Recomandare model stupi verticali

Creat de dragos2006, Februarie 26, 2010, 07:05:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

Salutare,
Dupa cum am mai mentionat intr-un post la rubrica de prezentare, sunt incepator si intentionez sa imi achizitionez un nr de 4 stupi verticali cu magazii cu tot. Mi s-a parut un model interesant cel al domnului "milu", si am vazut pe forum ca cineva produce acel model. Dar am sa va rog sa imi recomandati cel mai bun model(considerat de d-voastra). Va multumesc anticipat!

D006

10 rame si fund de plasa ca sunt mai usor de transportat singur din loc in loc.

bucovineanu

E greu de stabilit care model de stup vertical este cel mai bun. Daca o sa intrebi pe cineva care are stupi pe 12 rame 1\1 cu magazie 1\2 o sa spuna ca acesta e cel mai bun. Daca o sa intrebi pe cineva care are stupi pe 10 rame 1\1 cu magazii 1\2 o sa spuna ca acela e cel mai bun. La fel in cazul ME. Fiecare are avantaje si dezavantaje.In lume cel mai raspandit este stupul ME, care in ultima vreme castiga teren si la noi.

D006


marcel68

Are cineva schite de rama sau de cutii de la ME???

PricopArthur

Citat din: BunikuAstept mai multe recomandari!!!
Poti primi mai multe recomandari daca stim ce vrei de fapt. Daca vrei 10 stupi in fundul curtii e una, daca vrei sa faci 200 - 300 de stupi si sa colinzi campiile insorite ale patriei e alta.
Poti face pastoral pe langa casa, sau sa umbli  mereu cu ele.
Cat timp ai sa acorzi acestei indeletniciri si cat ai invatat pana acum despre apicultura.
Si intrebarile pot continua.
Miere multă şi inimă curată!

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Aproximtiv 5-6 stupi in fundul curtii!!!
Cat despre invatat, inca la stadiul de 0, pe o scara de la 1-10!
Timp pot acorda cat este necesar!
Dar trebuie sa imi spune-ti verde-n fata: "Frate eu pe x ti-l recomand deoarece....."!
Cu mii de multumiri,
Florin

marcel68


Florin-braileanul (FlorinI)

iti recomand cu caldura stupii din poliuretan
deoarece:
super usori ca si greutate,
nu necesita impachetare iarna
usor de spalat si desinfectat
albinele o domnesc in ei
florin - foto
pentru a vedea pozele click pe randul de mai sus "florin-foto"
pentru alte lamuriri vezi link-ul in raspunsul dat anterior cu prezentarea stupilor
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

PricopArthur

Citat din: BunikuAproximtiv 5-6 stupi in fundul curtii!!!
Cat despre invatat, inca la stadiul de 0, pe o scara de la 1-10!
Timp pot acorda cat este necesar!
Dar trebuie sa imi spune-ti verde-n fata: "Frate eu pe x ti-l recomand deoarece....."!
Cu mii de multumiri,
Florin
La cativa stupi in curte, fara pastoral, cu o baza melifera relativ saraca, sau in salturi, cu pauze mari intre culesuri, poti alege in principiu un stup vertical cu 2 caturi de 1/2 pe care sa le folosesi la culesul principal.
Daca in zona nu ai culesuri relativ constante, poate ca ar fi mai bine sa cumperi un ghium de miere pe an si nu te mai complici. Fara suparare.
Miere multă şi inimă curată!

sfantul spiridon

de la 0 stupi la 10 eu ti-as recomanda orizontalul
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Ok, am doua variante:
1. Sa ii duc in provincie la bunici (teleorman), la 5 metrii de diferite culturi, dar mai tot timpul florea-soarelui si sa trec pe la 2-3 sapt pe la ele; sau
2. Sa ii duc pe langa Bucuresti la vreo cunostinta in spatele curtii sale sa fiu mai aproape de ele!
Deci ori asa ori asa eu tot ma apuc de apicultura si asta din dragoste pt natura si nai nou pt albine si nu pt un ghium de miere!
Inca o data va multumesc mult pt sfaturi! :hi:

sfantul spiridon

eu ii am impartiti in mai multe locuri...o mare prostie, mi se pare acum....cred, si este doar o parere personala, ca trebuie mai intai sa consulti baza melifera a fiecarei zone si apoi sa iei hotararea de a amplasa viitoarea stupina...alceva, asta cu dusul stupilor la prieteni am trait-o si eu....nu-ti mai spun parerea ca te-as descumpani
multa bafta!
daca esti hotarat o vei avea
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

si eu sunt incepator am 58 de ani am luat doi stupi  orizontali toti mia recomandat ca se invata mai usor :hi:  :hi: