Apiinvert intre adevar si minciuna

Creat de dragos2006, Octombrie 31, 2011, 08:49:23 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

vorba de pe timpul lui ceasca , daca nu poti te ajutam daca nu stii te invatam , dar daca nu vrei TE OBLIGAM 

acum e ceva mai diferit , daca nu poate ,din varii motive ,lipsa timp spatiu sau capacitate  e alta treaba , mai bine se lasa si nu omoara bietele albine  pacat de ele , dar daca nu e vointza  merita sa dati mana si sa ramanti prieteni .
spor la treaba numai bine
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Cred ca aici este cel mai bine sa cer lamutriri.


Citat din: dumitriu din Februarie 02, 2013, 01:26:33 AM
...Si de unde trageti concluzia ca e vorba de zahar "ne-uman"?
Revin cu rugamintea, ca si la alti colegi forumisti sa nu spuneti lucruri care nu au legatura cu realitatea.Chiar va rog sa oferiti sursa informatiei pe forum, ca sa stie toata lumea cum produc nemtii Apiinvert din zahar care nu e pentru consum uman.Si mai invat si eu cate ceva despre Apiinvert
...

Zaharul invertit este bun pentru consumul uman. Ba chiar este recomandat, in detrimentul zaharului obisnuit.
Unde scrie ca Apiinvertul sau Apifonda pot fi consumate si de catre om? Aveti vreo hartie oficiala care atesta acest fapt? (ma refer la consumul uman in Germania, pentru ca in Romania totul este posibil).

Care este obiectul principal al activitatii Sudzucker? Apiinvert si Apifonda? Sau zaharul destinat consumului uman?
Cineva spunea cu vreo 2-3 ani in urma ca Apifonda si Apiinvert se fac prin prelucrarea resturilor ramase de la procesarea sfeclei pentru obtinerea zaharului destinat consumului uman. Nu stiu daca asta este adevarat, desi ar fi posibil, asa ca va rog sa ne lamuriti pentru a nu mai exista pe viitor vreun dubiu.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 04, 2013, 12:53:37 PM
Cred ca aici este cel mai bine sa cer lamutriri.


Citat din: dumitriu din Februarie 02, 2013, 01:26:33 AM
Unde scrie ca Apiinvertul sau Apifonda pot fi consumate si de catre om? Aveti vreo hartie oficiala care atesta acest fapt? (ma refer la consumul uman in Germania, pentru ca in Romania totul este posibil).

va multumesc ca ati mutat intrebarea unde trebuia.
Asa cum scrie pe ambalaj, Apiinvert-ul este un sirop din zahar destinat hranirii albinelor.D-vstra puneti intrebarea un pic invers, adica in sensul ca daca e o hrana destinata albinelor e clar ca nu e facuta pentru consumul uman.Nemtii, cel putin in opinia mea, sunt destul de precisi atunci cand stabilesc destinatia unui produs.Nu fac ca noi, adica hai sa vindem indulcitori de patiserie ca hrana pentru albine.Si sa-i dam si o denumire pompoasa gen Api... nu stiu cum, ca sa creada apicultorul ca daca se numeste "Api" e clar ca e pentru albine. :yes:
In fine, D-vstra doriti ca eu sa solicit din Germania, un document prin care sa intreb ceva de genul:pot sa beau Apiinvert eu personal in loc sa-l dau la albine?Sper ca macar realizati in ce situatie penibila m-ati pune daca as cere asa ceva!
Dar sa presupunem, ca trec si peste asta si cer asa ceva.Intrebarea mea este:va ajuta cu ceva in hranirea albinelor?sau intentionati sa cumparati asa ceva pentru consumul uman?

dumitriu

Obiectul principal al Sudzucker este producerea zaharului.Zucker=zahar in traducere din limba germana.
Pe langa asta sudzucker mai face diverse produse conexe care au la baza materia prima zahar:fondanti, zahar farmaceutic, Apiinvert, Apifonda, etc Cred ca puteti gasi mai multe informatii despre activitatea grupului de firme din care face parte si Agrana pe site-ul firmei.
Spuneti aici ca "cineva spunea cu vreo 2-3 ani in urma"!Cred ca e mult mai atractiv pentru toata lumea(pentru mine cu siguranta) sa specificati cine e acel "cineva", care banuiesc ca are si niste documente din care sa reiasa ceea ce a spus.Adica sa-si asume ceea ce zice.
va dati seama ca as putea spune ca Eu cunosc pe cineva care spunea ca NU e adevarat ce spune acel "cineva".Cred ca e mai bine daca ne-am asuma cu totii ceea ce spunem, si sa discutam pe concret.Altfel nu facem decat sa pierdem timpul pe care l-am putea folosi cu un scop bine definit.
Si acum sa va raspund la intrebare:Atat Apifonda cat si Apiinvert-ul au ca materie prima zaharul care se gaseste si pe raft in magazine.

dumitriu

mi-am permis sa mai postez un document

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Februarie 04, 2013, 01:45:36 PM
...
Spuneti aici ca "cineva spunea cu vreo 2-3 ani in urma"!Cred ca e mult mai atractiv pentru toata lumea(pentru mine cu siguranta) sa specificati cine e acel "cineva", care banuiesc ca are si niste documente din care sa reiasa ceea ce a spus.Adica sa-si asume ceea ce zice.
...

Afirmatia am citit-o pe forum, nu mai stiu sigur daca aici sau pe Stuparitul. Era o afirmatie si atat, fara vreun document in spate.
V-am intrebat despre acel fapt si despre produsele Sudzucker deoarece doream ca sa clarificati lucrurile astfel incat atat eu cat si ceilalti forumisti sa aflam adevarul.
Sper ca intelegeti faptul ca nu am facut-o pentru a va ataca personal sau pentru a discredita in vreun fel firma la care lucrati, ci pentru a obtine un punct de vedere autorizat.

Daca vreti sa stiti si parerea mea, aflati ca nu am nimic de obiectat cu privire la calitatea produselor, insa preturile mi se par totusi cam mari, iar aici consider ca o "vina" importanta o are PNA-ul care decontand aceste STIMULENTE a "ajutat" comerciantii sa ridice pretul.

La 10-20 de stupi, poate din comoditate, prefer sa cumpar 3 cutii de Apifonda, insa la 150-200 de stupi prefer sa cumpar zaharul si sa imi fac singur tona de turta, pentru ca ies mai ieftin.
Siropul prefer in orice situatie sa mi-l fac singur,  fie ca am 20 sau 200 de stupi. Tot din motive de pret.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Pe mine unul m-a convins Dumitru despre provenienta apiinvertului si a apifondei
Mai am o intrebare : unde gasesc sa cumpar APIPUDER ?

  si bonusul !!
1) exista un document care sa ateste calitatea zaharului folosit la productia apifonda si apiinvert.
2) cum combate Apifonda boala numita varoza ?

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 04, 2013, 02:05:16 PM
Daca vreti sa stiti si parerea mea, aflati ca nu am nimic de obiectat cu privire la calitatea produselor, insa preturile mi se par totusi cam mari, iar aici consider ca o "vina" importanta o are PNA-ul care decontand aceste STIMULENTE a "ajutat" comerciantii sa ridice pretul.

La 10-20 de stupi, poate din comoditate, prefer sa cumpar 3 cutii de Apifonda, insa la 150-200 de stupi prefer sa cumpar zaharul si sa imi fac singur tona de turta, pentru ca ies mai ieftin.
Siropul prefer in orice situatie sa mi-l fac singur,  fie ca am 20 sau 200 de stupi. Tot din motive de pret.
Nu e cazul Apiinvert-ului sau a Apifondei majorarea de pret datorita PNA-ului.
La un moment dat(si se poate verifica pe forum aici) atat Apiinvert-ul cat si Apifonda nu au mai fost prezente pentru subventie.Toata lumea(sau o parte din ea) se astepta ca pretul acestor produse sa scada.Din contra, ele au crescut.
Si acum sa va explic si mecanismul:in fiecare an, in luna Septembrie se transmit preturile noi de productie a acestor produse direct de la Sudzucker.Asta inseamna, ca aceste preturi sunt stabile in intervalul septembrie 2012-septembrie 2013, indiferent de subventie sau nu.Pe nemti ii lasa rece faptul ca in Romania exista o astfel de subventie, ei stiu ca pretul lor de productie e "x" euro si de la acest pret pleaca calculele.
Eu personal, am parerea ca subventia asta a facut si un rau apiculturii, pentru ca a permis introducerea unos substante care nu au nici o legatura cu apicultura ca hrana pentru albine.Si nu faptul ca a permis intrarea lor ca suplimente de hrana ci ca au fost aprobate ca mancare pentru albine cand nu au nici o legatura cu asa ceva.Dar in Romania totul este permis.
Eu va propun sa urmariti pretul produselor noastre si dupa ce se termina cu PNA-ul si imi spuneti atunci daca astazi am spus un ne-adevar sau nu.

Ioan Olaru

De ce nu putem folosi zahăr miere ceai de plante în locul acestor produse?
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Obombo

Pai de unde ai tras concluzia ca nu se poate folosi? Fiecare face ce vrea acasa la el.

romikele

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 06, 2013, 07:10:02 PM
De ce nu putem folosi zahăr miere ceai de plante în locul acestor produse?

Cine are poate sa le foloseasca sanatos, dar cine nu... poate folosi produsele Agrana cu incredere!

D006

Citat din: dragos2006 din Februarie 04, 2013, 02:47:37 PM
Pe mine unul m-a convins Dumitru despre provenienta apiinvertului si a apifondei
Mai am o intrebare : unde gasesc sa cumpar APIPUDER ?

  si bonusul !!
1) exista un document care sa ateste calitatea zaharului folosit la productia apifonda si apiinvert.
2) cum combate Apifonda boala numita varoza ?

Ioan Olaru

Citat din: Obombo din Februarie 06, 2013, 09:01:40 PM
Pai de unde ai tras concluzia ca nu se poate folosi? Fiecare face ce vrea acasa la el.
Am văzut că se accentuiază aceste produse pentru a folosi la hrănire când sunt și alte produse cu aceleaș rezultate .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Obombo

Ioane, incearca si priveste problema si din punctul de vedere al apicultorilor profesionisti, nu doar din punctul tau de vedere.  Cine are sute de stupi sau se organizeaza foarte eficient pentru producerea in propriu a necesarului sau cunpara ce considera ca este mai avantajos. Nici intr-un caz un apicultor profesionist nu pierde vrema amestecand zahar pudra si miere intr-un castron sau fierband sirop pe aragaz. Cat despre miere, aceasta trebuie pe cat posibil valorizata, e vorba de bani. Bineinteles, treaba e putin mai complicata in Romania, unde hrana artificiala costa aproape cat mierea, dar aici e vorba de speculatie.