Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Asa sa fie! :hi:
Eu am luat in calcul tot ce am vazut... :rotfl: de-acum inainte stiu cum sa numar! :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mirea-daniell

acum 3 ani am facut rost de seminte din Franta, am fost fff entuziast la inceput dar caum mi s-au inecat corabiile. Am avut o rasarire de plante ce mi-a taiat tot avantul muncitoresc...cam 40 de plante, in primul an le-am plantat pe pozitie si toamna le-am invelit cum se cuvine...una a crescut aproape 2 m, in primavara au iesit aproape toate(au degerat 2)  au plecat mugurii in vegetatie si a fost totul OK cand ce sa vezi...pe 8 mai a dat bruma si mi-a distrus jumate din ei. Problema cu evodia este ca primavara sunt fff fragile si pretentioase la inghet in sensul ca daca ingheata nu isi mai revine planta , cel mult sa te bucuri daca mai da ceva de jos, in al 3 an nu le-am mai invelit...problema este ca mai am 9 plante si nu mai am elan sa visez la livada mea de evodiii...sunt destul de pretentioase(eu am stupi in comuna Lapusata jud. Valcea si e cam frig iarna pe acolo iar primaverile sunt tarzii). Cred ca mai bine este o plantatie de salcami japonezi care am inteles ca sunt mai rezistenti in stadiul de puiet. Eu cand m-am apucat de acest proiect m-am gandit ca vreau ceva care sa imi asigure cules de intretinere in august si nimic mai mult

pharaonu75

Poate trebuiesc protejate pana mai tarziu in primavara...
La mine in Baragan nu am avut niciodata bruma pe 5 mai... la data aia face lumea plaja! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Pentru soiurile mai sensibile la frig, e bine sa luam seminte din zone mai nordice. Cred ca daca luati seminte din Covasna si nu din Franta, aveau mai multe sanse de supravietuire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mihaimsibiu.

Citat din: mirea-daniell din Ianuarie 06, 2011, 12:27:03 PM
acum 3 ani am facut rost de seminte din Franta, am fost fff entuziast la inceput dar caum mi s-au inecat corabiile. Am avut o rasarire de plante ce mi-a taiat tot avantul muncitoresc...cam 40 de plante, in primul an le-am plantat pe pozitie si toamna le-am invelit cum se cuvine...una a crescut aproape 2 m, in primavara au iesit aproape toate(au degerat 2)  au plecat mugurii in vegetatie si a fost totul OK cand ce sa vezi...pe 8 mai a dat bruma si mi-a distrus jumate din ei. Problema cu evodia este ca primavara sunt fff fragile si pretentioase la inghet in sensul ca daca ingheata nu isi mai revine planta , cel mult sa te bucuri daca mai da ceva de jos, in al 3 an nu le-am mai invelit...problema este ca mai am 9 plante si nu mai am elan sa visez la livada mea de evodiii...sunt destul de pretentioase(eu am stupi in comuna Lapusata jud. Valcea si e cam frig iarna pe acolo iar primaverile sunt tarzii). Cred ca mai bine este o plantatie de salcami japonezi care am inteles ca sunt mai rezistenti in stadiul de puiet. Eu cand m-am apucat de acest proiect m-am gandit ca vreau ceva care sa imi asigure cules de intretinere in august si nimic mai mult
faptul ca  au fost inveliti poate fi si un dezavantaj,plantele protejate de frig avanseaza mai repede decat era normal in vegetatie .Am 3 evodia pe care nu i-am invelit niciodata ,nu au avut probleme cu inghetatul.Evodiile pe care le-am semanat anul trecut si au crescut mai mari de 50 cm sunt invelite cele mai mici nu ,vom vedea care se descurca mai bine.

mirea-daniell

Spun ca am cumparat semintele din Franta pentru ca acum 4 ani puteai sa dai cu tunul si nu gaseai seminte, am incercat in fel si chip si am gasit un site francez care vindea seminte. Referitior la invelitul pe perioada de iarna, am invelit cu snopi de  coceni de porumb deci nu a fost ceva ermetic ce ar fi declansat plecarea in vegetatie mai devreme a plantei. Am spus-o si ma repet...sunt foarte sensibile la bruma iar daca la mine in luna mai da bruma cu cine ati vrea sa ma cert. Odata plecate in vegetatie si data bruma , nefiind probabil suficient lemnificata, degera si nu mai da nimic...nici un mugure...pur si simplu moare. Acest lucru vi-l impartasesc nu ca sa va descurajez ci ca sa gasim solutii astfel incat sa trecem peste perioada critica a puietelui pana se lemnifica suficient.

stefan1

  Sunt multe specii de evodia. In Europa cele mai raspandite sunt Evodia Hupehensis (de la provincia chineza Hupeh) si Evodia Danielii, ultima mai raspandita cel putin in Italia si mai sensibila la frig.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristi ciuc

Am primit de la Petrică 52 atâtea seminţe încât nu-mi ajung terenurile pentru împădurire, astfel că, dacă sunt solicitări, vă pot trimite seminţe de Evodia gratuit.
Mulţumesc Petrică! :thanks:

pharaonu75

Asa se prezentau ieri, la 2 luni de la insamantare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

petrica52

Puţină răbdare, cei care mi-au solicitat seminţe, le vor primi în curând. ^:)^
O zi buna cu sanatate !

pharaonu75

Asa arata in data de 13.02.2011 (dupa 3 luni de la semanare)!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Am fotografiat doar o parte din ele... evodiile dunt in diferite stadii de dezvoltare, unele sunt mai mari, altele mai mici!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

crombra

Foarte ciudat. Cum ai reusit asemenea fenomen? Ai semanat seminte de Evodia si ti-au rasarit rasaduri de Rosii. Seamana un pic....vazute din avion.
Hai ca glumesc. Super faine evodiile. Un sfat(din proprie experienta): cand le transvazezi in gradina, sa fie suficient de cald pentru ca nu sunt 'calite', iar transvazarea sa o faci cu mare grija sa nu deranjezi radacinile. Recomand urmatoarea metoda:
tai fundul paharului si il inlaturi, apoi tai cu un cuter paharul pe verticala(dar cu mare atentie) pe doua parti opuse dar nu de tot(pana la buza).
Faci o groapa in locul unde vrei sa plantezi si pui paharul presand pamantul in jurul lui. Vezi sa ramana 1 cm deasupra solului buza paharului.
Radacinile se vor dezvolta prin fundul paharului si in toamna poti scoate definitiv paharul. Reusita de transplantare este 100%.
Succesuri!
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

orbanstefan64

bun gradinar :nod: :nod:
la mine asa aratau  dupa vreo 5 luni :uimit:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Februarie 13, 2011, 11:00:31 AM... doar o parte din ele...???

daca nu ai unde sa le infigi in pamant, exista forum si cred ca iti mai da cineva voie sa pui si la el in curte 1-2...



:bravo:
marfa productia
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333