Stup cu doua matci

Creat de Viorelalbinaru, Octombrie 10, 2012, 12:50:01 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna ziua  .ce ziceti de stupul cu doua matci este pe interes sau nu va multumesc pentru pareri ?

jenica67

    Este de interes, chiar daca, nu ne multumesti, pentru pareri.  =))
Vezi ca s-a mai discutat, mai jos cu cateva teme, in acest capitol.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Viorelalbinaru

Nu va suparati pentru ce am scris mai sus .eram prea grabit si am scris gresit va multumesc

jenica67

  Fi linistit ca aici, nu se supara aproape nimeni, dar mai glumim si noi.    :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

apiservis

buna
a avut cineva asemenea stupi dar in fiecare an cumpara  familii de albine
nu conosc motivul  deci nu are avantaj decit pentru productie pe moment
in rest nimic

mellificus

nu am incercat dar cu siguranta voi incerca asa ceva ... nu cred ca e o idee de neglijat.

AAA

Ancearca cel cu 3 matci  poate fii folosit an tot sezonul .

skypi_0040

Citat din: apiservis din Octombrie 14, 2012, 08:55:11 PM
buna
a avut cineva asemenea stupi dar in fiecare an cumpara  familii de albine
nu conosc motivul  deci nu are avantaj decit pentru productie pe moment
in rest nimic
Ce face cu ele iarna , le gazeaza?  Sau poate este meserias si le lasa sa moara de foame. Apiservis, daca nenea asta nu stie meserie asta nu inseamna ca nu este buna metoda. Metoda este buna dar trebuie aplicata corect.  :D

Viorelalbinaru

Buna seara .nu va suparati dar cum se face ca matca sa nu ajunga la cealanta matca cum se procedeaza va rog. mult noroc ?.!!

gheghe

     Eu folosesc la 11 familii doua matci in aceiasi lada cu diafragma etansa intre ele , cu un decupaj de 10/10cm. in diafragma .Acesta fanta este cu gratie Hanneman ,inchisa iarna.

bucovineanu

Vezi ca aceasta metoda e furata din tehnologia lui Ursu.  :smile:

gheghe

     Eu folosesc metoda asta dinaintea nefericitului eveniment din viata apicola a domnului profesor.Cine stie unde a ajuns "metoda furata "a domnului profesor.

Viorelalbinaru

Unde se gasesc acele defragrame  cred ca la apicultura ?  Va multumesc

gheghe

     De regula cei ce fac rame fac si diafragme . Se gasesc si la targuri apicole sau la magazinele de specialitate.Dar nu ati spus ce tip de rame si ce stupi aveti.

Viorelalbinaru