Drepturi de autor

Creat de dragos2006, Iunie 29, 2010, 04:47:48 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Detin multa literatura de specialitate dar nu stiu in ce conditii o pot publica pe forum . Daca cineva are cunostinta de aceste legi va rog sa ma luminati si pe mine !

pharaonu75

Legea spune ca este interzisa multiplicarea, copierea, etc, si distribuirea in scopul obtinerii de foloase materiale!
Parerea mea este ca daca nu oferi documentele contra unor foloase materiale nu ai de ce sa iti faci probleme!
Sa presupunem ca eu am o carte in biblioteca, iar un prieten imi cere sa i-o imprumut... ce facem in cazul asta? Ma ia cu copyright-ul?
La fel este si cu cartile in format electronic... scanez cartea mea pentru a o stoca pe calculator si a o citi mai usor (legea imi permite asa ceva), dupa care o imprumut (pe cea electronica) si unui prieten, sau doi, sau...
Atat timp cat nu cer bani sau alte foloase materiale pentru munca altuia (a autorului) nu vad care este problema...

Zilele trecute am vazut la TV un material despre cativa adolescenti acuzati de piraterie... si nu a avut ce sa la faca instanta pentru ca nu au cerut bani pentru materialele publicate pe internet (era vorba despre filme si muzica de pe torrents).

Deci cum iarna este lunga, dupa Ziua Apicultoruui Ramnicean te poti pune pe treaba!
Sa vedem si noi cu ce bibliografie te lauzi! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 28, 2010, 10:26:29 PM
Sa vedem si noi cu ce bibliografie te lauzi! :hi: :hi:
Albinele le-am vazut.  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Filmeaza literatura de specialitate.