trifoi alb

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:21:23 AM

« precedentul - următorul »

mihaipop_55

seminte de trifoi alb am vazut azi la magazinul "agrosem" baia-mare.kilogramul de seminte costa 22 lei.

clucian

Chiar daca topicul este mai vechi m-am gandit sa nu mai deschid altul si sa il reinvii pe asta.

Am in gradina o portiune mare de loc unde ma gandesc sa pun trifoi alb sau lucerna. Din experienta voastra ce imi recomandati?

Avand in vedere urmatoarele:

Trifoi alb - infloreste mai - octombrie, planta erbacee perena, ofera nectar polen, (nectar pe floare 0.04 - 0.06 ) productia de miere la ha este intre 100 - 250 Kg
Lucerna -  infloreste mai - octombrie, planta erbacee perena, ofera nectar polen, (nectar pe floare 0.05 - 0.85 ) productia la hectar 25 - 200 kg

milu56

Sunt interesat sa cumpar 10 kg.seminte de trifoi alb,cine ma poate ajuta?

cristian87

gasesti la toate magazinele de seminte de peste tot pentru ce se foloseste le amenajari exterioare in parcuri si gradini.
dar ce vrei sa faci cu el?ca la 600 de familii ale tale nu le ajunge nici pe o mandibula :lol:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

KTA-APIDORNA - Ski

Va salut! Google este cel mai mare motor de cautare,acolo gasiti tot ce vreti de la cumparare la vanzare, spor la cautat! :) :hi: :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

Citat din: clucian din Martie 29, 2012, 08:25:52 AM
Chiar daca topicul este mai vechi m-am gandit sa nu mai deschid altul si sa il reinvii pe asta.

Am in gradina o portiune mare de loc unde ma gandesc sa pun trifoi alb sau lucerna. Din experienta voastra ce imi recomandati?

Avand in vedere urmatoarele:

Trifoi alb - infloreste mai - octombrie, planta erbacee perena, ofera nectar polen, (nectar pe floare 0.04 - 0.06 ) productia de miere la ha este intre 100 - 250 Kg
Lucerna -  infloreste mai - octombrie, planta erbacee perena, ofera nectar polen, (nectar pe floare 0.05 - 0.85 ) productia la hectar 25 - 200 kg

  Din ce stiu, secretia de nectar a lucernei este puternic influentata de umezeala din lan. Daca cultura este irigata sau vremea este favorabila, secretia lucernei este foarte buna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: cristian87 din Martie 29, 2012, 10:44:35 AM
gasesti la toate magazinele de seminte de peste tot pentru ce se foloseste le amenajari exterioare in parcuri si gradini.
dar ce vrei sa faci cu el?ca la 600 de familii ale tale nu le ajunge nici pe o mandibula :lol:

Cred  ca  a  gasit  vreo  oaza prin  desertul  Taberna    din  Almeria.

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

Desertul de Tabernas e locul cu cel mai mult soare din Europa si se poate semana lucerna sau trifoi alb numai ca te costa mult apa eu vreau doar asa un gazon in gradina cu trifoi alb
pt. moldoveanu,sa sti ca nu am gasit nici o oaza

D006

Citat din: milu56 din Martie 31, 2012, 10:10:10 AM
Desertul de Tabernas e locul cu cel mai mult soare din Europa si se poate semana lucerna sau trifoi alb numai ca te costa mult apa eu vreau doar asa un gazon in gradina cu trifoi alb
pt. moldoveanu,sa sti ca nu am gasit nici o oaza

pt gazon  e  super,daca  vrei  am  pe  cineva  care  poate  sa-ti  vanda.

Adrian Roman

Am citit si eu pe undeva, dar am observat si concret in livada vecinului, care are lucerna semanata intre pomi, ca albinele culeg si nu prea... mai mult "tatoneaza floarea" , spre deosebire de trifoi. Ce am citit, este ca din lucerna culege greu nectarul fiindca potirul florii e destul de lung, si ajunge greu cu trompa la nectar. Eu am semanat ghizdei in livada mea, si este incomparabil mai bine cautat de albine, decat lucerna, iar despre trifoi, nici nu mai spun ca , pana nu epuizeaza inflorescenta, albina nu pleaca..

D006

Cand  se  duc  stupii  la  polenizre  de  lucerna trebuie  avut  grija  de  ai  lasa  fix  cand  infloreste lucerna,daca  se  duc  inainte  albinele  se  invata  cu  alte  flori  si  numai  baga  inseama  lucerna.Sunt  tari  care  produc  miere  de  trifoi,dar  tebuie  sa  ai  conditii  si  umiditate  adecvata  pt  a  forma  culturi  de  trifoi.In  general  eu  nu  am  vazut  cultura  de  trfoi  ci  doar  in  stare  salbatica  pe  langa  apa.Ghizdeiul cum  arata  ?

stefan1

  La trifoiul cultivat situatia e inversa, adica da productie de miere cand e vremea secetoasa, ca atunci florile cresc ceva mai mici si albinele ajung sa o culeaga din fundul florii.
  Ghizdeiul e o planta interesanta, e bine vizitat de albine, desi in carti nu este apreciat cu productii mari de nectar. Un avantaj este si ca o cultura odata formata poate dura mai multi ani (6-8) dar e putin competitiva in concurenta cu alte leguminoase sau graminee. Nemtii o includ in acele pajisti pentru albine formate dintr-un amestec de specii. Oferta de nectar este totusi bunisoara, cea de polen (galben-cafeniu) este mai scazuta. Necesita soluri ce contin si calcar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

#28
Aici numai irigat rezista atat lucerna,trifoiu alb cat si ghizdeiul,cred ca ar depinde totul de cantitatea de apa data dar cred ca trifoiul alb ar fi cel mai indicat.E interesant si gizdeiul dar o sa fac proba sa vad daca merge,lucerna am vazut ca merge aici in zona bineinteles irigat.

Adrian Roman

Stefan 1 are dreptate cu solul calcaros..La mine toata zona este "bogata" in calcar si in silicati de aluminiu, de aceea nu e deloc favorabila culturilor. Spun sarenii pe aici capamantul iti da numai cat ii dai-se refera la ingrasaminte, mai ales naturale. Refaritor la ghizdei, l-am semanat in 1994, si de atunci merga foarte bine, se autoinsamanteaza. Mai merge bine mazarichea si e vizitata insistent de albine.