Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Sunt de acord cu ce zice domnul Vasile insa nu am avut hranitoare de capacitate mare in toamna. Nici varianta cu punga nu o agreez. Am completat la vreo cativa la caserola de la smantana. Anul acesta mi-am facut hranitoare. Sper sa nu imi mai moara intre timp.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Ti se pare ca s-au depopulat in ultima saptamana ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

Citat din: oroles din Martie 02, 2015, 07:12:00 AM
Sunt de acord cu ce zice domnul Vasile insa nu am avut hranitoare de capacitate mare in toamna. Nici varianta cu punga nu o agreez. Am completat la vreo cativa la caserola de la smantana. Anul acesta mi-am facut hranitoare. Sper sa nu imi mai moara intre timp.
mai baiatule , daca ai fi linga mine teas da cu capu de  ))/
cei asa greu sa tai o sticla de 3l si sa obtii un hranitor de peste 2,5l
ce zici pt lucrul asta trebue bani ori facultate ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Dorine e usor sa zici asa pana nu esti in pielea mea. :)
Voi aveti verticali si iti este foarte usor sa ii pui peste rame hranitorul. Eu am orizontali si multi dintre ei erau si cate 2 in 1, deci spatii nu prea mai aveam. Am completat doar la cativa care s-a putut cu galetuse de smantana. Sa zicem ca e vina mea!

Promit ca anul acesta fac hranirile la timp si  nu mai stau cu morcovul in cur! :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Primavara toti cei care au pierderi din cauza hranei promit ca ca vor asigura din timp hrana  necesara albinelor pentru a ierna in bune conditii si la inceputul lui decembrie multi intreaba daca pot sa le dea turte.  :smile:

oroles

Pana acum nu am decat unul pierdere, asa ca nu ma considerat vizat de ce ati spus mai sus domnule Vasile! Recunosc ca la acela pierdut a fost din cauza lipsei de hrana combinata si cu alti factori (deranjul albinelor, albina putina etc.). Sper sa nu mai pierd desi pana vor iesi bine la cules mai este cel putin o luna iar cantitatea de puiet in rame este mica. Cornul preconizez ca va inflori la mine in zona peste vreo saptamana.

Oricum cred ca am destul caracter sa imi tin promisiunea. Va provoc sa spuneti cum erati in primul an de stuparit, ce greseli ati facut ce rezultate ati avut etc. Apreciez sinceritatea.

Topicul dedicat acestui subiect se gaseste aici:

http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=8180.0
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi am facut urmatoarele lucruri:

  • Am plantat 3 copaci (un mar, un cais si un gutui).
  • Am terminat hranitoarele (56 la numar). Le-am parafinat. Am consumat 2 lumanari de cununie si un pachet de  lumanari. :D Le-am turnat si inauntru cate o lingurita si le-am etansat bine. Abia astept sa le pot folosi.
  • Am verificat 3-4 stupi sa vad daca au consumat turtele puse de mine. Dupa aventura din iarna asta am ajuns concluzia ca Beefonda nu voi mai da in veci. E un produs care nu se merita a fi cumparat si daca mi-ar da cineva gratis Beefonda tot nu as da la albine asa ceva. Am bagat in stupi urmatoarele tipuri de turte: Beefonda, turta de zahar (reteta pusa de mine pe site), turta de zahar candi si turta de zahar pudra cu sirop de zahar invertit. La unele familii am pus cate doua micute sa vad si eu pe care o prefera. Intotdeauna au abandonat Beefonda in favoarea oricarui alt tip de turta. Turta de zahar candi a fost cea mai apreciata. Am pus-o cu tot cu foaia de copt si au ros si foaia.
  • Am vopsit un stup cumparat.
  • Am afumat ramele cu sulf.
  • Am cules urzici si le-am si mancat (sunt preferatele mele).

Albinele au zburat un pic desi era innorat. Au adus si ceva polen, insa foarte putin. Sper ca zilele urmatoare sa fie mai bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Salutare!
Sambata au iesit ceva albine afara si le-am vazut pe pamant ca si cum ar linge pamantul.
Ce cauta albina pe pamant? Stie cineva?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Le-am pus uree in apa de baut (1.5 grame la 10 kg) si nici nu se ating de ea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Tot ca o constatare, in zona mea stuparii se plang de puiet foarte putin pentru data din calendar. Ce se intampla? Aveti idee?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Oroles e vremea de vina, in plus daca nu baga polen ceva din natura nu va creste foarte mult ponta matcii. Eu momentan stau bine cu puietul.
Martie 2014 a fost mai cald decat martie 2015, anul trecut pe vremea asta baga polen mult mai bine decat acuma. Azi e prima zi cu vreme foarte buna aici, dar cum a tot fost frig nu aduce foarte mult polen, aduce cat de cat ok

oroles

Asa e si la mine, doar ca pe poimaine anunta temperaturi cu minus si ninsori. Polen este a doua zi cand baga cate putin, de la alun si podbal. Cred ca exista un risc real de depopulare  masiva daca vremea nu tine cu noi. Cum aprilie este ploios, cred ca ne lasam de apicultura...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani