Administrarea vitaminelor la albine

Creat de catalin_valenii, Februarie 17, 2012, 02:27:46 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Eu am folosit Startovit primavara trecuta.Doar de doua ori pt ca atunci mi-am amintit de el.Acum ori ca are el efect, ori ca aveam matcile din anul precedent ramele au fost "tabla", in aprilie chiar si ramele marginase erau ouate. Dupa culesul la salcam patru familii s-au "umflat". Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca dadeam mai mult.

stefanescu

Cit sirop cu startovit ai dat la o familie?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

catalin_valenii

Ce perioada ai avut intre administrari?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

johnysibiu

Am dat o concentratie conform recomandarilor vanzatorului parca un plic la10l sirop. Am administrat pe la sfarsitul lunii martie si apoi dupa doua saptamani.

stefanescu

Nu m-am facut iteles. Ai adminstrat / familie 100g, 250g. Cit per familie? Stiu cum se prepara.... Multumesc anticipat
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

alexutu

ma scuzati ca postez aici
a folosit cineva turte de feed bee ce parere aveti despre ea cum au evaluat albinele dupa
multumesc
00007

johnysibiu

Un hranitor de 500 ml sirop la fiecare familie.

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Kov iulian

Se pare ca pt stimularea matci de a oua e necesara toata gama de vitamina B , am ajuns la concluzia asta studiind protofilul si am aflat ca acesta pe partea de stimulare a pontei contine vit B .

mitrea_tutu

Stiti daca se poate folosi startovit si protofil in acelasi sirop?

johnysibiu

Eu folosesc protofil la orice tip de hranire.Am folosit si simultan cu startovitul.

claudiu

Va salut. In momentul de fata am administrat al doilea an apicomplexul fiind foarte bun mareste viata albinei cu pina la 20-30% si ouatul  iar din 10 familii am facut 10 roiuri si am scos 450 kg miere per total cules-foarte multumit-In momentul de fata va prezint metoda folosita: la sfirsitul lui ianuarie inceputul lui  februarie aplicat turta cu apicomplex si extras de plante coada soricelului, musetel, sunatoare, menta si catina, dupa care la data de 20 februarie aplicat turta cu polen si startovit. In momentul de fata am 4-5 rame capacite si 1-2 necapacite.Am si 2 roiuri la care trebuie sa schimb matca ineaparat ouatul foarte prost si cam dezmetica.
Aceasta este metoda aplicata de mine si un apicultor care detine 200 de familii de la care a plecat acum 4 ani de la 37 de familii si il ajut in momentul de fata. Detin stupi de aproximativ 17 ani dar din cauza serviciului nu m-am putut ocupa de ei si din momentul de fata vreau sa ajung undeva la 100 de familii in maxim 2-3 ani.Totul voi face din familiile personale tratate si dezvoltate cum scrie la carte.Aveti mare grija de unde achizitionati stupi cu albine.Va sfatuiesc din propria experienta sa luati roiuri la pachet. Sunt foarte bune si aplicatile tratamente ca la carte. In citiva ani 5-6 ani  de la 10 familii ajungeti la 100 cel putin si investiti din ce produceti. Mai cunosc pe cineva care a achizitionat 100 si in momentul de fata are 35 de familii din 100 respectiva. va salut

claudiu

Am uitat sa mentionez ca si anul apicol a inceput foarte bine in comparatie cu 2013 unde pe vremea asta aveam 3-4 rame de puiet in total. Foarte cald si in continuare aplic miere din cea recoltata de proprii stupi fara zahar si fara alte alte medicamente la 3-4 zile cite 200-250gr. poate duce la moartea matcii aplicarea pe perioada lunga a vitaminelor in excces. Sunt din jud. Vaslui.Am aplicat si varachetul la temperaturi de 18-20 grade si in momentul de fata merg pe stimulat pina infloreste ciresul.Restul am spus depinde de tratamentele facute la timp si nu dupa vint. Am dus la laborator nimic nici urma de viroze, loca sau alte boli si va sfatuiesc sa faceti o verificare o data pe an. Din cauza timpului nu stiu daca voi posta si alte comentarii si cu aceasta inchid aceasta discutie legat de familiile de albine.
Va salut