Administrarea siropului in aceasta perioada

Creat de catalin_valenii, Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM

« precedentul - următorul »

catalin_valenii

Observ ca incepe sa fie raspandita aceasta practica de administrare a siropului la albine.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

tassevasi

Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2012, 09:10:52 PM
Citat din: miere dulce din Februarie 20, 2012, 09:09:44 PM
A ti vazut ca nu numai eu pun sirop cu borcanul?  :wink2:

Asta este una dintre cele mai vechi si respandite metode de hranire cu sirop.

Pai daca aveti acoperis in 2 ape ,cum sa nu incapa borcanul ? :D
  Eu am spatiu mic intre podisor si rame ,numai pt o punga ,ce sa facem ne adaptam :D
  Numaoi bine .

miere dulce

Sincer nici eu nu ma gandeam ca mai face cineva asa;sotul nici nu ma lasa sa va spun.Spunea ca ne facem de rusine.Am vrut si sa-l filmez duminica an timp ce punea borcanele dar m-a fugarit de langa el.

pharaonu75

Citat din: tassevasi din Februarie 20, 2012, 09:23:51 PM
Pai daca aveti acoperis in 2 ape ,cum sa nu incapa borcanul ? :D
  Eu am spatiu mic intre podisor si rame ,numai pt o punga ,ce sa facem ne adaptam :D
  Numaoi bine .
Peste cuib se aseaza un cat de 1/2 gol, in care intra la fix un borcan. :wink2:
Acoperis in 2 ape nu am nici la casa, pentru ca locuiesc la bloc... poate mai la batranete sa imi trag si eu o vila ca  a ta! =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#19
Citat din: miere dulce din Februarie 20, 2012, 09:25:12 PM
Sincer nici eu nu ma gandeam ca mai face cineva asa;sotul nici nu ma lasa sa va spun.Spunea ca ne facem de rusine.Am vrut si sa-l filmez duminica an timp ce punea borcanele dar m-a fugarit de langa el.
Nu aveti de ce sa va faceti de rusine. Aici suntem cu totii o familie, iubim albinele si invatam unii de la altii.

P.S. Si Batranul foloseste aceasta metoda de hranire cu sirop.
http://batrinul.sunphoto.ro/Stupina_-Mehes
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Catalin

#20
Siropul la borcan nu produce furtisag cand afara este zbor?
Sau le dati doar cat pot sa traga peste noapte?

Va intreb ca as vrea sa incerc si eu.
Pana acum le dadeam decat in rama, cat pot trage noaptea.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

pharaonu75

Siropul din hranitorul-uluc produce furtisag?
Dar cel din hranitorul-podisor?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

johnysibiu

Ale mele ma mostenesc, beu din sticla.Vorba aia :cum e turcu-i si pistolu'. Ce ne facem cu pitigoii ?

mechenici

#23
Citat din: romikele din Februarie 20, 2012, 08:38:48 PM
Citat din: mechenici din Februarie 20, 2012, 08:31:09 PM
... in punga ar fi o solutzie dar cind albina roade punga nu pica tot pe cuib...

Cum Doamne iartă-mă să roadă punga?... sau ale tale au dinți?  :rotfl:
Salut.DA domu romikele EU pun turta in pungi de congelator ,din acelea pe role si nu o gauresc cum am vazut  ca fac altzii cu furculitza de descapacit shi o gasesc goala facuta franjuri -este legata la capat cum intra daca nu roade punga?Asha puneam situatzia cu siropul cind se gaureste punga nu curge tot siropul pe ghem?
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua

bee_lover

Citat din: clncatalin din Februarie 20, 2012, 11:18:19 PM
Siropul la borcan nu produce furtisag cand afara este zbor?
Gaura pentru borcan de obicei se face in mijlocul ghemului sau cuibului, daca se produce furtisag cu metoda asta inseamna ca familia respectiva este moarta sau foarte foarte slaba.

romikele

Albina nu face gaura cu burghiul, ci inteapa punga, iar prin acea intepatura iese o cantitate redusa de sirop, imediat luata de albine... deci nu curge.
Franjurarea se face cand punga se goleste, pentru a putea fi mai usor evacuata din stup.

mechenici

ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua

johnysibiu

Daca vrei sa le ajuti,da-le miere.Siropul mai incolo....Nu fiti nerabdatori! Vorba aia "Tine-ti gura pentru Mentos"!

catalin_valenii

Familiile mele au miere suficienta lasata in cuib dar ma gandeam ca putin sirop le-ar stimula ponta mai bine. Nu credeti?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

filip

Citat din: catalin_valenii din Februarie 21, 2012, 05:43:36 PM
Familiile mele au miere suficienta lasata in cuib dar ma gandeam ca putin sirop le-ar stimula ponta mai bine. Nu credeti?
Daca au miere suficienta amana siropul pana dupa un zbor bun de curatenie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)