Goji

Creat de tassevasi, Februarie 11, 2013, 07:34:22 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Va  intreb  daca aveti aceasta planta  careva din dvs .
Cititi si vedeti cit de inportanta este .
http://www.fructegoji.com/

pistol28

Catina de gard este numele ROMANESC.


http://sanatate.bzi.ro/catina-de-garduri-11441


Reclama este foarte mare la acest produs.
Se gaseste pe  piata "fructe GOJI" cu un pret de 7o lei/kg.
Provenienta China, sunt precum merele acelea foarte frumoase 2 - 3 la kg, dar cand gusti din ele ramai dezamagit de gust, parfum si miros.

Planta cultivata la noi este foarte agresiva  si face putine fructe.

Diferenta este clara intre produsele cultivate intensiv si cele perene (salbatice).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tassevasi

 :) Se pare ca  aveti dreptate ,....pai daca e asa , cu  catina aceasta facea parintii mei garduri intre tarlale  de nimic nu patrundea . :)

gore

Nu confundati catina de gard cu Goji. E o mica diferenta la planta si fructe. Fructe de Goji se gasesc la Plafar, dar din pacate din cauza temperaturii mari la uscare, semintele nu vor incolti. Vedeti la Marin Claudiu (Constantin), a fost la emisiunea Ferma de pe TVR 1 de duminica.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tassevasi

 Pai cum sa mai vad emisiunea  :)
Eu am intrebat , ca  am o sursa de a pocura  goji , acum sunt in  dubiu ce cumpar , catina de gard  ori goji si tot catina e  :) .

delorin I

Se pare ca sunt plante diferite! Exista o discutie mai veche pe acesta tema....Eu am la la Nea Costica niste catina de gard dar se pare ca nu e recomandata pentru consumul uman! Avem un coleg pe Stuparitul care are deja cateva hectare cu goji iar intre ele a semanat facelia! Intr e timp sper sa cumpar si cativa arbusti de goji..am deocamdata doar seminte cumparate de pe net! Cineva de prin Tg Mures, vinde cu 10 lei planta...de 2 ani cred. MAi vinde cineva in zona Bucuresti Buftea - apare pe uou tube dar cu returi ceva mai mari! In timp ce goji e usor copac...sau poate fi facut asa...tind sa cred ca acea catina de gard este mai degraba o planta care se indinde pe garduri...inca nu stiu! Sigur insa sun tplante diferite! In Manualul apicultorului editia a X-a se vorbeste de acea catina de gard care ar fi tot una cu goji! Acum daca exista un interes comercial sau nu sa se faca diferenta intre Licyum Barbarum si cealalta....

tassevasi

   ""tind sa cred ca acea catina de gard este mai degraba o planta care se indinde pe garduri...inca nu stiu! Sigur insa sun tplante diferite! ""

  Nu se intinde pe gard ,este chiear catina aceia cu fructe portocali ,dar daca ia creste f  deasa  se face inalta si se tae (in zona mea din prahova creste pe toate dealurile )  ,se pune intre pari  si  sirme  (4 la numar ) apoi  se bate cu furca si astfel gardul s-a facut , dar se usuca . 
  Sunt si situatii cind se pune  viu ,dar te napadeste  .

octav

Citat din: gore din Februarie 11, 2013, 09:29:48 PM
Nu confundati catina de gard cu Goji. E o mica diferenta la planta si fructe. Fructe de Goji se gasesc la Plafar, dar din pacate din cauza temperaturii mari la uscare, semintele nu vor incolti. Vedeti la Marin Claudiu (Constantin), a fost la emisiunea Ferma de pe TVR 1 de duminica.

Eu am pus acum 2 saptamani fructe de goji uscate si au incoltit.
Le-am pus intai in apa 24 de ore si dupa ce s-au umplat bine, le-am taiat in 4 si am pus cate 1/4 in fiecare patratel de rasadnita. Au iesit toate 9 patratele. Astept sa faca 2 frunzulite adevarate si le voi repica intr-un pahar mai mare. Revin maine cu poze.
Bafta.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pistol28

Citat din: delorin I din Februarie 11, 2013, 09:49:15 PM
Se pare ca sunt plante diferite! Exista o discutie mai veche pe acesta tema....Eu am la la Nea Costica niste catina de gard dar se pare ca nu e recomandata pentru consumul uman! ...........................
.................................................................. Licyum Barbarum si cealalta....


fructele de catina cat si catina de gard sunt toxice, numai cand sunt coapte dispare toxicitatea.

Diferenta dintre Catina de gard si GOJI este de productie,  ca intre porumb si porumb furajer.

Diferenta dintre o MAMALIGA din porumb si una din porumb furajer o stiu doar cei care le-au mancat pe amandoua.

RECLAMA pe acest subiect este foarte mare, proprietatile sunt pentru fructe salbatice (catina de gard) iar in punga se gasesc fructele de cultura.
Diferenta este la fel ca intre perele padurete si cele altoite.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

octav

http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

nicolae adrian

buna seara. numele meu este adrian si sunt din buzau. in primavara am cumparat seminte de goji pentru a incerca sa infiintez o mica plantatie. spre surprinderea mea au iesit in jur de 2000 de plante. :yes: intrebarea mea,este acea planta din poza goji???????????? multumesc anticipat

Tamu

Da, goji este in poza de mai sus. Sa o tii numai in soare toata ziulica si sa-i pui un betisor de care s-o legi.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

nicolae adrian


nicolae adrian

au destul soare in solar  :wink: si vad ca se dezvolta destul de repede

Tamu

Da, dar ca sa faca tulpina mai groasa e bine sa le scoti afara. Asa se vor "cali" si vor deveni mai rezistente. Cand ajung la 1,60 m. -1,,80m se pate taia varful pentru a face grengute. Apoi (cand planta are 1 an jumate) se va proceda la tunderea lor in 3 etaje.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!