ora reala, care corespunde cu 15, ora de vara. Este ora cand se inregistreaza maxima zilei si probabil e o legatura intre acestea. Daca nu exista conditii de zbor cateva zile, puietul poate iesi la zbor si mai devreme, in prima zi in care exista conditii prielnice de zbor.

bio

...caldura asta,  da multe peste cap.

stefan1

  Mai priviti odata graficul cantar stup de aici :
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=8403.msg216370#msg216370
Imi pare rau, dar eu nu stiu sa-l pun aici, sa-l discutam avandu-l in fata. Se vede in fiecare zi, la amiazi, o discontinuitate in cresterea greutatii stupului. Daca nu sunteti de acord cu explicatia mea, explicati D-voastra acea stagnare a greutatii sau chiar o scadere, care se repeta in fiecare zi si cam la aceeasi ora. Eu spun ca atunci ies albinele la zborul de puiet. Numarul mare de albine care ies din stup, fac ca greutatea stupului sa scada, chiar daca si in acea perioada vin unele albine cu nectar. Sigur ca alura graficului difera de la o perioada la alta a anului, de felul culesului, de vreme etc. Chiar se stie ca unele plante (chiar si papadia) nu stau deschise toata ziua, deci ofera nectar doar o anumita perioada din zi. Ba unele se deschid doar spre seara. Altele secreta in functie de temperaturi. Graficul e facut la culesul de salcam, probabil vremea a fost constant buna si asa graficul are o uimitoare repetabilitate pe o perioada de multe zile. Sigur ca zborul de puiet poate avea loc intr-un interval orar destul de larg, nu este chiar la aceeasi ora nici la familii vecine, iar daca amplasarea altor familii este la soare sau la umbra, si asta influenteaza ora si uneori amploarea zborului.
  Dar in cazul postarii mele anterioare, am adus in discutie acest grafic doar sa argumentez ceea ce sunt sigur ca fiecare stupar stie ca de regula, odata pe zi, fiecare familie face pe o perioada de 15-20 de minute un zbor de puiet si nu trebuie sa ne speriem ca este furat un stup la care vedem la un anumit moment un zbor mai intens ca la restul stulului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Am inteles, multumesc! Confirm faptul ca la fiecare stup fenomenul se petrece intr-un moment diferit al zilei. Parerea mea e ca in filmulete nu e vorba despre puiet ci despre culegatoare. Se vede cum din cauza greutatii zboara sub nivelul urdinisului (lucru ce ma ingrijora crezand ca este hoata care cauta alte intrari).
Acum stau mai linistit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am si eu o intrebare. Pana acuum am avut ambele urdinisuri deschise la orizontali, al doilea redus dupa salcam astfel incat sa ajunga la dimensiunea unei albine. Azi le-am inchis urdinisul al doilea si le-am lasat doar unul. Desi era imbulzeala la urdinis, numarul de albine care se impingeau era oarecum constant, ceea ce arata ca albinele, dupa ce vad ca e inchis acel urdinis se indreapta catre celalalt, fie in zbor, fie pe peretii stupului.

Am procedat corect inchizand astfel unul din cele doua urdinise?

Tot azi, la unul din stupi, am gasit oua de o zi ouate cu duiumul si 0 puiet capacit. Ce sa se fi intamplat? E un stup asezat mai la umbra care se opreste intotdeauna primul din ouat. Anul trecut la jumatatea lui august nu mai avea niciun ou.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Doua posibilitati : a roit si pana sa fecundat matca a eclozat tot puietul capacit
a doua -matca a facut o pauza ( cam mare pauza )---ramane prima varianta posibila

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Iulie 18, 2015, 06:06:46 PM
Doua posibilitati : a roit si pana sa fecundat matca a eclozat tot puietul capacit
a doua -matca a facut o pauza ( cam mare pauza )---ramane prima varianta posibila
Ar mai fi o schimbare de matca la ce m-am gandit eu. De roit nu au roit am stat cu ochii ca pe butelie pe ei si nu mi-a plecat niciunul. Ca niciodata! Anul acesta 0 roiri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

La schimbarea de matca de regula nu se ramane fara pic de puiet.
E posibil sa fi accidentat matca si albinele au tras botci de salvare din care iese matca inainte de a ecloziona tot puietul de albina.Odata iesita matca albinele rod ceara din botci......
E varianta plauzibila in cazul tau.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: oroles din Iulie 18, 2015, 08:49:31 AM
...
Parerea mea e ca in filmulete nu e vorba despre puiet ci despre culegatoare. Se vede cum din cauza greutatii zboara sub nivelul urdinisului (lucru ce ma ingrijora crezand ca este hoata care cauta alte intrari).
Acum stau mai linistit.

  Este vorba tocmai de puiet. Aceste albine se incarca cu miere, sunt mari si zboara cu viteza redusa, memorand zona din fata stupului si din imprejurimi. Albinele culegatoare se intampla, cand sunt foarte incarcate sau obosite, sa rateze scandura de zbor, insa ele vin mai cu viteza si se grabesc sa intre in stup. Daca stai mai mult si observi zborul albinelor, vezi deosebirile dintre zborul puietului si cel al culegatoarelor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

trantore

Citat din: oroles din Iulie 18, 2015, 08:49:31 AM
Am inteles, multumesc! Confirm faptul ca la fiecare stup fenomenul se petrece intr-un moment diferit al zilei. Parerea mea e ca in filmulete nu e vorba despre puiet ci despre culegatoare. Se vede cum din cauza greutatii zboara sub nivelul urdinisului (lucru ce ma ingrijora crezand ca este hoata care cauta alte intrari).
Acum stau mai linistit.

hoata daca sia facut plinu pleaca direct acasa.....  nu mai cauta pe unde sa mai intre in stup

oroles

Am lasat cel de-al doilea urdinis deschis mai mult timp decat trebuia. Ieri, cand am deschis stupul in partea urdinisului secundar, un numar de 10-15 albine s-au ridicat rapid in zbor si au taiat-o in alta directie. De obicei se ridicau in zbor si ma bazaiau. Sa fi fost hoate?

Scuze ca va deranjez cu detalii dinastea. Poate pentru unii sunt lucruri neinsemnate, insa pentru mine este important sa le cunosc viata cat mai bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

trantore

Citat din: oroles din Iulie 19, 2015, 12:51:34 PM
Am lasat cel de-al doilea urdinis deschis mai mult timp decat trebuia. Ieri, cand am deschis stupul in partea urdinisului secundar, un numar de 10-15 albine s-au ridicat rapid in zbor si au taiat-o in alta directie. De obicei se ridicau in zbor si ma bazaiau. Sa fi fost hoate?

Scuze ca va deranjez cu detalii dinastea. Poate pentru unii sunt lucruri neinsemnate, insa pentru mine este important sa le cunosc viata cat mai bine.
da cat de mare ai lasat urdinisul........  eu am stupi stas pe 10 rame cu bloc(un leat)de urdinis pe mare sau pe mic, daca am cules mult si  aproape il pun pe mare sau fara, daca lanu ii mai departe il pun pe mic,  in nici un caz in functie de temperatura mediului

scopul cercetaselor ii sa gaseasca nectar, miere zahar,dulciuri chear si in alt stup, scopul pazitoarelor ii sa inpiedice orice vietate sa intre in stup si sa ajunga la rezervele de miere
      daca tu lasi urdinisul prea mare pazitoarele nu pot face fata



oroles

Majoritatea sunt stupi cu 2 urdinisuri. Ambele erau reduse deoarece si puterea familiilor a scazut binisor, singurul motiv fiind culesul slabut la poliflora si dorinta stuparului de a obtine o miere fara zahar sau siropuri in ea. Daca stimulam dupa ce a cazut culesul la salcam poate alta era situatia.

La inceputul lui iulie am facut 4 roiuri. Din cele 20 de rame ale unui orizontal am ridicat 4-5 rame si am facut roiul. Am lasat 16 rame si o botca in stup. Bineinteles ca spatiul dintre perete si ultima rama a ramas gol, neavand alte rame atunci la dispozitie. La data respectiva albina era multisoara si am zis ca nu e bai. Asa vedeam si eu ce cules era (daca cladeau sau nu). Am redus, bineinteles spatiul la 1-2 albine. Pe canicula mi-a fost mila de ele si le-am deschis ambele urdinisuri. Ieri am deschis stupul in partea goala si cateva albine s-au ridicat si au plecat in zbor foarte rapid. Banuiesc ca erau hoate. De regula aveau treaba cu mine, dar astea nu mi-au facut nimic. Ieri le-am inchis la toti un urdinis si i-am lasat doar cu unul. Vad ca se obisnuiesc repede. Se mai duc cateva la vechiul urdinis, insa il gasesc imediat pe cel care l-am lasat deschis.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani