Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 06, 2012, 02:12:39 PM
Pentru iernare nu le-am introdus nici in casa, nici in beci, asa cum planuisem, ci le-am lasat afara.
Am facut in jurul lor un cofraj din scandura, inalt de vreo 35 cm, apoi am umplut spatiul din interior cu frunze uscate... multe frunze... astfel incat sa acopere in totalitate puietii de evodia.
deasupra am pus folie, gaurita in cateva locuri!
Pana in prezent pomisorii arata bine!

Am procedat astfel, la sfaturile mai multor persoane.
Voi vedea ce va iesi in primavara! Eu sper sa reziste toti!
o parte am scos din pamint si le am pus in nisip in beci iar o parte am lasat afara :uimit: :uimit:

pharaonu75

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 06, 2012, 02:12:39 PM
Pentru iernare nu le-am introdus nici in casa, nici in beci, asa cum planuisem, ci le-am lasat afara.
Am facut in jurul lor un cofraj din scandura, inalt de vreo 35 cm, apoi am umplut spatiul din interior cu frunze uscate... multe frunze... astfel incat sa acopere in totalitate puietii de evodia.
deasupra am pus folie, gaurita in cateva locuri!
Pana in prezent pomisorii arata bine!

Am procedat astfel, la sfaturile mai multor persoane.
Voi vedea ce va iesi in primavara! Eu sper sa reziste toti!

Astazi mi-am scos pomisorii la lumina, adica am inlaturat folia si frunzele in care au stat ascunsi peste iarna.
Mare bucurie, toti sunt OK, nu a degerat niciunul.
In februarie am avut si temperaturi de -27oC, iar pomisorii mei, in varsta de doar 10 luni, au rezistat bine.
Li se vad mugurasii verzi! :yes: :yes:

La fel se comporta si smochinii, dar si butasii de smochin trecuti peste iarna in PET-uri cu apa.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

FELICITARI ,

eu abia astept sa bag urmatoarea sarja de seminte la intuneric in pamant
asi vrea sa bun seminte in fiecare an sa am plante din ani diferiti pana ce infloresc primii plantati ,
pharaoane ai si mai batrani copaci sau numai de 10 luni ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Nu am mai batrani... sau poate ca am vreo trei, pentru ca atitia mi-au mai ramas din cei semanati in PET-uri in casa, in luna noiembrie 2010. (cei despre care am deschis acest topic)

=)) =)) Daca au 16 luni inseamna ca sunt mai batrani decat aia de 10 luni, nu? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

pai dintr-o lingura de seminte am reusit 23 de fire viabile   tot din peturi
sa vedem peste 2 saptamani le dau afara si le plantez la locul definitiv
spor la treaba .
 
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Eu am mai spus, am avut rezultate extraordinare cu semintele plantate direct afara, pe cand cele plantate in PET-uri, in casa, au dat rateuri.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

stiu stiu dane , n-am uitat sfaturile tale , am sa pun in transe  , si in pahare de unica folosinta dar si direct in pamant ,  de moment e inca multa zapada ,chiar daca a venit caldura , pana se usuca bine pamantul mai am de asteptat , anul trecut leam pus la 3 mai , anul asta poate incep mai devreme

spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

crinapop

Buna seara! Am si eu vreo 50 de evodii de 2 ani (din samanta primita de la d-l cristi ciuc caruia ii multumesc din nou) crescute in peturi de 5l sau 10 l. Pana acum iarna au fost tinute intr-o camera care nu era incalzita. Cred ca ar fi timpul ca in primavara aceasta sa le pun afara definitiv. As avea o rugaminte, daca se poate, sa imi spuneti cum ar fi mai bine sa procedez? Cam cand ar fi timpul cel mai potrivit sa le plantez afara si care ar fi modalitatea optima? Eu sunt din Salaj. Va multumesc.

sorinma

"Pentru iernare nu le-am introdus nici in casa, nici in beci, asa cum planuisem, ci le-am lasat afara.
Am facut in jurul lor un cofraj din scandura, inalt de vreo 35 cm, apoi am umplut spatiul din interior cu frunze uscate... multe frunze... astfel incat sa acopere in totalitate puietii de evodia.
deasupra am pus folie, gaurita in cateva locuri!"
Doar 35 cm au crescut sau i-ai taiat?
Puietii ce i-am vazut de vanzare de  1 an erau mai mari
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pharaonu75

Am aproximat 35 cm... nu l-am masurat.
Pomii sunt de diferite dimensiuni, unii mai inalti, altii mai mici, asta poate si in functie de cat de inghesuiti au rasarit, pentru ca fiind primul an, nu i-am rarit.

Nici pomii nu i-am masurat, ca sa vad ce inaltime au. Imediat ce voi ajunge la stupina ii voi masura!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

Am intrebat pt ca la targ erau puietii mult mai inalti(1 -1,5m) si am inteles ca erau tot de  1 an,poate am inteles gresit.Eu am niste seminte primite de la un binevoitor de pe forum, caruia profit de ocazie sa-i multumesc,si imi faceam sperante ca se vor face  repede mari si evodiile mele,care inca nu le-am plantat :smile:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pharaonu75

Iti doresc mult succes!
Sa ne arati si noua poze!
Daca iti merge bine, vin si eu in pastoral la evodiile tale  =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

Multumesc de urare.
Esti primul inscris, sper sa se faca pomi pt cat de multi apicultori :yes:.Eu sunt la stadiu de ...seminte si scandura la lipit pt cutii si citit deci am nevoie si de albine sa culeaga si de la cine sa invat deci te astept  :welcome:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

happy

Am avut si eu 4 evodii bagate la subsol si am lasat si afara acoperite 4-5 buc.Sapamana trecuta le-am plantat afara si pe cele protejate.Cele de afara au stat sub niste frunze si sunt verzi deci la anul nu mai fac miscarea.Evodia in primii 2-3 ani rezista afara daca este protejata! :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!