montare fagure artificial

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:50:35 AM

« precedentul - următorul »

D006

la multietajat cite sirme puneti ?si pe orizontala si pe verticala sau numai pe verticala

D006

eu folosesc insarmarea numai pe verticala cu 6 sirme si ondulatorulCredeti ca este suficient?pentru rame de ME

stefan1

Defectul principal al insarmarii numai vertical este posibila alunecare a fagurelui in jos, in conditii de supraincalzire sau shocuri. Daca ai folosit ondulatorul, ai eliminat acest posibil pericol. Nu insarmez asa, dar 5 sau 6 sarme cred ca sunt suficiente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006


eusebiu

Am insarmare orizontala. Problema este la extractie[viteza mica si timpul mai mare]. Insarmrea este:5 orizontale pentru cuib, 6pentru recolta in cat rama normala.Folosesc sarma inoxde 0,4.La ramele de 3/4 5 sarme orizontale.

PricopArthur

La 3/4 am insarmat 4 orizontal cu 2 vertical. Insa am avut si faguri ondulati, ca si faguri rosi. Dar majoritatea au iesit bine. Cred ca asa cum insarmeaza Stefan e bine.
Miere multă şi inimă curată!

florin_apis

Eu am rame insarmate orizontal cu 6 de mai de mult si vertical cu 7 de2,3 ani.Cele mai rezistente la extractie mi se par cele insarmate vertical si totodatasi fagurii se monteaza mult mai repede.

bee_lover

de ce se monteaza mai repede pe verticala decat pe orizontala?

PricopArthur

Citat din: bee_loverde ce se monteaza mai repede pe verticala decat pe orizontala?
Lipind faqurele artificial cu ajutorul curentului, cu un transformator special, sau cu redresorul pt incarcat bateria de la masina (in camp chiar cu bateria), nu vad de ce s-ar monta mai repede itr-un mod sau altul.
Intrebarea este, care mod de insarmare confera fagurelui mai multa rezistenta in exploatare.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

de aia am intrebat si eu domnule Arthur ca de ce merge mai repede...iar in ce priveste insarmarea verticala mie nu-mi place ca daca bagi rama intr-o perioada cu cules mai slab le rod in partea de jos langa sarme si dupa arata urat plus ca daca strangi sarma prea tare se indoaie mijlocul letisorului inferior plus trebe si aparat de ondulat in rest numai plusuri are!

D006

am cuparat 100 de rame de la magazinul APINATURA si am vazut ca sint deja si gaurite pentru insirmarea verticala cu 6 sirme Folosind si ondulatorul voi vedea cum se comporta
la PRIMAVARA

PricopArthur

Citat din: bee_loverde aia am intrebat si eu domnule Arthur ca de ce merge mai repede...iar in ce priveste insarmarea verticala mie nu-mi place ca daca bagi rama intr-o perioada cu cules mai slab le rod in partea de jos langa sarme si dupa arata urat plus ca daca strangi sarma prea tare se indoaie mijlocul letisorului inferior plus trebe si aparat de ondulat in rest numai plusuri are!
Ai spus deja destule minusuri. De aceea la ramele pe care le fac, letisorul inferior are latimea de 20 mm si nu 10 ca la o rama "normala".
In ceeace priveste deformarea fagurelui inainte de a fi crescut de catre albine si faptul ca mai sunt rosi de catre albine, am incercat anul acesta 20 faguri din plastic ceruit. Au fost acceptati de catre albine ceva mai greu, dar apui nu au fost diferente fata de cei din "ceara". Intentionez sa-i folosesc la iernare.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: GICOS2002am cuparat 100 de rame de la magazinul APINATURA si am vazut ca sint deja si gaurite pentru insirmarea verticala cu 6 sirme Folosind si ondulatorul voi vedea cum se comporta
la PRIMAVARA
Sarma se intinde inainte de a pune ceara. Daca o intinzi mai devreme, rama se va lasa, datorita tensiunii exercitate de catre sarma.
Nu te supara ca ti-am reamintit.
Miere multă şi inimă curată!

florin_apis

Eu am zis ca se monteaza mai repede pt. ca nu mai trebuie lipit in partea de sus, iar fagurele nu il roade jos daca folosim sirma de grosime potrivita si bine inteles faguri de calitate .

PricopArthur

Citat din: florin_apisEu am zis ca se monteaza mai repede pt. ca nu mai trebuie lipit in partea de sus, iar fagurele nu il roade jos daca folosim sirma de grosime potrivita si bine inteles faguri de calitate .
Daca rama e introdusa cand trebuie, va fi cladita bine. Fagurele nu este ros din cauza ramei, iar de letisorul superior il vor lipi intotdeauna albinele.
Bee_lover a remarcat de altfel ca fagurii sunt rosi cand e culesul slab.
Miere multă şi inimă curată!