deschidere magazin apicol

Creat de fulgulet13, Ianuarie 06, 2013, 01:08:19 AM

« precedentul - următorul »

fulgulet13

buna seara!As avea si eu nevoie de niste informati daca se poate.as vrea sa deschid un magazin apicol cuprizand stupi ,rame,faguri ......tot ce trebuie pentru stupi .ce acte miar trebui si unde le pot face ;cam cat as cheltui .multumesc anticipat

apivasmob

Intai te duci la Camera de comert si iti deschizi o firma cu obiect de activitate comercializarea a (.......) ,iti cauti furnizori cu produsele care vrei sa le comercializezi (stupi,rame,ceara,faguri artificiali,sarma ptr rame........),cauti un spatiu de inchiriat cu vad comercial (daca nu ai),mai mergi pe la primaria din localitate si te autorizezi .......
Despre cheltuieli nu stiu .
Sanatate tuturor apicultorilor

uve

Problema este putin mai complicata . Trebuie mai intai gasit un avocat care face asa ceva si el iti va spune cum se procedeaza ,umbla cu toate hartiile , te ajuta sa te inregistrezi la diverse institutii etc.
Oricum trebuie sa te decizi sub ce forma va functiona : persoana fizica autorizata,intreprindere individuala,SRL sau SRL debutant(depinde de varsta ).Trebuie stabilit de asemenea sediul social ,unde se primeste corespondenta(de obicei acasa-daca stai la bloc trebuie acceptul vecinilor),punctul de lucru (daca este spatiu inchiriat trebuie contractul de inchiriere inainte de Reg Comertului altfel platesti de doua ori).Trebuie sa optezi daca vrei sa fii platitor de TVA.Eu totusi recomand ca fiecare sa faca ce stie mai bine.Si avocatii astia stiu multe ,stiu cate "rame "sa bage in dosar ,  iubesc hartiile precum apicultorii albinele! Ocupa-te de gasirea furnizorilor si portofoliu de clienti .SUCCES !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: fulgulet13 din Ianuarie 06, 2013, 01:08:19 AM
buna seara!As avea si eu nevoie de niste informati daca se poate.as vrea sa deschid un magazin apicol cuprizand stupi ,rame,faguri ......tot ce trebuie pentru stupi .ce acte miar trebui si unde le pot face ;cam cat as cheltui .multumesc anticipat

de unde esti?
cati apicultori ai in zona
ce alte magazine de acest profil mai sunt?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

fulgulet13

sunt din berbesti valcea .nu stiu exact cati apicultori sant in zona .pe o raza de 60-80 km nu e nici un fel de magazin de acest gen

laur80

Citat din: fulgulet13 din Ianuarie 07, 2013, 02:58:23 AM
sunt din berbesti valcea .nu stiu exact cati apicultori sant in zona .pe o raza de 60-80 km nu e nici un fel de magazin de acest gen

Apicultori sunt in zona,nu de asta trebuie sa ti faci griji,ideea e ca tre sa vi cu niste preturi sub Apicola Horezu,care se afla la 35 de km de Berbesti.Bafta!

fulgulet13

Citat din: laur80 din Ianuarie 07, 2013, 09:45:26 PM
Citat din: fulgulet13 din Ianuarie 07, 2013, 02:58:23 AM
sunt din berbesti valcea .nu stiu exact cati apicultori sant in zona .pe o raza de 40-60 km nu e nici un fel de magazin de acest gen

Apicultori sunt in zona,nu de asta trebuie sa ti faci griji,ideea e ca tre sa vi cu niste preturi sub Apicola Horezu,care se afla la 35 de km de Berbesti.Bafta!

fulgulet13

Citat din: fulgulet13 din Ianuarie 07, 2013, 02:58:23 AM
sunt din berbesti valcea .nu stiu exact cati apicultori sant in zona .pe o raza de40-60km nu e nici un fel de magazin de acest gen