Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

#225
Sambata am vopsit niste stupi noi, am facut dintr-un corp Dadant 1/1 vechi un stup cu fund antivarroa pentru determinarea gradului de infestare a stupinei.











Desi e urat acum, veti vedea la sfarsit rezultatul si sper sa va placa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

#226
eu am 4 migdali iesiti din samburii luati "de la un prieten" si nu sunt decat uuuun pic mai grosi ca un batz de chibrit. au rezistat binemersi gerurilor neimpachetati. deci merg :hi:
treaba importanta e sa ai cel putin 2oi pomi ca altfel nu fac migdale( chestii de polenizare)
SPOR!!!

PS: ca sa nu se inteleaga gresit, ghilimelele sunt puse ca sa citez pe cineva cu aceasta replica
cine stie stie
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Ieri si azi mi-am cumparat tot ce trebuie pentru a-mi face un furetto:
-lampa arzator - 61 RON (am ales ceva mai bun si mai scump cu garantie 2 ani deoarece cineva mi-a zis ca a avut lampi ieftine si dupa 2-3 ori de folosire se stricau).
-teava de cupru de 6 mm diametru de la Dedeman - 8 RON
-pompita de ulei-10 RON
-bride pentru montaj -5 RON
Cost total 84.

Imi lipseste acel tub cu sita care acopera serpentina. Stie cineva de unde as putea sa mi-l procur sau ce as putea improviza?
Inca o intrebare: Cum reusiti sa indoiti teava de cupru fara sa se stranguleze? Mentionez ca teava pe care am cumparat-o eu e destul de moale (pare a fi decalita) si se indoaie usor. Mi-am luat Scabatox si urmeaza sa imi mai iau ulei de parafina sau gaz lampant. Sper sa castig la capitolul eficienta si la timp pierdut.

Dau o bere virtuala celui care ma ajuta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Spirala ti-o faci in functie de puterea arzatorului, poti folosi o coada de matura +/- la grosime si alte obiecte rotunde.
Cu plasa de protectie te rezolv eu, iti trimit pe privat o poza cu ce am eu, dar deabia maine seara.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

un OM

In cazul in care te hotarasti sa decalesti teava de cupru, o pui peste un foc cu flacara puternica (inaintea unui gratar ?), O scoti cu un cleste si o arunci intr-un vas cu apa. Vasul sa fie mai mare decat teava de cupru facuta colac. Apoi o poti infasura pe un suport mai usor.

oroles

#230
Teava cred ca este decalita, fiind destul de moale. Problema este sa nu se stranguleze. Oricum o decalire in plus nu strica. Astept sugestii pe privat de la cipik pentru grila arzatorului. Este absolut necesara acea grila?  :beer:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: oroles din Aprilie 07, 2015, 07:35:00 PM
Teava cred ca este decalita, fiind destul de moale. Problema este sa nu se stranguleze. Oricum o decalire in plus nu strica. Astept sugestii pe privat de la cipik pentru grila arzatorului. Este absolut necesara acea grila?  :beer:

Concentreaza flacara pe teava si o protejeaza de vant.
Sanatate tuturor apicultorilor

cipik

Te coafeaza asta?

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Pare de la o masina de facut suc de rosii. Ce se intampla daca sita e cu ochiuri prea mici, gen sita de faina? Din aceea intentionez sa pun.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Cred ca nu are nimic daca pui alta sita, ideea este ca este o protectie sa nu frigi cu teava,  important este sa aiba tiraj. Sita este de la un filtru special, iti trimit? Pana Marti nu Mai ajung in Bucuresti.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Multumes cipik, dar am reusit cu sita de ciur. Fiind deasa flacara trebuie sa fie mica. Voi mai da o gaura pentru aprindere sa reglez un pic tirajul. In general i-a iesit foarte bine. Chiar peste asteptari. Am impresia ca merge mai bine ca la Foggerul original. Marea mea problema acum este sa sudez teava pompitei cu teava serpentinei. Au aceeasi dimensiune si de nicio culare nu reusesc sa le imbin. Si cateodata mi se scurge pe mana gaz lampant, ceea ce nu imi prea place. Are cineva vreo idee pentru imbinarea celor doua tevi? Daca reusesc asta, maine fac un filmulet si va arat ce a iesit.

In alta ordine de idei, am verificat azi 35 de stupi, mi-au mai ramas 19. Le-am facut curatenia de Paste. Sunt multumit de cum au evoluat. Au puiet pe 4-5 rame si cred ca asta se datoreaza si turtei proteice (ApiVit proteic cu polen). Le-am dat cate 150-200 de grame de fiecare dat vreau sa spun ca au consumat-o foarte bine. Resturile le-am dat dupa diafragma in hranitor. Cred ca voi mai stimula cu proteic deoarece chiar s-a vazut diferenta. Am scos diafragmele de polistiren si le-am lasat doar cu cele de lemn. Nici acum nu am scapat de resturile de Beefonda. Am ras Beefonda de pe fundul stupului la foarte multi stupi. Banuiesc ca la cei doi la care am ramas fara matca peste iarna se datoreaza faptului ca s-au naclait de Beefonda. In general, stupii cu cea mai mare rezerva de miere au refuzat turta si turta le-a cazut in cap. La ei am gasit cea mai mare mortalitate. In total, de la 35 de stupi am scos o galeata de 5 kg de rosatura, albina moarta si resturie de Beefonda. Le-am dat pe foc. E mult, e putin? Va las sa apreciati voi si sa imi spuneti si mie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

NiKoN

Oroles, eu am avut o teava de inox de la un aspirator model mai vechi si epuizat. Cu un burghiu am executat gaurile de aerisire.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

oroles

#237
Va multumesc la toti.
Uitati imagini cu resturi de Beefonda ca sa vedeti pe ce aruncati banii.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

Domnule oroles va uram Sarbatori Pascale frumoase ! Aveti mare dreptate ...acest produs nu trebuie cumparat ! Pe fundul stupului sunt o multime de reziduri ... deci continutul nu este pe placul albinelor   .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Si o poza cu stupina in sambata mare.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani