Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Multumesc pentru informatii!
Asa voi proceda... sau macar ma voi stradui sa respect tot ce mi-ai spus!
:thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

toata lumea vorbeste de evodia
toti au seminte
unii au plantute de 1 zi, o saptamana, un an

vreau sa stiu daca are cineva evodia de peste 3 ani

eu am asa ceva si ma confrunt cu urmatoarea problema
trunchiul nu e deloc rigid
adica e de cca 4-5 cm in diametru, dar HIPERELASTIC
la cel mai mic vant, si datorita coroanei se indoaie pana la pamant, dar nu prea se mai ridica
cand vreau sa il ridic sa il verticalizez, parca e arcuit. abia in indrept
o fi vrand sa creasca la orizontala?

i-am pus si tutore, l-am ancorat, dar nu se rigidizeaza.
e prea udat? sau insuficient udat?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

happy

Il formezi ca tufa ,Florine.Daca nu vrea sa fie pom il tai sa ii dea lastari de pe tulpina! :new:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

Evodiile din semanate in curte, in aprilie 2011, evolueaza mult mai bine decat cele semanate in paharele, in casa, in noiembrie 2010.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si o parte din roinita (melissa officinalis) semanata tot in aprilie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut atasez si eu poze cu evodile mele , din 100 de seminte semanate aproximativ 20 au rasarit , mai astept ,,
ce parere aveti sa le schimb pe cele mai mari dintre ele in vase mai mari ?peturi de 5 l , voi pe ce vase ati iernat plantele .

spor la treaba la toti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Eu le-am avut peste iarna in pahare de unica folosinta, insa vazand cum au evoluat cele semanate in gradina, imi dau seama ca m-am chinuit degeaba toata iarna cu evodiile in casa!
Recomand tuturor celor care doresc sa obtina evodii, sa le semene direct in curte, in lunile martie-aprilie, pentru ca se obtin rezultate mult mai bune!

@Marius_vfp - iti recomand sa le muti in curte, sub soare si cerul liber!
La toamna, dupa ce le cad toate frunzele, le scoti din pamant si le depozitezi intr-un beci. (in beci temperatura este constanta, rareori coborand sub 4-5 grade).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

faina gradinuta pharaoane  :nod: :nod:
duminica daca totul ii bine fac si eu niste poze.
marius_vfp  pt inceput esti tare, succes pe mai departe!!!!

marius_vfp

salut , va multumesc mult domnule stefan . asteptam pozele .
cu apicultura recunosc sunt la inceput , la agricultura ma mai pricep oleaca , de la bunici care din asta au trait, problema mea, sunt semintele nu prea am de unde lua , (multumesc celui care ma ajutat pentru cele semanate)
spor la treaba la toti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

da mi o adresa ca mai am eu :hi: :hi: :hi:

marius_vfp

salut revin cu ceva poze , evodiile mele au mai crescut ceva si va las pe voi sa apreciati ,
cand la va cadea frunza le bag la dos , au fost insamantate in 3 mai , am si mai mari si mai mici care au iesit ulterior .
spor la treaba si voua si sa avem copaci mari si frumosi pe viitor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

La iarna eu le voi pastra in beci, pentru ca temperatura este constanta si nu ingheata!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 11, 2011, 08:58:09 PM
La iarna eu le voi pastra in beci, pentru ca temperatura este constanta si nu ingheata!


=)) =))

langa sticlele de vin?....
si o sa faci multe vizite la beci... sa vezi evolutia lor, nu?... :bravo:

te-ai orientat....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cristi ciuc

Felicitări pentru evoluţia evodiilor Marius,
acum nu rămâne decât să le bagi le beci, pentru că se pare că asta-i reţeta de urmat.
Oricum în zona ta merită să faci incursiuni la beci.
Aşteptăm poze şi la anul.

marius_vfp

salut, multumesc mult domnule cristi cu respect, multumesc si pentru sprijinul acordat , evodiile ce se vad mai sus sunt din semintele primite astea au fost tot ce a iesit din acele seminte , eu zic ca e bine pentru primul an unele dintre ele au aprox 50 cm  , pe langa evodii mai am si ceva salcami  care sunt ceva mai mari 1,7m
spor la treaba si voua si sa ne vedem la anul cu ele iar la caldura .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva