o impresie personala

Creat de valter, Martie 31, 2011, 02:51:29 PM

« precedentul - următorul »

valter

De-o bucata buna de vreme informatia pe forum este saraca.
Cu exceptia filmuletelor puse de dragos, puisoru si altii, nu regasesc nimic interesant, condensat si la obiect.
Multi a-si dau cu parerea despre cate un subiec...insa continutul postarilor nu au miez.
Se naste intrebarea:oare nu se gasesc subiecte interesante sau deja de frica novicilor cei ce mai stiu cate unele se inchid in carapace?

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Marek

     Eu zic ca totul are o limita, nu e cazul unui forum de apicultura dar suisuri si coborasuri sunt. Poate chiar e pe o zona descendenta. Apoi mai trebuie sa fie personaje cu idei bune de subiect. Probabil multe dintre acestea acum sunt printre albine. Astept si eu cu sufletul la gura sa pot vorbii din perspectiva unui detinator de albine numai ca sunt atatea subiecte si atata informatie ce as putea sa mai zic?
     Ma gandesc sa inventez un stup :rotfl:
     

bucovineanu

Majoritatea subiectelor referitoare la albine s-au cam discutat. Unii au participat la discutii mai mult altii mai putin. Unii si-au deschis mai mult tolba cunostintelor despre albine, altii mai putin, iar altii au cautat numai informatie si nu participa deloc la discutii. Pe forum este destul de multa informatie. Daca cineva vrea sa afle un anumit lucru, gaseste raspuns la majoritatea intrebarilor care ar putea fi puse.  Se pun uneori intrebari la care s-a raspuns chiar de mai multe ori si multi nu vor sa mai repete raspunsurile.

ioanardelean55


  Daca intrebarea e noua si s-a dat numai un singur raspuns si acele il consider bun ce rost mai are sa comentez .?

bucovineanu

Cred ca nu m-am exprimat corect. Ultima fraza din postarea mea anterioara trebuia sa sune cam asa:
Se pun uneori intrebari la care s-a raspuns chiar de mai multe ori anterior, iar incepatorii nu vor sa rasfoiasca forumul si multi pe buna dreptate, nu vor sa mai repete raspunsurile.

mape 48-petru manea

Citat din: valter din Martie 31, 2011, 02:51:29 PM
De-o bucata buna de vreme informatia pe forum este saraca.
Cu exceptia filmuletelor puse de dragos, puisoru si altii, nu regasesc nimic interesant, condensat si la obiect.
Multi a-si dau cu parerea despre cate un subiec...insa continutul postarilor nu au miez.
Se naste intrebarea:oare nu se gasesc subiecte interesante sau deja de frica novicilor cei ce mai stiu cate unele se inchid in carapace?


Cu tot respectul pe care vi-l port,trebuie sa spun ca si d-voastra dati informatiile cu lingurita
A.Calinescu a deschis un topic despre MER ,unde a-ti postat de vreo 3-4 ori si gata.
Forumul ar avea de castigat daca a-ti dezvalui 5 % din ce stiti
Sper ca nu am fost prea "pinguin" :bzz: :bzz: :bzz:

valter

Citat din: MAPE 48 din Martie 31, 2011, 10:18:23 PM
Citat din: valter din Martie 31, 2011, 02:51:29 PM
De-o bucata buna de vreme informatia pe forum este saraca.
Cu exceptia filmuletelor puse de dragos, puisoru si altii, nu regasesc nimic interesant, condensat si la obiect.
Multi a-si dau cu parerea despre cate un subiec...insa continutul postarilor nu au miez.
Se naste intrebarea:oare nu se gasesc subiecte interesante sau deja de frica novicilor cei ce mai stiu cate unele se inchid in carapace?


Cu tot respectul pe care vi-l port,trebuie sa spun ca si d-voastra dati informatiile cu lingurita
A.Calinescu a deschis un topic despre MER ,unde a-ti postat de vreo 3-4 ori si gata.
Forumul ar avea de castigat daca a-ti dezvalui 5 % din ce stiti
Sper ca nu am fost prea "pinguin" :bzz: :bzz: :bzz:
Draguta colegule, eu lucrez de vre-o cinspe ani cu Dadant/ Lanstrot...intentionez sa trec 50% din efective pe MER in cursul anului acesta...in concluzie, ce sa-ti povestesc eu din MER daca sunt necunoscator si incerc doar sa invat din propriile prostii si ce scrie in carte la ME.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: valter din Martie 31, 2011, 02:51:29 PM
De-o bucata buna de vreme informatia pe forum este saraca.
Cu exceptia filmuletelor puse de dragos, puisoru si altii, nu regasesc nimic interesant, condensat si la obiect.
Multi a-si dau cu parerea despre cate un subiec...insa continutul postarilor nu au miez.
Se naste intrebarea:oare nu se gasesc subiecte interesante sau deja de frica novicilor cei ce mai stiu cate unele se inchid in carapace?
Pai observatia ta este foarte corecta si la subiect.
Datorita istoricului si conditiilor de pe acest forum oameni care se respecta s-au retras si a ramas ce se vede.
Dar in schimb a aparut informatie apicola furata de pe ici pe colo ca sa para un forum activ.

orbanstefan64

#8
in desert o broasca testoasa taia o fanta de lumina cu lama de bomfaier ??
mama mielului la interebat????
prost ii fiu mati :uimit: :uimit: :uimit:

D006

Citat din: romikele din Aprilie 04, 2011, 09:02:26 PM
Ti s-a acordat o sansa, dar tu o irosesti.
Lipsa de educatie si nesimtirea la tine fac o foarte buna casa.
Rabdarea are si ea limite. Nu te intinde...
Te temi de adevar?
Normal ca da.
Si niciodata in viata ta nu o sa fi capabil sa te uiti la adevar in fatza.

milu56

Cred ca o sa apara discutii si subiecte interesante in ce priveste apicultura chiar daca Andrei ne paraseste......

filip

Fiecare apicultor are experientele sale,daca un apicultor stationar practica orfanizarea stupilor avand un cules principal important este combatut de apicultorii ce fac pastoral prin prizma faptului ca stupul stagneaza un timp.Pun si eu o intrebare?
Ce preferati,un stup orfanizat cu 30 kg miere marfa ori altul ce in final ramane cu un pumn de albine dupa intrarea in friguri?
Fiecare apicultor trebuie sa aiba propriul stil de lucru in functie de situatia din teren
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

Nu stiu la alti cum e , dar mie din contra mi se slabesc familiile de prea multa munca . eu am stupi verticali , cuibu cu rama intreaga iar deasupra mai pun dupa caz o magazie sau doua cu rame 3/4 , foarte rar imi apar botci , iar daca am pus si a doua magazie cu rame 3/4 la floarea soarelui , pina  in toamna aia nu mai e familie , nu am asa de multe famili si sunt la incepator cu lazile astea verticale , pina acum recordul meu e 38 de kg de miere la floarea soarelui . avind familiile acasa in stationar , Acea familie de la care am recoltat atit , fusese roi natural in anul precedent , a avut matca tinara apoi in primavara acelui an am ajutat-o cu citeva rame de puiet capacit , asa incit pina la floare era plin de albina si daca am vazut ca a umplut primul cat 3/4 i-am mai pus inca unu si la umplut si pe acela .dar in toamna acea nu mai era familie era roi ( probabil ca ar trebui sa imi fac matci de rezerva , iar cind am epuizat o matca sa o schimb ) ca sa nu creada nimeni ca vorbesc prostii pe aici poate fac si un filmulet mai incolo cu o familie asa .

dedu

Din pacate de o vreme acest forum este doar o afacere personala pentru cativa membrii gen STUPII BATRANULUI LA 60 DE LEI,cei care vor sa mai vanda cate ceva trebuie sa intre pe un site distinct,daca eu am deschis gura ca nu este drept SUNT DOAR UN ADEPT AL NOII GARZI SI TREBUIE SA DUC ''LUPTELE'' MELE IN ALTE PARTI SI NU AICI!!!
Da,de o vreme acest forum este sarac in informatii,pana si la intretinerea albinelor doar vand si cumpar,atat.....dar acest toping nu este bun nu?
Sunt un om liber,ROMAN LIBER,deci zic ceea ce vreau si cred in tara mea.
P.S.-Nu este atac la persoana pentru nimeni,pur si simplu mi-am zis parerea!!!
Sunt dezamagit cand vad ca domnul Dragos nu mai posteaza nici el mai nimic,el este omul de la care am invatat apicultura si de la care avem multi dintre noi ce invata si nu numai cand vine vorba de apicultura.(inca o data,este parerea mea personala)!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

POSTASUL

dedu daca tea suparat  o singura  persoana nu ar trebui sa te superi  si pe acest forum  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.