Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

Mircea77

Parerea mea este ca le merge mult mai bine daca sunt plantate direct in gradina. Semintele pe care le-am primit in primavara de la Cristi Ciuc, le-am pus direct in gradina si le-a mers foarte bine. Cateva exemplare mai viguroase au depasit 1m iar celelalte sunt undeva intre 60-80 cm. Bineinteles ca unele sunt si mai mici (30-50 cm) dar asta este.
Am incercat cu 1-2 fire sa le scot si sa le mut (chiar si cu pamantul umed si moale) dar sunt foarte sensibile atunci cand sunt mici. S-au prins, dar au ramas mult in urma, asa ca am preferat sa le las in pace pe celelalte.

Oare problema asta de sensibilitate se va repeta acum cand ar trebui sa le scot si sa le bag la beci !?

Pentru ca daca este asa atunci mai repede o sa le improvizez un "adapost" pe locatia din gradina si le las in pace acolo.

pharaonu75

Si la mine s-au dezvoltat mult mai bine evodiile semanate in curte decat cele semanate in ghivece in casa!
Evodiile trebuiesc mutate la adapost dupa ce le-au cazut frunzele. Atunci sunt mai putin sensibile, prentru ca au instrat in starea vegetativa, necesara trecerii peste iarna!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Ozzy

in zona de deal rezista evodia ?
de unde va procurati semintele ?

pharaonu75

Citat din: Lhk din Septembrie 14, 2011, 09:36:19 PM
in zona de deal rezista evodia ?
de unde va procurati semintele ?

La tine s-ar putea sa reziste mai bine decat la mine! Ai iernile mai blande! La fel si verile, desi nu verile calduroase le creaza probleme evodiilor, ci gerurile aspre si taioase!
Eu am primit seminte de la colegii de pe forum: Antiopa din Ardeal, Petrica 52, Sfantul Spiridon!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 14, 2011, 09:34:54 PM
Si la mine s-au dezvoltat mult mai bine evodiile semanate in curte decat cele semanate in ghivece in casa!
Evodiile trebuiesc mutate la adapost dupa ce le-au cazut frunzele. Atunci sunt mai putin sensibile, prentru ca au instrat in starea vegetativa, necesara trecerii peste iarna!

Multumesc de raspuns. Eu ma gandeam sa improvizez un adapost cu niste coceni de porumb, dar mai ma gandesc  :zzz:

pharaonu75

Nu stiu daca improvizarea unui adapost din coceni ar fi o idee buna!
Cel putin in primii doi ani, cand tulpina evodiilor nu este inca lemnificata, plantele sunt foarte sensibile la ger!
In zona lor de origine, Asia, (Coreea si China) temperaturile sunt mai blande iarna, asa ca planta este sensibila la geruri!
De aceea spuneam ca le voi muta in beci! Acolo temperatura este constanta pe tot timpul iernii si nu ingheata niciodata, deci este un climat bun sa iernez evodiile.
Dupa ce planta face 2 ani si incepe sa se lemnifice tulpina, se planteaza pe locul definitiv, iar pentru siguranta se protejeaza pe timpul iernii inca 1-2 ani, cu ciocani de porumb!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Dane,pai tu ai o livada de evodii ,o sa ocupi tot subsolul cu ele :uimit: O sa le pun si eu pe cele de la tine in 2,3 ghivece si le pun in uscator! :smile:
Am una de 0,7m,sa o pun si pe ea in ghiveci?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

Ideea cu mutatul peste iarna este evitarea inghetului!
Chiar daca are 70 cm, eu te sfatuiesc sa o transplantezi intr-un ghiveci sau pet de 10 litri si sa o adapostesti peste iarna intr-un loc ferit de temperaturi cu multe grade sub zero!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

petrica52

Poate conteaza mai putin parerea mea, dar eu le-as lasa afara. Dupa incercari de tot felul, cred ca rezultate mai bune, adica incoltire, crestere, etc. au avut cele semanate (semintele) afara direct in pamint. Fara sa uitam, ca semintele trebuie puse in apa mai multe zile. Apoi sa nu uitam ca au si o radacina foarte bine dezvoltata. Deci distractie placuta !!! :hi:
O zi buna cu sanatate !

pharaonu75

De acord cu dumneavoastra! Insa la mine in Baragan iernile sunt destul de aspre, in sensul ca sunt viscole mari si geruri taioase.
Nu stiu daca le face bine!
Oricum voi incerca sa las si afara cateva plante, sa vad cum se comporta! Asa ca experiment!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

petrica52

Stiu ca iernile sunt mai aspre pe acolo, de asta se tot plinge prietenul meu din Giurgiu. "Vai ce iarna, oare ingheata vita de vie ?" Dar, cu iarna grea, tot reuseste sa faca 3.000-4.000 litri de vin !!!!!! :D
O zi buna cu sanatate !

pharaonu75

Vita de vie este pe meleagurile astea de mii de ani!
A incercat intr-un timp Burebista sa scape de ea, insa nu a reusit! =)) =))

Inse evodia nu prea este de pe plaiurile mioritice! Vom vedea!
La primavara postez rezultatele iernarii evodiilor in beci si afara!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 14, 2011, 09:45:45 PM
Nu stiu daca improvizarea unui adapost din coceni ar fi o idee buna!
Cel putin in primii doi ani, cand tulpina evodiilor nu este inca lemnificata, plantele sunt foarte sensibile la ger!
In zona lor de origine, Asia, (Coreea si China) temperaturile sunt mai blande iarna, asa ca planta este sensibila la geruri!
De aceea spuneam ca le voi muta in beci! Acolo temperatura este constanta pe tot timpul iernii si nu ingheata niciodata, deci este un climat bun sa iernez evodiile.
Dupa ce planta face 2 ani si incepe sa se lemnifice tulpina, se planteaza pe locul definitiv, iar pentru siguranta se protejeaza pe timpul iernii inca 1-2 ani, cu ciocani de porumb!

De acord cu tine insa eu mizez pe faptul ca eu am locatia undeva in Teleorman, la vreo 25 km nord de Dunare. Deci influenta mediteraneeana este foarte mare in zona aia.
Si mai este inca un atu in discutie: satul este ferit de vanturile puternice pentru ca se afla intr-o vale iar gerurile nu mi s-au parut atat de puternice ca in Baragan - sunt buzoian de felul meu  :wink:

pharaonu75

#178
Esti norocos!
Eu le voi ierna in beci!
Dar, la sfatul lui Petrica52 voi lasa si afara cateva, ca sa vad cum se comporta!
S-ar putea sa am surprize si tocmai cele lasate afara sa evolueze mai bine! Vedem... la primavara! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Nu am facut, dar dau sfaturi la altii: un sac din folie ancorat in jurul plantei, umplut tarziu in toamna cu frunze uscate din padure. Merita incercat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)