Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Pe 21 mai am bagat rama cu larve la crescut si ieri si astazi au eclozat toate matcile. Intrebarea ar fi daca sunt de buna calitate? Avand in vedere numarul de zile cred ca au fost trase din larve de o zi. Voi ce parere aveti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Apoi pana nu se imperechiaza, nu prea conteaza...vezi dupa. De obicei, mai batrane sa nu fie ca sunt probleme...  :wink:

oroles

#272
Chiar daca nu am mai postat sa nu credeti ca am stat degeaba. Zilele trecute, cu initiativa si priceperea socrului meu am reusit sa incropim o masa de descapacit. Dupa extrasul de la salcam am simtit  nevoia. Toata camera se umplea de rame, nu mai aveam spatiu unde sa le depozitam.

Materiale utilizate:

1. cadrul unei catedre scolare.
2. 2 coli de tabla de aluminiu (dinasta am avut).
3. popnituri.
4. bormasina cu burghiu.
5. cleste de tabla si scule de tablarie.

Rezultatul arata asa:







Poate nu e cea mai reusita, dar cred ca imi va fi foarte utila.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Cu balustrada ce faci??

G. Iulian

Ai cam dat iama în inventarul şcolii  =))   :rotfl:

oroles

Citat din: crisian-nicolae din Iulie 11, 2015, 11:16:34 PM
Cu balustrada ce faci??
Balustrada e de la casa. O vopsim deoarece s-a scorojit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: G. Iulian din Iulie 12, 2015, 07:45:52 AM
Ai cam dat iama în inventarul şcolii  =))   :rotfl:
Tot ce am sunt piese de mobilier casate (banci, catedre, dulapuri). La toate le-am gasit cate o intrebuintare: suporti pentru stupi; masa de descapacit; dulap pentru rame; masa de transat porcul etc. Abia astept sa se mai caseze niste banci. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

asa cum eu am si eu de la casaraile de la laboratorul de fizica... si nu numai  :roll: :roll:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

O data in zi pe albinele mele le apuca nebuneala. Sincer nu stiu ce au. Imi e frica sa nu fie vreun furtisag. M-am gandit sa nu fie de la vreme. Stiu ca atunci cand se innoreaza vin buluc toate acasa si se face o agloemratie destul de mare la urdinis. Totusi, atunci cand se apropia ploaia le-am observat ca veneau linistite. Zilele astea am vazut albine calarind trantori ca la rodeo ceea ce arata ca a inceput "macelul". Ar putea fi si asta o explicatie?

Voi ce parere aveti? Ce sa fie de sunt asa de agitate?

http://youtu.be/afUh85Gz45s

http://youtu.be/iHnh5VLRpis
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Dupa cum vad eu,albinele vin pline.
Daca fura de undeva vezi cantitatea de miere necapacita.Daca sare din ram e cules,daca e vascoasa poate fi un furtisag.
Ramane si varianta haranirii la troaca practicata in apicultura moderna,eu nu o recomand :D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Ieri am umblat si era fluida. Deci  nu cred sa fie vreun furtisag.
Ma mai gandeam la vreun vecin stupar binevoitor. Sa nu imi fi aruncat vreun borcan cu miere prin preajma stupinei. Cel mai departe la 50 de metri ar putea arunca si imi face un furtisag cum nu s-a mai vazut. Trante nu prea am vazut la urdinis. Ieri, am vazut la un roi o singura albina care se trantea cu alta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

trantore

mie mi se pare ca  a iesit tineretul la zbor

stefan1

  Nu-i nimic in neregula. Daca ai observat graficele puse de un colg forumist despre parametrii din stup, ai vazut la graficul culesului (masei stupului), zilnic, o neregularitate in cresterea indicatiei cantarului, in jurul orei 13-14. Atunci e zborul de puiet si la tine cred ca despre asta e vorba
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

trantore

Citat din: stefan1 din Iulie 17, 2015, 03:29:26 AM
  Nu-i nimic in neregula. Daca ai observat graficele puse de un colg forumist despre parametrii din stup, ai vazut la graficul culesului (masei stupului), zilnic, o neregularitate in cresterea indicatiei cantarului, in jurul orei 13-14. Atunci e zborul de puiet si la tine cred ca despre asta e vorba

nu ii o regula ora, ii si in functie de temperatura  eu zic ca ar fi undeva in intervalul 10-17, mai depinde si de nori

primavara dupa zborul asta iti dai seama de starea familiei(cat de puternica este)
         

filip

Unele culesuri sunt intense 2-3 ore dimineata ca apoi sa fie o pauza pana dupa masa cand e intens 2-3 ore.
Albina nu zboara aiurea daca nu are ce culege.De aici zboruri in valuri cu pauze.....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)