Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Cred ca din bucatile de placaj ramase de la debitare voi face ceva de genul acesta:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

 
Eu am citat ad litteram...nu era vorba de artizanal...


Mai râdem, mai glumim...

Ionut Ursachi

Acest podisor din placaj in timp nu se onduleaza ? Se poate folosi si ceara in loc de parafina ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

oroles

Acela din poze e ceva de genul 2 in 1. E si podisor si hranitor pentru niste nuclee, dupa cum se vede. Eu ma gandisem sa il folosesc la stupi peste podisorul clasic in care am dat o gaura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

un OM

Placajul folosit la acele hranitoare nu mi s-a parut prea bun. Am facut imprudenta sa nu il ceruiesc, m-am bazat pe adezivul puternic, intr-adevar nu a curs, dar placajul a inceput sa se faramiteze. Deci trebuie neaparat ceruit.

Kiwi Bee

Oroles, este vorba despre placaj sau pfl?

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi 27.02.2015 - zbor de curatire frumos. Din pacate nu am luat drojdie pentru proteica. Mizam ca nu vor iesi pana vine iar valul de frig. Merg pe mana lui nea Marin care zice ca daca dai proteina nu obtii cine stie ce.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Februarie 06, 2015, 09:36:41 PM

Zicea cineva ca mai trebuie bagata o patratica la mijlocul hranitorului. Voi incerca intai fara si daca e nevoie voi mai adauga.
Am prins panourile laterale in cuie ca nu am capse. Intentionam sa le si lipesc cu aracet inainte sau cu silicon. Cum silicon intra cam mult cred ca voi folosi aracet. E vreo problema pentru albine? E bine, e rau? Astept sa imi impartasiti din experienta voastra!

Eu cred ca e mai bine sa pui acum o bucata de lemn la mijloc pentru rigidizare, in timp se deformeaza.
Nu cred sa fie probleme de la aracet. E si mai usor de aplicat decat siliconul, dar poate nu etansaza asa bine. Pai unele lazi cu ce sunt lipite inainte de fixarea in cuie/capse? Eu am avut surpriza sa imi curga un hranitor lipit cu aracet dupa a 5-a utilizare. L-am rezolvat cu ceara topita.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Mie imi plac suportii. Sunt pe brad de 10/10 cm la 6 m ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Februarie 28, 2015, 06:48:03 AM
Mie imi plac suportii. Sunt pe brad de 10/10 cm la 6 m ?
Te referi la barne? Cred ca sunt 10x10. Sunt un pic mai lungi de 6 deoarece le-am imbinat in falt. A fost comanda speciala. Toti se intrebau ce fac cu ele. Erau prea subtiri sa fac grinzi si prea groase sa fie leturi de gard. Am si din fier. Acum vreau sa imi iau vreo 2 paleti sa pun cate 4 stupi buchetel. Multumesc Ciucur. Azi voi cerui toate hranitoarele daca am timp.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Nu cred ca e cazul. Stupii de la nord au probleme cu dezvoltarea. Daca ai spatiu, pune-i cu urdinisul la sud. E un moft util doar pt iernare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Azi au fost cam 10 grade si un pic innorat dar mi-am permis sa desfac vreo 4-5 stupi. Toti aveau extrem de putin puiet. Chiar sub dimensiunea unei palme. Oua prezente la unii, la altii nimic desi matca era acolo. Miere mai aveau. La care nu mai avea le-am mai adaugat in cap cate o turta si sper sa o traga. Au consumat foarte multa miere. Pe fund se vede foarte multa rosatura si bucati de Beefonda. Acest produs nu ar trebui introdus in alimentatia albinelor. Albinele l-au tras fara a-l prelucra si au bagat grauncioare mari direct in fagure. Probabil cand va veni primavara vor incerca sa il scoata afara. Oricum mi-au dat si mie de lucru, ca sa nu mai zic de banii aruncati pe fereastra. Pe viitor doar Apifonda voi mai folosi. Beefonda le uzeaza si destul de tare. Am vazut pe punga de la Beefonda ceva urme de diaree. Afara pe peretii stupului de asemenea au defecat.

Unul a trecut la cele vesnice din lipsa de hrana. Era plin de diaree, albina putina si matca inca mai traia. Am recuperat-o si am dat-o in bigudiu in centrul cuibului la altul care avea mai multa albina dar cu sanse apropiate de a supravietui. :D Culmea e ca pacatosii pana acum au scapat, insa asta care a murit nu ma asteptam la el.

Am topit toata ceara de la acest stup, l-am curatat si am ars albina. Sper sa treaca toti de primavara, ca de dezvoltare nu stiu cat se vor dezvolta daca au doar atat puiet la aceasta data.

La vreo doi care au avut Beefonda deasupra au crescut si fagure sub punga. Unul l-a si lipit de punga. La astia cred ca pot face extractie.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#148
E normal sa fie doar atat puiet in stupi la aceasta data.? Mentionez ca a fost foarte frig la mine in zona pana saptamana trecuta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Ionut Ursachi

Domnule oroles , eu am intampinat aceleasi dificultati ca ale dumneavoastra !  Beefonda le-am dat ..si numai necazuri .. diaree , rame pline cu ramasite de Beefonda ... si fundul stupului e la fel . Si va dau dreptate ..nu ar trebui introdus pe piata acest produs ! ieri a fost mai cald si am verificat cum stau ... doar la unul am vazut puiet de o palma ... iar la restu nu am mai vrut sa le deranjez ...
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !