Despre banari

Creat de stefan1, Ianuarie 25, 2015, 02:00:14 AM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 25, 2015, 10:42:21 AM
Banarea lui mph.....Romikele va poate spune mai multe!

Nea' Romi' prin tot ce a facut, face si va face pentru acest forum ne demonstreaza ca are un suflet mare si deosebit... un gest   de a trece peste divergentele care le-a avut cu MPH va da un semn ca este si el om fara rautate ca noi toti... mai ne suparam dar ne si trece .

MOTANUL

Am fost de-a lungul timpului activ in mai multe forumuri (fara teme apicole pana in 2014).
Exista moderatori care de la prima jignire sau aluzie negativa baneaza. Baneaza si daca ai deschis un topic si exista altul, sau ai deschis intr-o sectiune si trebuia in alta. Taie in carne vie. Sterg orice pot care nu are legatura cu topicul - si baneaza pe cel care a intrat si a postat.

Eu consider ca moderatorii de aici sunt cei mai discreti cu putinta. Lasa si posturi despre canalizare in topic de intretinere albine  :D
(suna frumos si de asta dau acest exemplu)

Moderatorii lasa prea multa libertate si cei fara bun simt si cu limbaj suburban profita de asta.
Si lucrul asta se intoarce impotriva lor pt. ca apar useri care zic: uite ca au injurat si provocat si altii.

Eu sunt pentru banarea celor care injura sau folosesc limbaj neadecvat - poate chiar mai din fasa decat se face acum.
Si mai militez pentru aprecierea moderatorilor (timp pierdut cu taiat / editat / moderat / scos injuraturi /cautat gazduire, etc)
Si dupa ce faci asta sa vina x si y sa conteste ce ai facut. Eu consider ca merita mai mult credit din partea tuturor.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pharaonu75

Citat din: bio din Ianuarie 25, 2015, 12:06:13 PM
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 25, 2015, 10:42:21 AM
Banarea lui mph.....Romikele va poate spune mai multe!

Nea' Romi' prin tot ce a facut, face si va face pentru acest forum ne demonstreaza ca are un suflet mare si deosebit... un gest   de a trece peste divergentele care le-a avut cu MPH va da un semn ca este si el om fara rautate ca noi toti... mai ne suparam dar ne si trece .

Cu siguranta banarea nu va fi permanenta, ci se va reduce substantial, sau chiar va fi anulata, in momentul in care "spiritele" se vor linisti. Timpul le rezolva pe toate.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

As fi preferat ca la fotbal. Avertisment, cartonas galben si rosu. Cred ca este suficient 1 sapt. O luna e mult. Pe viata mi se pare exagerat. Mph mi-a adresat si mie ceva injurii dar nu-i port pica. Si- a dat seama ca a gresit si mi-a trimis MP cu scuze. La suparare face omu multe, dar e bine sa analizezi cu mintea limpede.
Propun ca prima data sa primeasca avertisment si daca nu se potoleste 1 sau 2 sapt. banare. Daca o ia de la capat iar 2 sapt. Dar in niciun caz pe viata, ca n-a omorat pe nimeni.
Suntem aici sa dezbatem idei, metode personale de lucru cu albinele, divertisment, etc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Sima al nostru a primit pe stuparitul trei banari pe viata, asa ca nici nepotii lui nu vor putea scrie acolo. :smile:
Referitor la intrebarea ta Mariane referitoare la mesajele personale raspunsul e afirmativ.

marian sima

#20
Nea Bucovineanu am fost informat cum sta treaba cu modificatul mesajelor.

Cu banarea nu ma bag e treaba moderatorilor.
Unele critici apicole sunt inevitabile dar trebuie combatuta greseala apicola insa vad ca nu discutam apicultura ci trecem la atac la persoana si la jigniri.

Cand esti provacat raspunzi si eu meritam banari ba chiar am fost banat insa in urma discutiilor am fost inteles de Romikele ,acum ce sa-i spun baneaza-l mai nea Romikele pe Valter.
Crezi ca-l baneaza?
Pai e de la inceputul forumului pe aici ,e un urs care se uita cu dispret la pinguini si nu prea are cine sa-l baneze,in aroganta lui e obisnuit ca ceilalti sa se dea la o parte din fata lui asta pana cand s-a impiedicat de mine.

Asa ca e neelocvent sa vorbim despre administrarea banarilor.

pharaonu75

Mariane, nu trebuie sa pleci din start cu idei preconcepute... oricine poate fi banat si oricine merita clementa.
Cu totii gresim, dar asa cum spuneai chiar tu, trebuie sa combatem ideea, nu omul.

Problema este ca unii trec la insulte, la amenintari, altii posteaza doar pentru a-i ridiculiza pe ceilalti sau pentru a plati nu stiu ce polite de la umbra anonimatului, de pe un cont clona, altii pur si simplu nu suporta sa vada ca in afara de ei mai sunt oameni care pot avea idei bune si incearca sa le fragmenteze sirul expunerilor, sa ii sicaneze, etc. Fiecare dupa cum il duce "mansarda".

Nu este un capat de lume daca a fost cineva banat, la fel cum nu este un capat de lume daca se ridica o banare.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

La cum v-ati jignit si tu si Valter ar fi trebuit sa fiti banati. Insa se considera ca suntem intre barbati si suportam altfel jignirile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

  Nu as vrea sa fiu in pielea moderatorilor, care trebuie sa ia decizii care vor nemultumi fie pe unii fie pe altii. Adica sunt oameni care cer banarea cuiva pentru un comportament neadecvat fie fata dee el fie fata de altii. Sunt si cei care din prietenie cu cel banat sau din necunoastere a intregii dispute sau dintr-o atitudine mai toleranta in general, vor iertarea de banari sau banarea mai usoara. E greu sa impaci pe toata lumea.
  Despre Buzoianu, personal cred ca si-a meritat banarea, ca prin jignirile gratuite aduse la mai multi forumisti, doar perturba discutiile, ba chiar ar fi putut determina unii forumisti sa nu mai scrie. Contributii apicole eu nu vad sa fi adus, desi personal cred ca este vorba de un stupar priceput
  Mph a avut o atitudine destul de dura fata de admin, dar si el la randul lui a fost jignit. Nu stiu daca au fost mesaje sterse sau mesaje private. Cred ca mesajele private nu ar trebui sa fie motiv de banare ci ar merita un raspuns pe masura tot in privat. Pe de alta parte din totalitatea mesajelor mph nu se vede ca un om certaret, ci ca un om preocupat de problemele apicole si care poate avea contributii bune pe forum. Imi mentin parerea ca s-a gresit cu banarea lui.
  Cum am mai spus, de pe margine este mai usor. Pentru moderatori e mai greu, dar stiu ca sunt oameni intelepti si lasa sa treaca de la ei, fiind constienti la ce se pot astepta de cand s-au inhamat la aceasta munca.   ^:)^
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ciucur

Am scris si eu un mesaj in care imi exprimam ingrijorarea referitor la 'conflictele' zilnice de pe forum.
Vreau sa stiu de ce mi s-a sters, pentru a sti ce voi face mai departe. Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

calmusdaniel

Rog administratorul site-ului ,asa cum v-am rugat si ieri sa-mi fie sters contul de pe acest forum.Multumesc anticipat!

romikele


State

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 26, 2015, 08:53:46 AM
Rog administratorul site-ului ,asa cum v-am rugat si ieri sa-mi fie sters contul de pe acest forum.Multumesc anticipat!

Ma alatur initiativei domnului Calmus! Aceeasi rugaminte o am si eu, sa-mi fie sters contul de pe acest forum. Va multumesc anticipat si va doresc numai bine, la toti, inclusiv lui Dragos Gavrila!  :hi:

D006

Tu intai sa-ti stergi contul de pe FB , apoi sa-ti stergi contul de pe stuparitul iar in final sa-ti stergi numele de la starea civila , esti o rusine pentru apicultura romaneasca.