rame "reformate";

Creat de Cristian IONITA, Octombrie 15, 2007, 02:38:08 AM

« precedentul - următorul »

Cristian IONITA

cum reformati ramele vechi
am cca 50 de rame vechi la care am topit sau curata ceara ....
problema cu ele este ca faguri erau negri ca noaptea si implicit acum lemnul este super impregnat cu ceara si propolizat
ce metoda recomandati ptr igienizarea acestor rame?
ma inbtereseaza sa fie cat de cat eficiente ca altfel cred ca o sa cumpar noi si pe astea le fac materie prima ptr afumator
am incercat sa le racai cu dalta .... merge foarte greu ... si-n plus se mai si rup
sa le ard cu razatorul ... cred ca e munca de sisif .... daca flacara e slaba dureaza mult ... daca flacara e puternica .... sigur or sa arda de tot

D006

Citat din: Cristian IONITAcum reformati ramele vechi
am cca 50 de rame vechi la care am topit sau curata ceara ....
problema cu ele este ca faguri erau negri ca noaptea si implicit acum lemnul este super impregnat cu ceara si propolizat
ce metoda recomandati ptr igienizarea acestor rame?
ma inbtereseaza sa fie cat de cat eficiente ca altfel cred ca o sa cumpar noi si pe astea le fac materie prima ptr afumator
am incercat sa le racai cu dalta .... merge foarte greu ... si-n plus se mai si rup
sa le ard cu razatorul ... cred ca e munca de sisif .... daca flacara e slaba dureaza mult ... daca flacara e puternica .... sigur or sa arda de tot
Dupa ce lucrurile s-au inrautatit suficient de mult, ciclul se
repeta.(Murphy)
  la foc cu ele. flambarea si soda caustica sunt bune dar daca dezinfectia sau arderea nu sunt facute cum trebuie tot mai ramane cate ceva.

D006

Daca ramele ..lemnul mai are viata le dezinfectez cu  solutie de formol 10% inchise timp de cel putin o saptamina la min 17grade ...apoi incerc sa le slefuiesc cu un smirghel din ala care se prinde la flex..cumparat de la ''rusi''..
Ramele de tei daca sunt ferite de umezeala ,tin mai multe cicluri..cele de brad la 2-3 refolosiri..gata le facem capriori de soba -la foc cu ele..

Cristian IONITA

mda ... deci asta este .... la afumator cu ele
inca o intrevbare
am decupat cateva rame vechi si am pus ceara (netopita) in niste butoaie ermetic inchise ... ce parere aveti ? o sa tina pana la primavara (cand vreau sa le rastorn in topitorul solar)?
ce ar trebui sa lew fac sa fie protejate mai bine contra gaselnita?
am inteles de la cineva sa pun apa ... alte ideei ....
multumesc

D006

... in cartea ''ceara'' ..scrie..
-la 20grade ciclul evolutiv al gaselnitei se prelungeste la 120 de zile..la temperatura de 10 grade ,metamorfoza moliei stagneaza...la 0 grade larva,nimfa si insecta adulta mor in 12 ore...la -9 grade insecta moare dupa 2 ore in toate stadiile de metamorfoza...-deci frigul este cel mai mare dusman al moliei...
       si caldura nu cred ca mai avem prea multa anul asta...   
   la ramele care nu mai sunt bune..tot mai gasiti o laterala ..o speteaza superioara buna de folosit...eu le refolosesc la maxim...poate sunt acte de saracie dar altceva nu am de facut...

D006

acum citiva ani am bagat si eu rame decupate in apa peste iarna....in primavara cind a dat caldura mirosea asa urit de nu ma puteam apropia de butoi...

D006

..ramele se curata de ceara si resturi mai usor vara cind este cald...

PricopArthur

Fagurii pt topit ce mai au de stat cer un sulf contra gaselnitei. Dar daca sunt vechi nu trebuie topiti la topitorul solar ca iese mai putina ceara decat la un fagure artificial.
    Ramele vechi le curat de ceara, apoi le pensulez cu formol 1/2 - 1/3 cu apa.
Miere multă şi inimă curată!

D006

...daca fagurii vechi pusi la topit i-am stropii inainte, capasuiala ramasa de la albinele eclozionate ar fi imbibata cu apa si nu ar mai retine o cantitate mare de ceara...Astfel ar creste mult randamentul extractie de ceara din fagurii vechi...

D006

bagi ramel vechi, intr-uncazan cu apa care clocoteste pe foc. aici se topeste toata ciara ramasa pe rame Pentru ca ciara sta la suprafata apei, cind scoti rama mai ramine un strat subtire de ciara.  Asa ca esti nevoit sa introduci rama in a 2 a baie ferbinte in care pui soda de rufe, 1kg la 20 litrii de apa Astfel se face o dezinfectie a ramelor.    Gaselnita este o molie, care se distruge cu naftalina sau pucioasa (sulf)  :hi:

ciprianpop

buna :hi:
si pe mine mar interesa o metoda de dezinfectie a ramelor vechi...
stie cineva si alte metode decit cele prezentate mai sus? :hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

ciprianpop

am si eu multe rame vechi dar care nu sunt insarmate ...le am ras bine cu un cutit de ceara ,le am curatat de propolis,  apoi le am slefuit f bine cu smirghel...arata destul de bine...dar acum ma intereseaza cum le dezinfectez pt ca doresc sa le folosesc.....stie cineva ceva metode?
multzumesc :smile:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

andrei_salaj

o metoda...cum fac eu: (ia-o ca atare)
curat ramele de propolis...iar de ceara superficial...apoi le introduc intr-un cazan unde fierbe apa si le las 10 minute....dupa le pun la uscat...si le flambez putin la colturi mai ales....dar putin..ca se ard repede(poti sa flambezi cu arzatorul de parjolit porcii sau cu o o masinarie din aia care folosesc instalatorii ...pe gaz...cu un arzator mic...cum ii zice?

ciprianpop

salut andrei!
dar ce zici ar merge sa le flambez cu o lampa de benzina?
(asta asa intre noi incepatorii)...
:hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

gudas valentin

Citat din: ciprianpopsalut andrei!
dar ce zici ar merge sa le flambez cu o lampa de benzina?
(asta asa intre noi incepatorii)...
:hi:
Cu lampa de benzina e mai greu incearca cu o lampa pe gaz gasesti la 10 Ron fara aprindere electronica si o butelie 5,5ron si nu le afumi.Loca se distruge la 120 grade sunt curios cum dezvolti aceasta temperatura prin fierbere .
                   VALY
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011