ZMECHERIE

Creat de APIGICOS2002, Decembrie 06, 2011, 09:51:18 PM

« precedentul - următorul »

APIGICOS2002

Am aflat de la un timplar un ''truc'' .......cuiele cind le bati in material si prevezi ca v-a crapa acel material sa le faci ''boante''adica ori sa le daiun ciocan in cap ori daca sunt mai subtiri practic sa le tai virful cu un clestisor La inceput am fost neincrezator dar dupa aceea m-am convins......si totusi nu-mi explic care-i........zmecheria...M-am convins la confectionat ramele.......cind bati cuisoarele
SERBANESTI-ARGES TEL-0723008287

pharaonu75

Poate vreun tamplar sa ne lamureasca! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

#2
  Cred ca ""zmecheria "" este urmatoarea ;
   cel taiat (bont )  rupe materialul (fibra) in fata lui si la iesire ramine o suprafata (gaura) mai mare si urita , cel ascutit inpinge  materialul  prin alunecare spre margine si cedeaza (crapa )
       Numai bine .

PS  nu sunt tamplar ,mi-asi dori.

dorindafi

Citat din: APIGICOS2002 din Decembrie 06, 2011, 09:51:18 PM
Am aflat de la un timplar un ''truc'' .......cuiele cind le bati in material si prevezi ca v-a crapa acel material sa le faci ''boante''adica ori sa le daiun ciocan in cap ori daca sunt mai subtiri practic sa le tai virful cu un clestisor La inceput am fost neincrezator dar dupa aceea m-am convins......si totusi nu-mi explic care-i........zmecheria...M-am convins la confectionat ramele.......cind bati cuisoarele
ramele eu le asamblez inainte ca lemnul sa se usuce shi nu se mai crapa
la cel uscat asha este lemnul crapa
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

Citat din: dorindafi din Decembrie 07, 2011, 08:42:12 AM
ramele eu le asamblez inainte ca lemnul sa se usuce shi nu se mai crapa
la cel uscat asha este lemnul crapa

Si nu ai avut probleme cu deformarea ramelor cand se usuca?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

am spus ca le asamblez nu ca le shi insarmez
mi sa deformat shi mie atunci cand am asamblat,am insarmat shi problema a fost ca am stans sarma lemnul fiind verde. :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092