gaselnita

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 01:47:19 AM

« precedentul - următorul »

ni_nacu

Albinele nu,calitatea mierii da ! ..ia miros de naftalina.

PricopArthur

Atunci este o problema. In stup intotdeauna trebuie sa fie miere.
Totusi, pt fagurii de rezerva este mai buna  decat sulful deoarece are o actiune mai indelungata.
                     Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

gore

Eu m-am confruntat anul trecut cu o astfel de problema. Mai rau era ca totul a fost in plin sezon, fluturii de porumb sunt la fel, a fost o nebunie totala, toata lumea se vaita de acest fenomen. Mie mi-au intrat in stupii cu roii formati, a fost un chin, albinele erau stresate, eu nu mai stiam cum sa scap de larvele care s-au dezvoltat in stup si pe rame, chiar si in locurile dintre scanduri. La unii stupi am scos ramele, i-am ars cu parlitorul, o perioada a fost bine, dar dupa aceea tot au aparut. Controlam stupii de 2 ori pe saptamana, fluturii se ascundeau sub capac, apoi cautau sa intre in stup unde depuneau oua. In schimb, la un stup mai puternic, cu albina pe 10 rame nu au reusit sa intre. Totul este ca familia de albine sa fie puternica, stuparul vigilent si prevazator. Anul acesta nu stiu la ce sa ma astept, dintre ramele care le-am pus la pastrat, doua aveau viermisori minusculi vii, cu toate masurile luate si la o temperatura d sub 0 grade.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

bee_lover

gaselnita se rezolva cu stupii puternici.Si eu am avut puse rame la pastrare si mi le-au atacat. Deja umblau viermisorii prin rame cand am vazut.Am luat ramele si le-am pus in stupi.Dupa 5 zile cand m-am uitat erau curatate ramele.pe unde si-au facut carare viermisorii albinele au ras fagurele pana pe fundul celulei.Rama care e vizitata de albine nu are cum sa fie atacata de gaselnita(parerea mea)

PricopArthur

Pentru ramele de rezerva urgent un tratament cu sulf sau CO2. Dar sulful e cel mai usor de folosit.
La magazinele de metalo - chimice ar trebui sa fie benzi gata impregnate. Si preturile sunt modice.
Eu am pus o banda aprinsa intre 2 olane, ca protectie impotriva incendiului. Lada ermetizata, si moare tot ce e viu in lada.
Atentie!  fumul e toxic si pentru om.
Miere multă şi inimă curată!

D006

am cumparat si eu niste rame de cyuib la un pret de 2,5 ron cam asa arata
ce ziceti au fost scumpe

D006

dar am gasit si asa si nu leam cumparat

D006

Citat din: mariusdar am gasit si asa si nu leam cumparat
gaselnita sia facut de lucru

filip

Citat din: mariusam cumparat si eu niste rame de cyuib la un pret de 2,5 ron cam asa arata
ce ziceti au fost scumpe
Marius nu sunt scumpe,doar ca eu nu introduc rame decat de la mine in stupi.Prefer sa imi cresc ramele singur ,eventual am mai dat faguri vechi si bostina pe foite.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Si eu am cumparat asa ceva, ca am fost nevoit, nu se gasea ceara. Eu am cunoscut bine stupina, si nu mi-am facut probleme. Altfel este deosebit de periculos, de altfel, si are dreptate Filip.

D006

leam luat ca am stiut stupina si erau rame de etaj 1/1
toate sunt ce leam cumparat rame de la etaj

D006

Nu a-si introduce rame din alte stupine deoarece multi stupari nu recunosc ca ar fi posibil sa aiba boala.
  In legatura cu gaselnita,eu pun cate 10 caturi unul peste altu cu rame in ele. Sub caturi si deasupra am rame cun plasa . Toamna pun paturi peste ele si le afum cu sulf dupa care iau paturile .Am uitat sa mentionez ca rama cu plasa de jos are inaltatoare de aprox. 10cm pentru a circula aerul. Se produce o ventilatie f. buna si nu am probleme cu mucegaiul sau gaselnita.
   Ionel

D006

din stupina de unde am luat eu nus pribleme
o fost lichidare de stoc
\

bucovineanu

Valabil pentru Marius si altii care sunt la inceput:
Nu este bine sa cuparam nici rame si nici alte materiale apicole din alte stupine.
De obicei cei care vand au pierdut albinele si nu stim care este motivul.
Putem cumpara si microbul unei boli. Si asa pretul mic pe care l-am platit se transforma intr-o paguba uriasa.

D006

Citat din: bucovineanuValabil pentru Marius si altii care sunt la inceput:
Nu este bine sa cuparam nici rame si nici alte materiale apicole din alte stupine.
De obicei cei care vand au pierdut albinele si nu stim care este motivul.
Putem cumpara si microbul unei boli. Si asa pretul mic pe care l-am platit se transforma intr-o paguba uriasa.
eu cunosc stupina de cand sa infintat dar din lipsa de experienta sau din lipsa de timp omul sa lasat a vindut tot ce avea la un pret ce sigur si pe alti ar interesa
in doi ani de zile nu se instaleaza nici o boala