Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Multumesc!
Azi mi s-a nascut un baietel de 3 kg, sanatos. Si asta se datoreaza si albinelor ...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Să-ți trăiască,sa fie sănătos să te bucuri de iel,si  viitor apicultor!!

corneliuhrom

sa va traiasca sa aveti bucuria lui  %%-

MirceaCalin

Bravo "băiete" !!! Fumos cadou ai primit !!!

Multă sănătate şi bucurii tuturor !!!


PS: Şi eu sunt născut în aceeaşi dată cu tatăl meu.

pistol28

 =D> sa fie sanatos, fericit, multumit de viata, sa te faca bunic si apoi strabunic.
sa iubeasca  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:  si parintii.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

  Asta e adevaratul dar la aniversarea avuta!   =D>   :yes:
  Sa creasca frumos si sa va aduca numai bucurii!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Sa iti traiasca si sa aveti parte de multe aniversari impreuna.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Sa -ti traiasca si sa fii sanatos sa il vezi mare.!

oroles

Azi am început sa bag diafragmele de extrudat. Săptămâna viitoare se anunță temperaturi scăzute.  Paturicile le pun mai tarziu. Nu mai stiu care coleg semnalase aparitia un o chestii precum niste cristale de zahar prin stup, fara niciun gust. Parcă despre bdna era vorba. Am găsit si eu asa ceva (inclusiv în rame). Mai mult ca sigur e miere de mana deoarece am găsit asa ceva în rame (parca acel coleg spusese ca în rame nu a gasit). La mine albinele scot acele cristale pe urdinis. Ma sunase socrul meu si mi-a zis despre un stup ca are numai rosatura. Erau acele cristale , de fapt. Doi stupi i-am gasit fara regina desi la ultimul control o aveau. Senzatia mea e ca se autodistrug. Unul era plin de brici.

La tratament mi s-a stricat varojetul. Muream de ciuda. Cred ca s-a ars.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am vrut sa zic ca un stup era plin de botci si uite ce a iesit. Mi-a înlocuit cu "brici" telefonul. Aveam activata functia înlocuire automata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#701
Asta e poza cu acele cristale. Sunt usor dulci si salcii.
Cred ca e un tip de zahar pe care papilele noastre nu il detecteaza.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Sper ca se vad acum:




Si varojetul nou achizitionat pentru care a trebuit sa merg 100 de km din cauza ca cel vechi mi s-a ars in plin tratament.
Sper ca tine ca cel pe care l-am avut era o idiotenie. Nu facea contact pe baterii. Un dezastru...



Cel vechi arata asa. Pe site-ul vanzatorului scria ca e din inox. Aiurea, era doar nichelat. Jaf, dar si-a facut treaba 4 ani.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi am facut hidromelul.

Totul incepe cu sterilizarea apei in cazanul de cupru.



Apoi facem mursa din apa sterilizata si miere.



Racirea mursei pana la 35-38 de grade.



Se adauga mustul de vin. Anul acesta am bagat struguri negri. Sper sa iasa un roze.



Instalatia de filtrare (O pompa submersibila pentru apa murdara si un filtru de apa, nu foarte fin - 60 microni).



Si rezultatul final:












Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi am facut primul tratament cu AO. Am folosit concentratia de 3.5 % la o temperatura de 6-7 grade celsius. E foarte usor de aplicat, dar nu cred că e asa eficient. Voi vedea daca pica ceva.

Am auzit de la cineva ca ar fi aparut un nou daunator. Cica ar fi vorba de un vierme. Stiti ceva?

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani