Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Nu i-ai facut tu cateva gauri?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

am facut cateva gaurele cu furculita apicola dar nu am vazut albinele sa ia din compozitie.
miere mai au insa ea este doar in spatele ramei
imi e teama ca odata cu venirea puietului sa nu ramana pe loc, desi sunt bine stranse si nu cred ca situatia ar sta asa de rau
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ilalexandru

Eu,cand pun turtele deasupra cuibului, decupez un mic triunghi in punga respectiva. Depinde cat de tare este compozitia, dar cel putin 5 cm latura triunghiului.
Chiar daca familia are miere suificienta in cuib, o turta pusa deasupra ghemului nu cred ca strica. eu, cel putin, o consider un fel de stimulare pt albine bine venita. Am stupi carora le-am pus turta deasupra de vreo 10 zile. Altii asteapta sa se incealzeasca putin afara pt a-si primi si ei portia. De aici un mic experiment...la primul control o sa vad daca exista sau nu vreo diferenta intre cantitatea de puiet pe fiecare familie.
Apropo: credeti ca au inceput matcile sa oua? chiar daca depun un nr foarte mic de oua....oare il depun?

VALENTIN61

o punga cu miere deasupra cuibului nu face rau la albine iar in caz de geruri prelungite si sa mai aiba si puiet, mor cu mierea linga ele .ieri leam pus si eu turta de miere,mai putin la unu pentru ca avea tot golu dintre podisor si rame plin de albine .eu zic ca navea cum sa ramina fara mincare,poate au esit la o sedinta sau sa faca planu pe noul an :) :rotfl: :hi:
            cu  respect                     valentin

tassevasi

 Bine ai venit  mai Valentine !
Curaj ,curaj

stefan1

  Bun venit, Valentin!
  61 este numarul de stupi, productia pe familie, varsta sau anul nasterii?
  Da si o locatie a stupinei in datele personale.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

VALENTIN61

 :rotfl: as vrea eu sa fie productia pe stup. Este anul nasterii, si sunt din satul Curmatura, undeva din sudul Olteniei. Am 70 de stupi si fac pastoral cu un vagon apicol de 48 stupi prin zona :bzz: :hi:

pharaonu75

Citat din: VALENTIN61 din Ianuarie 04, 2011, 08:04:28 AM
:rotfl: as vrea eu sa fie productia pe stup. Este anul nasterii, si sunt din satul Curmatura, undeva din sudul Olteniei. Am 70 de stupi si fac pastoral cu un vagon apicol de 48 stupi prin zona :bzz: :hi:

Completeaza-ti profilul cu data nasterii si cu localitatea... asa von sti si noi cand sa te felicitam pentru ziua de nastere, dar si de unde esti... :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

bun venit pe apiardeal!!!!! :hi: :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: VALENTIN61 din Ianuarie 03, 2011, 09:33:57 PM
o punga cu miere deasupra cuibului nu face rau la albine iar in caz de geruri prelungite si sa mai aiba si puiet, mor cu mierea linga ele .ieri leam pus si eu turta de miere,mai putin la unu pentru ca avea tot golu dintre podisor si rame plin de albine .eu zic ca navea cum sa ramina fara mincare,poate au esit la o sedinta sau sa faca planu pe noul an :) :rotfl: :hi:
            cu  respect                     valentin


lume noua.... bine ai intrat in familia noastra
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

sfantul spiridon

cand rotim ramele stanga -dreapta
dupa doua zboruri de curatire?
in martie?
dupa cateva zile de zbor intens?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

CRISTIAN71

Am si eu o intrebare : Intr-unul din stupi albina pe care il populeaza au cite 2-3 inele pe abdomen de culoare deschisa , spre crem . De ce ? Citeodata mie cam sila sa umblu la el pentru ca este mai rau . De harnic nu ma pot plinge ca este . Astept un raspuns .

ioanardelean55


Rotirea ramelor se face in functie de mersul vremii si zona geografica , eu fac aceasta rotire la controlul de fond ( si dupa dar nu mai devreme ) in functie si de puterea fam. de albine . Nu inversez toate ramele ,( nu rezolvi mare lucru   practic muti cuibu din fata in spate ) O rma se intoarce una nu astfel se forteaza  extinderea  mai rapida a puietului pe toata suprafata fagurilor . %%-

tassevasi

Un mare avantaj , il au stupii care sunt detasabili .
Exp.  Eu ieri cind am vazut ca albinele au inceput sa iasa ,   la sfatul prietenului meu  ROI_AG , am schimbat corpurile ,
  adica partea  ce a fost in fata la urdinis , prin rasucire  a  fost pus in spate ,astfel ghemul care se deplasase in fata ,lasase rezerva de hrana in spate , acum el vine dupa zona mai calda si vine peste hrana .
  Un mic  amanunt ,dar f f inportant .
  Sanatate si numai bine . :hi: :hi:

Fidi