Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut, imi pare rau pentru tine domnule happy ,  , am semanat atat in pahare cat si in pamant si au rasarit cam 25% din seminte , probabil ceva nu le convine lor , eu initial leam tinut cam 5 zile in apa intrun borcanel inchis din plastic pe pervazul geamului la lumina , apoi le-am pus in pahare sau laditze , dupa ce au rasarit cele din ladite si aveau cel putin 3 ramificatii le-am transplantat in gradina .la toamna le bag la racoare in beci .
spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

@ marius_vfp din semintele de la mine au rasarit ?

Eu am plantat numai in gradina si au rasarit, dar nu toate, doar o treime din ele.

marius_vfp

DA au rasarit multumesc mult , raman dator  : sampanie:  , in proportie de o treime au rasarit toate, acest an am o productie mult mai mare de evodii iti multumesc mult ,

semintele de la mine cum se prezinta ?  vreau sa stiu daca tia rasarit albitia  la mine cam slab am pus cam 50 si doar 4 au rasarit .

spor la treaba la toti  o sa revin cu poze dar le mai las sa mai creasca .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Semintele pe care le-ai trimis sunt ok, o parte din ele au ajuns deja la intuneric si au germinat. Din ce tin eu minte am numai salcam de la tine.

Acum e perioada de inflorire la Evodia ! Cei care aveti copacei mai mari cum se prezinta ? A inflorit ? Sau mai asteptati cativa ani !
Atentie cu seceta asta de saptamani ca nu a mai plouat si e cald de mori la amiaza trebuiesc udati copaceii.

danipowsoft

Am de oferit o "padurice" de evodia (cam 20 buc puieti de o palma)
Caut doritori in Targu Jiu sau imprejurimi

gabush86

voi cum protejati evodiile pe timpul iernii  ??

sfantul spiridon

pai nu le protejez
am uitat. iepurii sunt dornici sa le guste. caprioarele, si ele. asta daca stai pe undeva pe langa padure.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Citat din: gabush86 din Septembrie 29, 2012, 08:01:00 PM
voi cum protejati evodiile pe timpul iernii  ??

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3189.msg94718#msg94718

Si au rezistat toti, desi iarna a fost cam capricioasa in Baragan!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

Pharaoane tin sa te anunt ca evodiile mele nu au inflorit anu asta( de fapt vroiam sa zic ca nici nu au rasarit :yahoo_cry:) .deci sa nu vi cu multe familii.imi fac autocritica ca poate din cauza ca nu le-am udat suficient de mult dar cine stie,oricum mai am cateva seminte cu care sa incerc anul viitor
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Bătrânul

Citat din: sorinma din Octombrie 10, 2012, 04:26:06 PM
Pharaoane tin sa te anunt ca evodiile mele nu au inflorit anu asta( de fapt vroiam sa zic ca nici nu au rasarit :yahoo_cry:) .deci sa nu vi cu multe familii.imi fac autocritica ca poate din cauza ca nu le-am udat suficient de mult dar cine stie,oricum mai am cateva seminte cu care sa incerc anul viitor
Sorinma ! Stii cum a numit Iliescu pe Goana?  Semeni cu el dar esti mai mare . :nod:

sorinma

 :lol: sincer nu stiu pt ca nici nu-mi place politica si la cat de mult se balacaresc chiar daca am auzit ceva nu am retinut.
:hi:

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

traiasca google...am aflat si eu acum :P dar ce sa facem ?toti avem un inceput ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

happy

Citat din: sorinma din Octombrie 13, 2012, 12:41:32 PM
traiasca google...am aflat si eu acum :P dar ce sa facem ?toti avem un inceput ^:)^
Sorin stai linistit.Tu de ce crezi ca Batranul nu are evodii in gradina?Din cauza nestiintei dar ii place sa sicaneze pe altii.Are in schimb niste meri de nota zece! :bravo:
La primavara o sa replantez cele 4 evodii de 1m pe care le am de la Pharaonu.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sorinma

Nu-mi fac probleme pentru ca stiu ca batranii sunt mai sarcastici,dar ai ce invata de la ei.Cu evodiile...ce sa zic...cred ca ar fi bine, cand vrea cineva sa planteze seminte sa incerce gradul de incoltire(cea ce eu nu am facut)pentru sa nu astepta sa rasara ceva ce nu are nici o sansa.
Pharaonu ti-a dat puietii sa vina el cu  :bzz: in pastorala la tine  :rotfl:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pharaonu75

Citat din: sorinma din Octombrie 15, 2012, 09:01:37 AM
...
Pharaonu ti-a dat puietii sa vina el cu  :bzz: in pastorala la tine  :rotfl:

Ce repede ti-ai dat seama! =)) =))
La cati puieti de evodia am dat, imi trebuiesc vreo cateva sute de stupi ca sa fac pastoral!

Dar din dar se face rai, asa ca tin sa le multumesc inca o data, pentru ca mi-au trimis seminte de evodia, colegilor Antiopa din Ardeal, Petrica52 si Sfantul Spiridon.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube