apifonda

Creat de brianoo_bz, Ianuarie 09, 2012, 09:01:10 PM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

a bagat cineva apifonda la  albinute?
cum e de preferabil administrata in pungulite subtiri  sau direct pe rame
va intreb pentru ca am de gand sa le bag am ridicat capacul unui stup si am observat ca albina sa apropiat de podisor mai are maxim 5cm
este adevarat ca uzeaza albina foarte mult?

Porfy66

Se pune direct peste rame, fara punga!
Mai multe informatii aici:
  http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1654.0

:hi: :hi: :hi: :hi:

mape 48-petru manea

vara la 35 gr. la roiuri daca o pui fara punga se inmoaie si curge printre rame---- se pune in punga "la sul " care este f.subtire si o roade usor

POSTASUL

eu la stupul care iam administrat apifonda iam decupat folia dedesupt si iam puso pe rame desupra ghemului  , oare acuma iarna se inmoaie sa curga printre rame ???  :uimit:  :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

Citat din: romikele din Ianuarie 10, 2012, 03:24:05 PM
La caldura, aproape orice se inmoaie...   :rotfl:
=))  ee nu chiar orice , o parte din lucruri se intaresc la caldura   :rotfl:  :rotfl:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

brianoo_bz

anul asta a bagat cineva?
astazi am pus cate o turta la fiecare stup am pus fara folie  si sper sa fie treaba ok  ca nu o sa curga si o va lua in totalitate albina o sa mai fac un control peste 15 zile sa vad cum sta treaba

cristi ciuc

Am folosit şi eu anul trecut pe perioada iernii direct pe rame şi nu am avut probleme nici cu înmuierea nici cu căderea acestora pe fund datorită faptului că ar fi devenit casante.

danezu

LA MULTI ANI PE 2012 :hi: O INTREBARE PT CEI CE FOLOSESC APIFONDA POATE SA MI SPUNA SI MIE CINEVA CUM SE TAIE FELIE .AM VAZUT SI UN FILMULET CIND O TAIE CU SIRMA DE RAME DAR LA MINE NU MERGE NU IESE FELIILE EGALE DREPTE.MULTAM ANTICIPAT.DANEZU

POSTASUL

Citat din: danezu din Ianuarie 10, 2012, 06:05:38 PM
LA MULTI ANI PE 2012 :hi: O INTREBARE PT CEI CE FOLOSESC APIFONDA POATE SA MI SPUNA SI MIE CINEVA CUM SE TAIE FELIE .AM VAZUT SI UN FILMULET CIND O TAIE CU SIRMA DE RAME DAR LA MINE NU MERGE NU IESE FELIILE EGALE DREPTE.MULTAM ANTICIPAT.DANEZU
uitate aici in filmul donului Dragos                                                                     
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

prisecarul

Citat din: danezu din Ianuarie 10, 2012, 06:05:38 PM
LA MULTI ANI PE 2012 :hi: O INTREBARE PT CEI CE FOLOSESC APIFONDA POATE SA MI SPUNA SI MIE CINEVA CUM SE TAIE FELIE .AM VAZUT SI UN FILMULET CIND O TAIE CU SIRMA DE RAME DAR LA MINE NU MERGE NU IESE FELIILE EGALE DREPTE.MULTAM ANTICIPAT.DANEZU
cu putina rabdare si ceva indemanare vei reusi!
vezi pe pagina de start, http://www.apiardeal.ro/website/  la  VIDEO!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

POSTASUL

Citat din: prisecarul din Ianuarie 10, 2012, 06:17:59 PM
Citat din: danezu din Ianuarie 10, 2012, 06:05:38 PM
LA MULTI ANI PE 2012 :hi: O INTREBARE PT CEI CE FOLOSESC APIFONDA POATE SA MI SPUNA SI MIE CINEVA CUM SE TAIE FELIE .AM VAZUT SI UN FILMULET CIND O TAIE CU SIRMA DE RAME DAR LA MINE NU MERGE NU IESE FELIILE EGALE DREPTE.MULTAM ANTICIPAT.DANEZU
cu putina rabdare si ceva indemanare vei reusi!
vezi pe pagina de start, la VIDEO!
o chestie importanta  e sa fie tinuta 24 ore la temperatura camerei  inainte de administrare  indiferent daca trebuie so taiem noi sau o cumparam gata proportionata , nu o pui in stup rece ca gheata
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

danezu

bun filmuletul un pic cam groase bucatile dar fiind la temp camerei mai merg subtiate si in pungi.Apropo foarte educative filmele domnului Dragos mai ales cele cu domnul Hanganu.MULTUMESC

POSTASUL

Citat din: romikele din Ianuarie 09, 2012, 11:23:57 PM
Chiar daca nu se foloseste punga, e bine de pus macar pe o folie.
eee ,  ati avut dreptate  :surprised: azi am curatat cu un carlig de sarma la urdinis si cand am tras am vazut ceva cleios , din cauza caldurii APIFONDA  probabil sa inmuiat si sa mai scurs din ia printre rame pe fundul stupului   :uimit:  cei de facut??? am ridicat un pic podisorul si am tras cu ochiul dar am renuntat sa umblu  la turta pentruca albinele erau pe ea si pe langa
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.