mutarea stupinei in luna ianuarie

Creat de andrei nicusor, Ianuarie 01, 2012, 12:56:35 PM

« precedentul - următorul »

andrei nicusor

Ce parere aveti?doresc sa mut stupina din locul actual pt ca ma nemultumeste faptul ca sunt curenti puternici de aer,iar la zborul de curatire albinele sunt luate de curenti si... duse sunt.Ceea ce in primavara sunt foarte slabi.
Locul unde am iernat sezonul precedent este foarte bun si am iernat foarte bine, este la o distanta de vreo 4 km de locul actual undeva intre dealuri ca intr-o groapa.
Stiu consecintele acestui lucru,dar ma gandeam ca: daca ar fi o temperatura de peste 10 grade, tinand cont ca drumul este asfaltat de curand de la o vatra la cealalta.daca mai pica din ghemul de iernare pe  fund   la temperatura de peste 10 grade se ridica inapoi(teoretic)
ce sfat imi dati? :thanks:

cristi ciuc

Părerea mea este că sunt riscante astfel de activităţi în această perioadă, chiar dacă temperatura este peste 10 grade şi albinele sunt răsfirate pe rame.
Se creează deranj, consum inutil de miere, poate cu consecinţe incomensurabile până la sfârşitul iernării.
Dealtfel şi mutarea în primăvară pe o vatră situată la cca. 4 km. suportă unele riscuri, după ce albinele fac zboruri de recunoaştere.

D006

Nu  este  cazul  de  contraziceri  sau  alte  intrepretari.Am facut transporturi  de  450  km  si cu  temperatura  la  incarcare  de -2C si  la descarcare  +9 C,fara  probleme ,insa  albinele  ce  ieseau din  cazul  manipularii  ramaneau  moarte.Nu  zic  ca  nu  ar  putea  cadea  o  matca  pe  fundul  stupului  si  sa  moara .Spor  la  treaba. :hi:

Adrian Roman


D006

Citat din: andrei nicusor din Ianuarie 01, 2012, 12:56:35 PM
Ce parere aveti?doresc sa mut stupina din locul actual pt ca ma nemultumeste faptul ca sunt curenti puternici de aer,iar la zborul de curatire albinele sunt luate de curenti si... duse sunt.Ceea ce in primavara sunt foarte slabi.
Locul unde am iernat sezonul precedent este foarte bun si am iernat foarte bine, este la o distanta de vreo 4 km de locul actual undeva intre dealuri ca intr-o groapa.
Stiu consecintele acestui lucru,dar ma gandeam ca: daca ar fi o temperatura de peste 10 grade, tinand cont ca drumul este asfaltat de curand de la o vatra la cealalta.daca mai pica din ghemul de iernare pe  fund   la temperatura de peste 10 grade se ridica inapoi(teoretic)
ce sfat imi dati? :thanks:


Tu cintaresti cel ami bine si avantajele si dezavantajele acestei mutari..

daca ai DRUM bun..si temperatura te ajuta..INchidei si ii pleci la drum dimineatza la ora 8-9, ajungi acolo unde vrei la ora 11-12 ii lashi juma de ora sa se linisteasca si apoi ii deschizi si pina seara cind se racoreste se linisteste albina.

..Ai pavilion>>?sau  stupi pe jos, trebuiesc incarcatzi si descarcatzi..??

Eu am mutat un pavilion...an in urma, vreo 4 Km, era zapada, frig rau afara,.. dar nu a mers tractorul cu mai mult de 6 Km la ora si nu am avut probleme.

Obombo

Important e ca temperatura sa fie de cel putin 8-10°C, pentru a permite albinelor sa reformeze ghemul in cazul in care se desface din cauza transportului. Urdinisul e mai bine sa-l deschizi dimineata urmatoare.

dorindafi

sa zicem ca transportul il vei efectua in conditzii bune
clima te ajuta dar expresia ta ,, vreo 4 km '' se pare ca nu-i prea sigura shi daca tahograful lor indica mai putzin va fi bai mare
precum colegul roman eu zic sa stai bland shi cand te vei intoarce din pastoral ai ashezi unde vrei
shi inca ceva-ai zis ca in locul cel dorit nu sunt curentzi de aer
dar daca trec peste deal nu tot asha se vor pierde?
                             :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Cu aceste distante se exagereaza. Pe vreme rece albinele nu zboara decat aproape de stupi si primele culesuri sunt doar din inprejurimi. Asa ca 3-4 km intre vecia si noua vatra sunt arhisuficienti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

Citat din: andrei nicusor din Ianuarie 01, 2012, 12:56:35 PM
Ce parere aveti?
ce sfat imi dati? :thanks:

Mutarea unei stupine pe timp de iarna comporta risc. Daca e risc major ,e bine sa ti-l asumi,  sa nu intrebi pe nimeni.
Eu unul as muta initial doua -trei familii...ulterior as concluziona.

PS. Vei ajunge la concluzia ca riscul asumat este extrem.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

dorindafi

 :hi: andrei nicusor 
dupa 3 saptamani am mutat o familie pe o distantza de 30m
dar innaite sa fie mutata tim de 3/4 saptamani nu au ieshit afara
ieri la prima zi de timp favorabil au fost cateva albine care au dat tarcoale vechiului amplasament
  faci cum crezi
la mine a fost vorba doar de o familie
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

Eu am mutat 15 metri o familie, pe la sfarsitul lui noiembrie, dupa ce fusese ger vreo 2 zile. Au urmat alte 6-7 zile de ger, cand albinele nu au iesit deloc afara!
Cand vremea le-a permis, au iesit din stup, au facut zbor de orientare si au reintrat in stupul de unde iesisera! Nu am avut probleme.

Cheia reusitei cred ca este temperatura joasa care sa nu permita iesirea albinelor pentru vreo 2 saptamani.
Dupa aceasta perioada albinele iesite isi vor face din nou orientarea in teren!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andrei nicusor

Problema cu curentul de aer ma deranjeaza in rest totul este ok,chiar langa vatra este o padure de 25 hectare de salcam(o fosta unitate de armata) si multe livezi de pruni, etc.problema  este muresul aproape ,vreo 1,5km distanta de vatra si e camp liber.Chiar astazi am fost la vatra si au iesit la curatire bine, au fost vreo 15 grade c ,faina zi.

Prin noiembrie tragea bine tzugu (vantu) prin gradina,chiar tare. Acuma sa linistit vremea,dar cat o tinea asa?
Mie teama prin februarie,martie, dar speram sa fie bine! ca iarna nui de mutat stupi!!!!!!!SI APROPO AM AUZIT CA SE INCALZESTE SI MAI TARE UNDEVA PE LA 17 grade <SA FIE CU NOROC!  :hi:

dorindafi

omu bun , daca nu vrei sa renuntzi la mutarea stupilor atunci mai bine apucate de bautura

                  cel putzin ramai cu gandul impacat :NU MI-AM DAT SEAMA CE FAC  :nebun:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan motu

se poate face mutarea dar cu urmatoarea conditie,se alege o zi in care temperatura va creste la 10  12  grade,mutarea se va face intre orele 9 si 12 dimineata,la destinatie lasale inchise o ora pt linistire apoi dale drumu,ele o sa iasa putin la orientare iar apoi ghemul se va reforma la loc fara nici o problema,am facut asta si o spun din propia experienta,am lasat unul dintre pavilioane cu camionul in curte la cineva pt iernare iar vecinii au inceput cu gura mare fiindca la zborul de curatire la muscat pe unul de acolo si era alergic nam avut de ales  trebuit sai mut

dorindafi

te cred , dar ai facuto pt. ca aveai cutzitul vecinilor sub coasta shi nu ai avut alta alternativa
eu intreb:-daca nu tzi-ar fi fost impusa situatzia de catre cel intzepat ai fi mutat stupii?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092