Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

paul1

Citat din: oroles din Decembrie 31, 2014, 11:56:20 AM

Nu cred ca merge cu punga. Am orizontali. Distanta dinre podisor si rame e de cca 1-2 cm. La unul singur am mai mult de 2 cm ca asa a iesit si imi baga extrafaguri. Eu unul nu vad cum ar putea incapea o punga cu 1l de sirop.
Oroles, merge foarte bine in punga pusa deasupra ramelor. De cand am aflat chestia cu punga, n-am mai folosit hranitoare. Avantajul este ca din punga il iau mult mai repede si nu risti sa se innece.
Cum procedez eu ... cumpar un sul de pungi de 3 kg, desfac cate o punga in care pun cam 1 kg. de sirop, scot aerul din punga si ii fac nodul cat mai sus. Cand o pun peste rame am grija sa nu fie crescaturi de ceara pe spetezele superioare, daca sunt le indepartez cu dalta, dau un fum ca sa se retraga albinele si o asez. Suprafata ocupata in inaltime va fi mai putin de 1 cm, cred ca vreo 0,5. Poti pune fara probleme podisorul iar rezultatul va fi mult mai bun decat daca ai pune siropul in hranitor in care depinzi de factorul temperatura, puterea familiei ... etc ! Basca, riscul de innec !

Aurelian A.

Si cu punga ... risti sa ti se sparga(am patit) mai ales daca nu ai distanta mai mare intre podisor si rame :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

oroles

A. Malaiu recomanda primavara sa bagi serbet. El zice ca ai certitudinea ca serbetul, fata de sirop, este consumat de albina. Siropul este doar carat in rame dupa care trebuie ventilat, maturat. Malaiu spune ca dand turta ai certitudinea ca faci stimulare. Parte frumoasa e ca serbetul imi iese cel mai bine. Si candi imi iese bine dar, nu sunt fan. Am facut intr-o zi. Le-am lasat la intarit dupa care le-am scos cu tot cu hartie cerata. Dan Sebastian mi-a zis ca le curge peste albine. Luasem decizia de a le baga in pungi. Cand am ajuns acasa de la serviciu, o turta care era asezata mai la marginea mesei incepuse sa curga la temperatura camerei. Serbetul imi iese de zici ca e Apifonda. Am experimentat si turta cu zahar pudra si sirop insa nu imi place consistenta.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

La un litru de sirop invertit pui 5 kg zahar farin,dar framinti pina iti vine boala,dar iese ca fondantul folosit in laboratoarele cofetaiilor.

oroles

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 31, 2014, 03:09:52 PM
La un litru de sirop invertit pui 5 kg zahar farin,dar framinti pina iti vine boala,dar iese ca fondantul folosit in laboratoarele cofetaiilor.
Am facut si asa dar nu imi place ce iese. La racoare se intareste bocna si nu are elasticitate. :D Pe de o parte cred ca e bun si nu curge peste albine, insa nu cred ca e bine mancat de albine. Am facut in septembrie serbet fiert 5 parti zahar si o parte apa. L-am dat direct pe rame, fiind cald. In 4 zile au tras 1 kg. Sapasera transee prin el. :D Cel mai bun dupa mine e serbetul fiert! Nu raman particule mai mari de zahar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae


oroles

Azi am reusit sa fac un hranitor. Ma saturasem sa fac improvizatii (galetuse de smantana, borcan cu gauri deasupra ramelor etc.) Dupa mai multe probleme (motor de circular ars) am construit hranitorul din imaginile de mai jos. Dimensiuni: 43,5x0,04x15. Urechile sunt ca la rame.
Capacitate: 2 L pana in buza. Suficient si pentru completari.
L-am parafinat la interior si de aceea se vede un pic patat. Nu am avut o lingurita pentru turnat parafina.
Eu zic ca este numai bun pentru nevoile mele.





Panourile laterale pentru hranitoare.



Si stupina pe inserat, acoperita de zapada. Sper sa fie ultima zapada serioasa mai ales ca am vazut ca au puiet. Zapada la urdinis incepe sa se topeasca ceea ce inseamna ca temperatura e mai ridicata in stup.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Mi-au mai ramas niste patrate de placaj suficient de mari pentru a nu fi aruncate si prea mici pentru a-mi iesi hranitoare. Are cineva un model de hranitor de podisor mai simplu? As vrea sa fac vreo 3 din ele daca reusesc.

Hranitoarele le parafinati complet?
Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

  Da e  mult mai bine sa le parafinezi total , fierbi intr-un vas apa si pui parafina , apoi intoduci hranitorul din ambele capete dar il scoti usurel ca sa se aseze pe el parafina , apoi le lasi la uscat .
  Treb sa mai pui si la jumatate inca o mica placuta  de aceiasi dimensiune ca cea de la capete , altfel se labarteste  palul acela.

roi_ag

Si mai usor, incalzesti parafina intr-un ibric mai maricel ,o torni in hranitor, o plimbi pe toti pereti si
apoi o versi  in ibric . Nu are rost sa parafinezi si exteriorul.

Ionut Ursachi

Putem folosi ceara care nu este  100%naturala , din aceea de la lumanarii  in loc de parafina ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

MirceaCalin


relutu

Citat din: MirceaCalin din Februarie 06, 2015, 09:24:46 PM
Citat din: oroles din Februarie 06, 2015, 08:50:50 PM
...Are cineva un model de hranitor de podisor mai simplu? ...

http://www.stuparul.ro/hranitoare/hranitor-albine-rotund-2l.html
 

Omu vrea sa faca el din placaj,nu sa cumpere din plastic.In nici un caz nu poate sa faca din placaj modelul prezentat.

MirceaCalin

Citat din: relutu din Februarie 06, 2015, 09:30:44 PM
Omu vrea sa faca el din placaj,nu sa cumpere din plastic.In nici un caz nu poate sa faca din placaj modelul prezentat.
       

oroles

@MirceaCalin, eu ziceam de modele artizanale de hranitoare de podisor. De cumparat stiu si eu ca sunt... Bani sa ai! :)

@tassevasi, cata parafina si cata apa pui? Eu credeam ca trebuie doar parafina, dar ideea cred ca este buna.

@roi_ag, asa am facut si eu. Am pus in hranitor parafina lichida cu un cancioc si am plimbat-o.  Cand am scurs-o s-a prelins un pic. Oricum nu cred ca tusesc albinele de ceara de lumanari "micule apocultor".
Zicea cineva ca mai trebuie bagata o patratica la mijlocul hranitorului. Voi incerca intai fara si daca e nevoie voi mai adauga.
Am prins panourile laterale in cuie ca nu am capse. Intentionam sa le si lipesc cu aracet inainte sau cu silicon. Cum silicon intra cam mult cred ca voi folosi aracet. E vreo problema pentru albine? E bine, e rau? Astept sa imi impartasiti din experienta voastra!

Intrebare: Daca prin martie pe la jumatate pun bucati de turta candi in hranitor dupa diafragma exista vreun risc in afara de cel de uzare a albinei? Ma gandesc ca ar putea fi surprinsa albina dupa diafragma in zilele mai racoroase...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani