Apiinvert intre adevar si minciuna

Creat de dragos2006, Octombrie 31, 2011, 08:49:23 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

In anii cand productia de miere e buna, apar tot felul de pretentii din partea celor ce o cumpata. Daca productia e mica, pretentiile sunt mult mai mici. Daca anul viitor va fi seceta asa cum se prognozeaza si nu va fi miere, sa vedeti cat de cautata va fi mierea din 2011.

filip

"Deja de anul acesta exista multi apicultori care tin mierea in curte si nu au cui sa o vanda deoarece are un continut mare de fructoza , la anul aceasta miere veche chiar nu se va mai vinde deoarece va avea HMF-ul crescut ! apropo ! ce HMF are apiinvertul ????
ATENTIE MARE LA CALITATEA MIERII"

Dragos,
nu sunt acei apicultori ce in vara aveau haranitoare si in cuib si in cat?
Daca sunt acei apicultori te inteleg si sincer nu-mi pare rau pentru ei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64


D006

  Pe alt topic in urma cu o luna am vazut o poza cu un stupar din Ardeal are avea in curte vreo 40 de butoaie cu miere cica de salcam . Hai sa fim seriosi ! in luna iunie acea miere valora cam 35000 de euro . De ce un stupar tine o miere la invechit in curte cand poate avea in buzunar 35000 euro care numai dusi in banca iti aduc lunar cel putin un salariu minim pe economie in buzunar .

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Decembrie 13, 2011, 08:13:23 AM
  Pe alt topic in urma cu o luna am vazut o poza cu un stupar din Ardeal are avea in curte vreo 40 de butoaie cu miere cica de salcam . Hai sa fim seriosi ! in luna iunie acea miere valora cam 35000 de euro . De ce un stupar tine o miere la invechit in curte cand poate avea in buzunar 35000 euro care numai dusi in banca iti aduc lunar cel putin un salariu minim pe economie in buzunar .
Fiindca si anul acesta  a vindut in primavara cu 30% mai bine.... :hi: Martorul sint eu

Bătrânul

#35
L-am pus pe Fijok Sandor de linga Satu Mare sa desfaca citeva butoaie ca nici mie nu-mi venea sa cred . In schimb nu stiu ce are asta cu apiinvertul ? Fratilori va mai spun odata : LASATI TOATE PROSTIILE INVERTITE SI PUNET SIROP DE SFECLA DE ZAHAR!!!!!!!! :thanks:  ps. pe piata europeana este lipsa de miere !!!! Procesatorii incearca sa sperie apicultorii cu diferite zvonuri pentru a vinde mierea  ... cum vor ei  :finger:

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 12, 2011, 05:24:15 PM
  Acum stau ca prostul si ma intreb : oare acest produs nu trebuia sa fie insotit de niste acte din care sa reiasa ca nu contine particule OMG.
Nene eu pana nu vad buletin de analize eliberat de un laborator recunoscut la nivel de UE din care sa rezulte ca APIINVERTUL nu contile OMG , nici alte chimicale si ca se obtine din cutare produs eu nu mai dau la albinele mele asa ceva !
ATENTIE MARE LA CALITATEA MIERII
Sa va lamuresc:orice produs, nu neaparat Apiinvert-ul nu trebuie sa fie insotit de acte din care sa reiasa ca nu contine OMG. Asta e legislatia !Atunci cand se va modifica legislatia, toti producatorii vor trebui sa se alinieze la standardele noi.
Am postat pe forumul de stuparit, un certificat eliberat de Sudzucker(producatorul Apiinvert-ului) prin care acesta isi asuma ca acest sirop nu contine OMG-uri.Stiu ce o sa spuneti, va cunosc punctul de vedere:ca acest document nu reprezinta nimic deoarece este eliberat de producator, nu de un laborator recunoscut la nivel UE.
Totusi uitati un mic amanunt, ca produsul e facut in Germania, unde legislatia interzice OMG-urile, unde asumarea unui document oficial nu se face pe principiul romanesc "lasa ma, ca merge si asa".
Acum sa extrapolam putin postarea D-vstra:ati precizat ca nu mai folositi Apiinvert-ul pana cand nu vedeti niste analize facute de un laborator recunoscut de U.E. Foarte bine!Presupun ca acelasi principiu de neincredere il aplicati catre toate produsele pe care le folositi in hranirea albinelor.Deci sa inteleg ca aveti un buletin de analiza eliberat de un laborator recunoscut de UE pentru siropul pe care il administrati acum albinelor?De ce nu-l postati?Nu vorbesc de un buletin de analiza emis de producatorul siropului respectiv, ci de un BULETIN DE ANALIZA DE LA UN LABORATOR RECUNOSCUT DE U.E.
Iar ca sa va risipesc scepticismul va propun urmatoarele:va trimit niste mostre de Apiinvert pe care sa le testati oriunde considerati D-vstra, la orice laborator "recunoscut de U.E.", iar apoi sa postati rezultatele pe forum.Ce spuneti, vedem ce iese la analize?

dumitriu

Citat din: filip din Decembrie 12, 2011, 08:14:04 PM
Dragos,
nu sunt acei apicultori ce in vara aveau haranitoare si in cuib si in cat?
Daca sunt acei apicultori te inteleg si sincer nu-mi pare rau pentru ei.
Am spus si pe alte topicuri:Apiinvert-ul este un supliment de hrana care se administreaza in perioadele in care nu e suficint cules, sau atunci cand rezervele de hrana sunt insuficiente.
Fiecare a inteles ce a vrut, din pacate.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 12, 2011, 05:24:15 PM
  Deja de anul acesta exista multi apicultori care tin mierea in curte si nu au cui sa o vanda deoarece are un continut mare de fructoza , la anul aceasta miere veche chiar nu se va mai vinde deoarece va avea HMF-ul crescut ! apropo ! ce HMF are apiinvertul ????
ATENTIE MARE LA CALITATEA MIERII
Aveti un link, catre un test facut de institutul din Lituania, in anul 2005 din care rezulta continutul de HMF al Apiinvert-ului.Sper sa va lamureasca acest aspect.
http://www.jas.org.pl/jas_50_1_2006_1.pdf

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 12, 2011, 05:24:15 PM
  Acum stau ca prostul si ma intreb : oare acest produs nu trebuia sa fie insotit de niste acte din care sa reiasa ca nu contine particule OMG , ca se obtine din cutare plante , ca de ce are un usor iz de sulf cand deschizi recipientul .
[/size]
Acum apare si un usor iz de sulf?Atunci cum de albinele nu-l depisteaza si nu fac furtisag cu Apiinvert?
Sunteti sigur ca ati deschis un recipient de Apiinvert?

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 12, 2011, 05:24:15 PM
Nene eu pana nu vad buletin de analize eliberat de un laborator recunoscut la nivel de UE din care sa rezulte ca APIINVERTUL nu contile OMG , nici alte chimicale si ca se obtine din cutare produs eu nu mai dau la albinele mele asa ceva !
[/color][/size]
Nu D-vstra aveti postat pe youtube.com un clip in care aratati apicultorilor cum se feliaza calupul de Apifonda?De ce folositi Apifonda?Doar e produs in aceeasi fabrica in care se face si Apiinvert-ul...dar banuiesc ca stiiati asta.
Deci daca Apiinvert-ul e plin de OMG-uri, asa cum ati aflat "intr-o discutie" , va sfatuiesc sa nu folositi nici Apifonda, presupun ca e plina si ea de OMG-uri.Mare grija!Sau aveti la Apifonda un buletin de analiza emis de un "laborator recunocut la nivel de U.E.?

filip

Citat din: dumitriu din Decembrie 15, 2011, 10:42:01 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 12, 2011, 05:24:15 PM
Nene eu pana nu vad buletin de analize eliberat de un laborator recunoscut la nivel de UE din care sa rezulte ca APIINVERTUL nu contile OMG , nici alte chimicale si ca se obtine din cutare produs eu nu mai dau la albinele mele asa ceva !
[/color][/size]
Nu D-vstra aveti postat pe youtube.com un clip in care aratati apicultorilor cum se feliaza calupul de Apifonda?De ce folositi Apifonda?Doar e produs in aceeasi fabrica in care se face si Apiinvert-ul...dar banuiesc ca stiiati asta.
Deci daca Apiinvert-ul e plin de OMG-uri, asa cum ati aflat "intr-o discutie" , va sfatuiesc sa nu folositi nici Apifonda, presupun ca e plina si ea de OMG-uri.Mare grija!Sau aveti la Apifonda un buletin de analiza emis de un "laborator recunocut la nivel de U.E.?
NICI un inlocuitor nu e echivalentul MIERII.
Nu folosim miere in cazul infestarii cu LOCA,etc
Aveti stupii sanatosi,multumiti lui Dumnezeu si lasa-tile si lor miere.Anul viitor va vor rasplati.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dumitriu

Citat din: filip din Decembrie 15, 2011, 11:01:50 AM
NICI un inlocuitor nu e echivalentul MIERII.
Nu folosim miere in cazul infestarii cu LOCA,etc
Sunt de aceeasi parere!

kiloz

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 29, 2011, 02:49:23 PM
  Vineri odata cu sedinta de la Ramnic aceasta enigma se va dezlega !
Trecut-o vinerea ,si nu sa dezlegat nici o enigma.
A cui joc faceti domnilor? Este vorba de foarte multi bani,si binevoitorii abia asteapta sa se inbogateasca pe seama apicultorilor. Nu va faceti apicultura de ris cu tot felul de produse cu denumiri pompoase si nefolositoare pt albine.
     Siropul de porumb :redcard:

Citat:
.spre exemplu "dulcofruct" primesc documente in care se specifica inclusiv provenienta porumbului .Noi romanii am fost educati in ultimii 10 ani sa bagam in noi orice fara sa stim din ce se obtin produsele respective sau cum se obtin:
  Prezentati va rog cum se obtine siropul din porumb.
Sa fii drept si scrie adevarul.

bucovineanu

Discutia despre apiinvert a durat pe stuparitul mai mult de un an, fara sa lamuresca nimic. Atata timp cat domnul Dumitriu nu poate sa raspunda la intrebarile care au fost puse acolo, nu vad rostul discutiei. Continuand-o nu facem decat sa facem reclama gratuita acestui produs.