Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: Doru2011 din Aprilie 14, 2011, 07:33:45 AM
Cine mai are nevoie de seminte de evodia? Eu le-am primit de la Porfy66 , si sunt prea multe pentru mine. Le ofer gratis asa cum le-am primit. Relatii pe PM
buna ziua domnule doru, mai sunt seminte si pentru mine?
va multumesc .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Astazi una dintre evodiile mele a ajuns la Happy!
Am primit in schimb o paulownia frumoasa!

Si uite asa se diversifica baza melifera. :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Dan,vezi ca am pus la germinat si seminte de asclepias.Dar cred ca ne umplem curtea,este tare invaziva desi infloreste in perioada buna iulie-august! :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

buna ziua la toti , multumesc celor care m-au ajutat , cu cateva seminte de evodia astazi le-am plantat  sa speram ca sunt pe drumul cel bun si vor creste mari .
evodiile sunt in paharele de plastic in ladite sunt seminte de salcam .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

salut la toata lumea , revin cu vesti bune a rasarit prima mea evodie , multumesc celui care m-a ajutat . sper ca in curand sa mai apara si altele , au fost insamantate pe 3 mai de rasarit au rasarit pe 14 mai , le-am tinut aprox 24 ore in apa la temperatura camerei .
sanatate si evodii cat mai multe va doresc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Anul acesta, pe la inceputul lunii aprilie, am plantat seminte de evodia si paulownia afara in curte!
Semintele nu au suferit niciun tratament special inaintea plantarii (de genul: tinute in apa fiarta, crapata coaja, etc)
Dupa aproximativ 4 saptamani au rasari o frumusete de plantute!
Voi reveni cu fotografii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut , sunt putin dezamagit  :yahoo_cry: daca va uitati in prima poza pusa de mine cu paharele de evodia , mai intai am plantat evodia in cateva funduri de peturi  la o zi diferentza  fata de paharele de unica folosinta , problema care ar fi  in peturi am folosit alt pamant , pamant de gradina , dar in pahare am avut pamant cu putin gainat de pasari,(mranita stata cam 2 ani) sa fie oare o cauza , pamantul?o fi fost acid? se pare ca cele plantate in peturi au rasarit destul de bine,  in pahare nu se zareste nimik , totusi ele au fost plantate identic, deocamdata nu disper le mai las in pamant am inteles ca pot rasari si dupa 4 luni, deci mai astept.
ma poate ajuta cineva cu un sfat.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andreic200

Iata ma laud si eu cu evodiile mele puse in luna februarie si niste salcami mai harnici.Am folosit pamant de flori cumparat de la hipermarket.

marius_vfp

salut la toata lumea, se pare ca au inceput si la mine sa iasa din ce in ce mai multe evodii , de salcami nu mai zic nimic i-am transplantat la gradina :
sanatate multa la toti


la multi ani la elene si constantini
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Cateva poze cu evodiile semanate in primavara asta direct in curte, fara vreun tratament prealabil aplicat semintelor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

In unele locuri sunt cam dese, le mai las sa creasca, dupa care vad eu cum le raresc!
Semintele si apoi plantele au fost udate aproape zilnic!
Au rasarit dupa aproape 30 de zile.
Evolueaza foarte bine!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Acum astept sa vad ce va fi si cu semintele de paulownia, pe care le-am semanat in aceeasi zi cu cele de evodia!
Am vazut ca au rasarit vreo 6-7, in prezent fiind in diferite stadii de dezvoltare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si pentru ca tot am ajuns la gradina, am aruncat o privire si pe la fetele responsabile cu polenizarea! :wink2:

Asta este o "delicatesa" care cred ca il va face invidios pe Flavius, pentru ca tot dorea el un TBH pentru consumul familiei sale!
-- fagure 100% natural, cu miere de salcam --
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Citat din: andreic200 din Mai 20, 2011, 09:29:01 PM
Iata ma laud si eu cu evodiile mele puse in luna februarie si niste salcami mai harnici.Am folosit pamant de flori cumparat de la hipermarket.
Andrei ,poti planta puietii in gradina,se dezvolta mai bine afara decat in paharute.Eu am plantat puietii de salcam de o luna afara si acum au inceput sa le dea frunze,dupa ce au trecut de testul plantarii afara!
Cu semintele de evodia de la Dan ,abia acum au inceput sa iasa dupa ce am semanat a doua oara.Prima data a arsarit o singura evodie si cu cea de la Dan ,am 2 :nudie: si multe altele mici :smile:
Cu paulowniile Dane,poti astepta mult si bine .Semintele nu se pun afara niciodata.Sub arborii mari de la hotel Parc nu exista nici macar un pui din miliarde de seminte care cad mereu! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

crombra

Citat din: pharaonu75 din Mai 27, 2011, 08:30:13 PM
In unele locuri sunt cam dese, le mai las sa creasca, dupa care vad eu cum le raresc!
Semintele si apoi plantele au fost udate aproape zilnic!
Au rasarit dupa aproape 30 de zile.
Evolueaza foarte bine!
Dane,iti dau un sfat. Din experienta personala am observat ca evodia este sensibila la transplantare in sensul ca radacina trebuie deranjata cat mai putin. Iata cum am rarit eu:
1. Uzi pamantul bine inainte de transplantare(seara dinaintea zilei cand faci transplantarea.
2. Iei in prima faza grupuri de cate maxim trei plantute cu suficient pamant si le transplantezi impreuna intr-o gropita.
3. Procedezi asa cu toate grupurile.
4. Grupurile le vei transplanta la distante suficient de mari pe rand ca sa incapa apoi si plantele din a doua transplantare.
5. Lasi sa mai creasca un rand de frunzulite si faci a doua transplantare, impartind grupurile de cate trei in plante individuale: una o lasi pe loc si 2 le muti cu pamantul ud in spatiile pe care le-ai lasat deja intre grupuri.
Este mai laborioasa treaba dar iti asigura prinderea in procent maxim.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/