Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut,

referitor la metoda pe care am folosit-o eu  nu toate liniutele de mai sus sunt folosite de mine ,in special cea cu lumina de o anumita frecventa , eu am lasat totul in mana soarelui,stie el mai bine ce are de facut .

mentionez faptul ca poate unii dintre voi ati mai frecat semintele intre degete dupa ce au fost lasate la germinat in apa (sau chiar si inainte ), nui chiar asa de bine daca samanta a inceput sa germineze si embionul este rupt nu mai e viabila samanta respectiva , acestea sunt doar constatari personale si nu o regula de baza ,
o alta constatare a fost ca semintele insamantate prea adanc nu au rasarit , maxim 1cm e suficient , unele din seminte in timpul udarii inainte de a rasari chiar au fost spalate de pamant ,am observat cu usurinta cum isi indreapta embrionul proaspat iesit catre pamant , reusind sa se prinda .

imi pare nespus de rau ca nu am reusit sa pozez recolta de anul trecut de evodii de 1 an , am avut evodii cu inaltimea cuprinsa intre 20 cm si 120cm.si sunt doar in al2 lea an de experienta cu aceasta palnta ma declar multumit , si multumesc pe aceasta cale lui lucian si cristi care m-au ajutat.
spor la treburi ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ramysun

Sanatate pharaoane!
Acum am ajuns si eu la topicul acesta si am zis sa particip cu experimentul meu nr.2 (primul e deja in pamant, unii s-au topit, altii inca se zbat, doar 1 bucata pare mai "rasarita").
La primul i-am bibilit si eu de i-au luat nevoile si cam tot impiliti (micuti) erau. (o sa pun la primavara o poza cu cel din gradina, sper sa fi rezistat)
Asa ca la al doilea am facut asa: o bucata jardiniera, pamant amestecat (flori si din gradina), 3 dungi/santuri in lungimea jardinierei pe post de randuri/straturi cu adancime de aprox 1-2 cm, pus seminte cam la 2-3 cm una de alta, acoperit usor, udat la inceput cu dop gaurit iar mai apoi, dupa ce au inceput sa iasa cu ce aveam la indemana.
Rezultatul: toata vara am avut o frumusete de tufa verde in geam, cat jumate de geam :) de unde am tras concluzia ca le place mai indesate, se mai protejeaza unele pe altele. Inca si in noiembrie cand am facut pozele mai ieseau din seminte, desi cei mari ieseau din vegetatie.
Nu pierdeti speranta, incercati, evodia e un arbore ce merita, zic eu!

In Apis Veritas

skype: ramysun

marius_vfp

ramy , eu nu as fi de aceeasi parere ca le place mai indesate , , orice planta se dezvolta mult mai bine daca are largime , in special arborii. am cateva evodii care au stat a umbra unei salcii batrane si nu s-au dezvoltat asa de bine fata de altele care au stat in soare .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

4nissan

Salut acum trei ani am facut o experienta in gradina unui preot si am semanat evodiasi nu am intampinat greutati mari este un arbore care creste foarte repede au atins unele exemplare cam 3m si grosimea unei maini in 3 ani si au inflorit.Din punctul de vedere al taliei nu creste inalt ca teiul cred ca de aceea nu a fost folosit si in exploatatie silvica, mi-am plantat o evodie in curtea parintilor vreo 8 au ramas la parinte in curte si vreo 20 vreau sa plantez in spatele blocului unde locuiesc.

marius_vfp

felicitari , daca numai dupa 3 ani au si inflorit  pare interesant.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Eduard Rotaru

Daca au dezvoltare buna infloresc dupa 3 ani; daca nu atunci infloresc prin anul 4 sau 5...

4nissan

Sper sa pun si niste poze la vara

Cristel

Germinarea semintelor e cam ciudata. Ori trebuie stratificate intr-un anume fel si eu am sarit etapa...
Din zeci de seminte plantate mi-au iesit deocamdata doar 3 plantute! E bine ca sunt doar la stadiu de experiment si am suficient material!

Se pare ca paulownia, otetarul fals si catalpa stau mult mai bine la capitolul germinare!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

D006

  Cat timp a durat sa ajunga plantele in acest stadiu ?

mosunick

Stie careva tipul de sol la care se preteaza sau care le convine evodiilor (merge pe sol nisipos, galben-lutos sau numai pe negru)? Si de regula la cata vreme de la plantarea semintelor ies de regula mugurii din pamant?
Merci!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

4nissan

Citat din: mosunick din Ianuarie 17, 2014, 09:08:23 AM
Stie careva tipul de sol la care se preteaza sau care le convine evodiilor (merge pe sol nisipos, galben-lutos sau numai pe negru)? Si de regula la cata vreme de la plantarea semintelor ies de regula mugurii din pamant?
Merci!
Nu este pretentioasa la tipul de sol, la mine au rasarit dupa 3 saptamani de la semanat, adancimea a fost cam de 1-1,5cm conditia principala ptr o rasarire buna este udarea zilnica cu un furtun de picurare

Cristel

Paulownia are o luna de la plantare iar evodia am plantat-o dupa 27 decembrie. Am tinut in apa semintele de paulownia pana  au rasarit si le-am transplantat gata incoltite - din 15 au ramas 13...  Paulownia germineaza foarte bine, chiar daca semintele le-am luat dintr-o capsula ce parea mai veche de un an. Partea delicata este ca paulownia este copac, creste foarte mult si are nevoie de spatiu si soare. Daca rezista pana la primavara si se vor gasi doritori, voi dona cativa copacei erbacei de paulownia, sa diversificam baza melifera in toata tara. Evodia am vazut-o si in conditii mai vitrege, cu spatele la bloc, cresterea este mai putin intensa, este sub dimensiunile teilor. Si daca "zvonistica" se adevereste, ca este foarte buna melifera, chiar am sa-i fac loc din 10 in 10 m pe langa gard. Bucuria  :bzz:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

D006

Pe mine ma intereseaza paulownia !  :)

Eduard Rotaru

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 17, 2014, 11:26:13 AM
Pe mine ma intereseaza paulownia !  :)

Daca vrei sa vezi paulownia iti recomand 2 locatii: pe DN1 intre Sibiu si Brasov, cam la un km dupa sensul giratoriu catre balea lac (cum vii dinspre sibiu)...au deja 2 ani si nu au nici macar 1m inaltime...
A doua locatie o gasesti pe centura de nord a bucurestiului, cum vii dinspre DN2 catre mogosoaia imediat dupa Tunari o sa gasesti un teren cu paulownii ceva mai dezvoltate dar nu stiu sa iti spun ce varsta au.
Concluzia: paulownia nu e chair ceea ce pare...insa poate fi cu mai multa munca si mai mult studiu tehnic

NiKoN

Zona de nord-est a Moldovei se preteaza pentru plantarea evodiei?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!