Declarare stupi la Primărie sau unde? Avantaje?

Creat de davcosti, Iunie 23, 2013, 10:28:11 PM

« precedentul - următorul »

stefy.costea

Credeti sau nu, anul trecut de pe raza localitatii Amara Ialomita, au fost EVACUATE din trei locatii diferite un numar de peste 1000 de familii de albine ai caror proprietari nu respectau prevederile prezentei legi. Cum? Apicultorii din Amara cu ajutorul reprezentantilor: politiei, primariei, DSV-ului, dar si al proprietarilor de terenuri (intr-un singur caz), i-au determinat pe cei in cauza, cu vorba buna, sa-si ridice stupii si sa se mute. E adevarat ca au fost unele "frecusuri" dar au inteles pana la urma si s-au conformat.

deci se poate!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Eugen B

Si eu stiu ca au fost goniti multi stupari, in special la salcam si rapita. Unele cazuri corecte, altele nu.
Poate peste mii de ani cand va fi organizare si la noi in tara atunci se vor valorifica mult mai bine resursele melifere, dar si o polenizare mai buna si corecta a culturilor din toata tara.

filip

Adevarul e la mijloc intodeauna.
Anul trecut a fost probleme la salcam,a venit un tip cu pavilionul,s-a instalat si cantarul a aratat 3 KG.A doua zi erau 800 fam de albine plus localnicii.Nu si-au scos nici transportul.
O vatra suporta 30-40 fam de albine in anii dificili.
Tot aceiasi vatra suporta la salcam 300-400 de stupi in anii buni.
Si localnicii au uneori dreptate................
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Daca trecusera culesul respectiv , ce rost mai avea sa stea prin zona ???
  In urma cu ceva ani un primar mi-a facut plangere penala pentru ca am pus stupii pe un islaz . Bineinteles ca eu am stat acolo cat a fost rapitza , dupa care am plecat . Nu avea cum sa se atinga de stupii mei atat timp cat terenul respectiv nu era ingradit sau pazit . Mi s-a dat NUP.

Eugen B

Si noi am avut probleme anu trecut cu cineva, dar din fericire s-au rezolvat. Oricum nici nu ne putem pune oricunde nu este gard. Trebe sa discutam inainte sa ne asezam undeva, dar fiecare facem cum vrea.
Ca sa fiu si la subiect. Cred ca e normal sa declari stupii la primarie, dar nu este normal ce se intampla in tara.
Eu din cate am inteles(poate am inteles gresit) oricine vrea sa stropeasca ceva merge la primarie si spune exact cu ce stropeste ( substanta) si data cand stropeste, si eu cum sunt stupar merg la primarie si ma interesez cine , unde si cu ce stropeste ca sa stiu unde merg cu stupii. Dar din pacate shmecherii nu anunta la primarie si da cu eu mai stiu ce substante si ne mor albinele.
Oricum sunt multe filozofii de discutat, concluzie daca nu am grija de albinele mele sigur altul nu va avea.

stefan1

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2015, 06:27:50 PM
  Daca trecusera culesul respectiv , ce rost mai avea sa stea prin zona ???
  In urma cu ceva ani un primar mi-a facut plangere penala pentru ca am pus stupii pe un islaz . Bineinteles ca eu am stat acolo cat a fost rapitza , dupa care am plecat . Nu avea cum sa se atinga de stupii mei atat timp cat terenul respectiv nu era ingradit sau pazit . Mi s-a dat NUP.

  La noi Justitia da cu seninatate decizii contradictorii si niciodata nu poti fii sigur ca daca cuiva i s-a dat dreptate, tie ti se va da intr-o speta asemanatoare.
  Am dat in anii trecuti reglementari din Legea Pastoralului la austrieci. Acolo daca cineva nu respecta reglementarile de pastoral, autoritatile locale ii pun in vedere sa paraseasca zona. Se precizeaza ca daca in timp de 3 zile acest stupar nu executa hotararea, autoritatile locale socotesc ca acele familii nu au stapan si le muta cu mijloace proprii. Proprietarul isi poate recupera familiile dupa ce achita nota de plata cu toate cheltuielile. Contestatiile se judeca pe urma, ca altfel legea nu are nici o valoare pentru stuparii vecini prejudiciati, daca cel care s-a asezat abuziv nu poate fi 'hasait'in timp util.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefy.costea

Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Gemelu

Din ce spuneti mai sus inteleg ca declararea stopilor la primarie ar putea folosi doar in lupta dintre apicultorii localnici si cei veniti in pastoral. Deci "lupte fraticide". Dar in lupta apicultorilor cu utilizatorii de pesticide nu ajuta? Eu asta am intrebat!!! Daca apicultorul este protejat in vreun fel de cei care stropesc pomii sau culturile agricole in zona stupinei.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

stefy.costea

Declararea familiilor de albine il ajuta pe apicultor, mai ales in cazul unor intoxicatii accidentale cu insecticide sau pesticide. Am sa detaliez printro patanie a apicultorilor din Amara petrecuta in urma cu cativa ani:
O societate agricola a efectuat un tratament aviochimic pe o sola de rapita aflat la o distanta de 7 km fata de stupinele din interiorul localitatii Amara. Acest tratament a fost efectuat in perioada de inceput de inflorre a salcamului. Datorita conditiilor meteo  substanta pulverizata din avion s-a concentrat intr-un nor toxic care a fost purtat de vant peste localitatea Amara. Acest lucru se simtea datorita mirosului puternic de insecticid ce plutea in aer. Parte din acest nor s-a depus pe florile de salcam de pe varfurile copacilor. Prin nectarul cules de albine, acesta a fost transportat in stup, fapt ce adus la mortalitatea familiior de albine. In acest caz la sesizarea apicultorilor, cu sprijinul primarului am constituit o comisie.Aceasta comisie era  compusa din: reprezentantul primariei, medicul veterinar, lucratorul de politie si apicultorii afectati din Amara. Am inspectat toate stupinele din Amara, am recoltat probe de albine moarte( pt laborator), am stabilit daunele estimative la acel moment, am incheiat un PV de contatare pe care l-am semnat cu totii. Apoi am verificat la primarie ce societate a depus intiintare cu tratamentele ce urmau a fi efectuate pe culturile din Amara. Le-am inspectat pe toate insa nu am descoperit nimic. In acest caz am extins cercetarile si asupra solelor ivecinate localitatii Amara dar care apartineau altor primarii din zona. Asa am descoperit societatea vinovata. Ne-am constiruit intr-un grup de pagubiti si am dat societatea respectiva in judecata. Procesul a durat aproximativ 5 ani. Am avut foarte multe termene, in majoritatea cazurilor am castigat noi insa vinovatul ( o societate agricola foarte mare, cu multa influienta )face de fiecare data apel. Pe parcursul procesului am angajat tot felul de experti printre care si un cadastrist. Am reusit dupa ani de zile, in care cativa apicultori au si decedat ,( de batranete) sa ne primim banii pe familiile de albine la pretul de la data producerii pagubei. Bineintels ca mai sunt multe de spus aici, dar intrebarea era:  "Declarare stupi la Primărie sau unde? Avantaje?"
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

oroles

Acum tot romanu-i mester. Am vecini de-ai mei cu meri si alti pomi in curte care fac tratamente (antifungice si pesticide). Credeti ca pentru 10 copaci cat au ei se vor duce la primarie sa declare? Bineinteles ca nu! Si nu stii de unde iti vine paguba! Cel mai bine este ca sa existe o baza de date nationala astfel incat in momentul cand a luat pesticidul de la farmacia veterinara sa spuna fiecare cumparator unde il foloseste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mph

Citat din: oroles din Ianuarie 12, 2015, 12:22:06 PM
Acum tot romanu-i mester. Am vecini de-ai mei cu meri si alti pomi in curte care fac tratamente (antifungice si pesticide). Credeti ca pentru 10 copaci cat au ei se vor duce la primarie sa declare? Bineinteles ca nu! Si nu stii de unde iti vine paguba! Cel mai bine este ca sa existe o baza de date nationala astfel incat in momentul cand a luat pesticidul de la farmacia veterinara sa spuna fiecare cumparator unde il foloseste.
Teoretic , pentru ca practic se aduc pesticide, ierbicide si biostimulatori in Romania si care in momentul asta sunt interzise.
Avem capete luminate prin MADR.

Gemelu

Multumesc pentru raspunsur!
Totusi as vrea sa va mai rog sa ma luminati cu privire la mecanismul de functionare al instiintarilor de tratamente. Adica fermierii anunta primaria si primaria anunta fiecare apicultor cu vatra declarata? Functioneaza in realitate acest mecanism?  insist mai mult pe aceasta tema pentru ca as dori sa stabilesc locatia unei vetre linga o livada mare de meri si pruni, ramasita a unei ferme pomicole care inca mai are (cred) activitate.  Ar fi minunat daca atunci cand sunt pomii in floare as fi anuntat cu o zi inainte de a se face stropiri. Si bineinteles sper sa nu stropeasca saptamani intregi.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

D006

 Functioneaza .... vine fermierul la primarie si publica anuntul că in perioada 1- 21 aprilie va efectua stropiri in zona . Apicultorul nu are decat sa plece din zona .

pistol28

Citat din: Gemelu din Ianuarie 15, 2015, 11:13:23 PM
Multumesc pentru raspunsur!
Totusi as vrea sa va mai rog sa ma luminati cu privire la mecanismul de functionare al instiintarilor de tratamente. Adica fermierii anunta primaria si primaria anunta fiecare apicultor cu vatra declarata? Functioneaza in realitate acest mecanism?  insist mai mult pe aceasta tema pentru ca as dori sa stabilesc locatia unei vetre linga o livada mare de meri si pruni, ramasita a unei ferme pomicole care inca mai are (cred) activitate.  Ar fi minunat daca atunci cand sunt pomii in floare as fi anuntat cu o zi inainte de a se face stropiri. Si bineinteles sper sa nu stropeasca saptamani intregi.

Eu as cauta fermierul sef/ administratorul/ proprietarul pentru un telefon DIRECT .
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Gemelu

Corect!
Pana la urma asta e cea mai buna solutie. Colaborarea directa cu fermierul. Dar pentru un apicultor incepator cu 10-15 roiuri, poate seful de ferma nu are timp de telefoane.
La tata la tara, are un vecin cu o livada de pomi si intradevar, omul este onest si il anunta direct.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!