gaselnita

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:47:19 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

am gasit benzi din alea impregnate cu Sulf...la 3 ron setu...is vreo 7-8...nu le-am numarat...is bune pt gaselnita...as dori niste sfaturi daka se poate asupra modului de folosire... :smile:

D006

Citat din: andrei_salajam gasit benzi din alea impregnate cu Sulf...la 3 ron setu...is vreo 7-8...nu le-am numarat...is bune pt gaselnita...as dori niste sfaturi daka se poate asupra modului de folosire... :smile:
Nu inteleg la ce iti trebuie sulf. :uimit:

andrei_salaj

pt desinfectat ramele pastrate azi iarna..impotriva gaselnitei..nu?asa am citit pe forum... :hi:

andrei_salaj

e bn de folosit..rasp..va rog... :hi: ??????????

andrei_salaj

daca le pun o banda intr-un stup echipat cu faguri si ii dau foc....dupa aia nu se mentine mirosulll????ca styu ca miroase....am luat din orash si le-am pus in debara in bloc...ce o mirosit dupa vreo 2-3 zile!!!!!!!!!!1 :nod:

PricopArthur

Pt protejarea ramelor de rezerva, ce nu au miere necapacita, se poate folosi sulful.
In stupi, in dulapuri speciale sau orice fel de adapost etans special pt rame (eu am folosit stupi me in care am pus mai multe caturi suprapuse) se aprinde o festila de sulf protejata intre 2 olane sau, o cutie special facuta pt aceasta.
Fumul de sulf omoara tot ce misca.
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

multumesc mult..in sfarsit se mai uita cnv pe forum si mai are grija din cand in cand de incepatori :hi:

PricopArthur

Imi cer scuze in numele tuturor, dar incepe campania.
:sad:    :)  :)
Miere multă şi inimă curată!

D006

Eu am dat o parte din ramele de caturi jos impreuna cu acestea si le-am depozitat intr-o incapere goala.
Caturile unul peste celalant cu cate 10 rame in fiecare cat.
Am ars cate jumatate de baton de sulf si apoi le-am acoperit cu un capac de stup.
Cam la cat timp trebuie sa revin cu acest tratament ?

PricopArthur

Citat din: florinpngEu am dat o parte din ramele de caturi jos impreuna cu acestea si le-am depozitat intr-o incapere goala.
Caturile unul peste celalant cu cate 10 rame in fiecare cat.
Am ars cate jumatate de baton de sulf si apoi le-am acoperit cu un capac de stup.
Cam la cat timp trebuie sa revin cu acest tratament ?
Daca este timpul cald, gaselnita este in continuare activa. Mai te uiti dupa o luna sa vezi ce se mai intampla.
Iarna, cand afara este rece, nu am facut decat un tratament in toamna. Dar nu stica sa verifici din cand in cand. In ramele de rezerva isi pot face cuib si soareci.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Gaselnita este activa in tot sezonul cald. Abia la -7 grade moare in orice stadiu s-ar afla.Daca facem tratament acum si ramele sunt asezate in caturi, iar caturile se etanseizeaza bine nu ar trebui sa fie probleme. Asa cum am aratat in alta postare, eu pun putina naftalina sub ramele din fiecare cat si nu mai umblu la ele pana le pun in stup.

PricopArthur

Citat din: bucovineanuGaselnita este activa in tot sezonul cald. Abia la -7 grade moare in orice stadiu s-ar afla.Daca facem tratament acum si ramele sunt asezate in caturi, iar caturile se etanseizeaza bine nu ar trebui sa fie probleme. Asa cum am aratat in alta postare, eu pun putina naftalina sub ramele din fiecare cat si nu mai umblu la ele pana le pun in stup.
Nu am folosit naftalina, dar am o colega stuparita care foloseste punand pe o foaie de hartie deasupra ramelor si sub ele, si e foarte multumita.
Miere multă şi inimă curată!

eusebiu

Eu, le stropesc cu otet alimentar[din magazin],2-3stropiri toamnasi 1-2 primavara. Pana acum nu au fost probleme.

eugen.ivan

Si eu am folosit benzile acelea de sulf. Am facut un turn din toate caturile pe care le aveam si de 1/1 si de 1/2 cu ramele de rezerva in ele, le-am pus capac si izolate cu niste folie, am pus in cel de jos intr-o tava de cuptor de chec un baton de sulf si i-am dat foc. Atentie mare ca se degaja caldura foarte multa si se mai si topeste si curge. Exista riscul de arsuri grave. In primavara au fost excelente.
Am cumparat de la cineva (urmasii unui fost apicultor) niste cutii goale si intr-una din ele am gasit rame cu faguri unii crescuti si altii doar insarmati. Erau "impachetati" in busuioc si erau intacti.
Mi-a mai dat cineva ideea sa-i innec toamna intr-un butoi cu apa, o zi - doua, apoi ii scot si scutur si pun la rezerva. Nu am incercat inca, nu stiu rezultatul.
De naftalina mi-e teama, ca ea sublimeaza si se depune pe faguri. Nu stiu ce efect are apoi asupra albinelor.

D006

E al doilea an de cand tin ramele intr-o cutie cu busuioc. nu am avut inca probleme.