Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: milu56 din Ianuarie 08, 2012, 04:58:00 PM
Multumesc marius_vfp stiam de aceea am si cerut dar dece vorbesti neintrebat.
nu stiam ca pe un forum unde sunt discutii libere mai trebe sati ceri si acordul , sau esti vreun moderator , am raspuns la subiect  nu am fost off topic precum tine , eu vad ca tie it place mai mult sa citezi si sa acumulezi ori numar de mesaje ori sa umplii fara sens pagini ,  :yellowcard: ai un - .

un sfat prietenesc iti zic ca daca vei vrea sa scoti bani din vanzarea de filme nu o sa faci , cel mult doar daca acele filme vor fi pe un suport , iti vor trebui mai multe aprobari, ceva certificari pe la osim ,brevete, vreo inventie ceva etc.. , ia lectii de la online e mult inaintea ta  si filmele lui sunt date free la youtube .
ok vei vinde bravo tie daca poti, dar sa fii sigur ca la scurt timp cel mult o saptamana  toate filmele tale vor fi postate pe youtube si atunci vei vedea cum gramada de material informativ in care ai inverstit sa dus pe .....apasambetei ,iar tu iti vei roade unghiile .
spor la treaba nu descuraja , tot cei facut e bine facut.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

Citat din: romikele din Ianuarie 08, 2012, 05:58:28 PM
Mai flacai, nu va mai umflati muschii la adresa lui milu... daca exista unele greutati in comunicare, nu inseamna ca nu spune adevarul.
De fapt va veti convinge, desi nu e obligat sa demonstreze ceva, cuiva.
Daca nu stiti de gluma, e problema voastra  :hi:
eu sint de aceeasi parere :hi: :hi: :hi:

D006

pentru a trai dintr-o afacere , inclusiv din apicultura ,  trebuie sa ai o cifra de afacere de peste 500000 euro pe an , sub aceasta suma e doar o mica gainarie ....

marius_vfp

dragos cu respect , dar nu crezi cas cam multe zerouri ,sau ai fost mai darnic cu tastatura , daca fiecare dintre afaceristii tarii si aia mici mici si aia mai rasariti ar avea o cifra de afaceri(ma refer aici la profitul pe an , banii care ii raman dupa ce trage linia)  de jumate de milion euro pe an , romanica in cativa ani ar ajunge mai bine ca germanica, deduc sau poate gresesc ca in romanica or fi doar cateva mii pana la 10 de oameni care fac afaceri restul is gainari.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

m-am referit la CIFRA DE AFACERI ! CINCI SUTE DE MII EURO ! ADICA 500000 ,  nu am gresit cu nimic.  profitul e alta mancare de peste !

milu56

Nu va suparati fratilor dar care sunteti mici unitiva cu cei mari ca no sa aveti de ales pana la capat o sa ramaneti cu barfele.....

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

Citat din: cristian87 din Ianuarie 08, 2012, 09:31:27 PM
FII CAPITANUL NOSTRU! =)) =)) =)) =))
Nu cred ca ai vrut sa spui al nostru ci al tau,daca vrei te invit sa imi faci o vizita sa vezi cu cine stai de vorba daca nu vrei iti fac eu o vizita ca si asa merg la Fagaras unde am rude in vizita la ei si de acolo nu e o problema de mers la Medias.

marius_vfp

dragos, sune-ne si noua care e cifra de afaceri a ta pe anul trecut 2010-2011 (apicol ) strict numai din apicultura , dar si profitul realizat , asta doar daca vrei nu e si obligatoriu, (sper sa nu calculezi cu tot cu camion cum facea ceasca cantarea graul cu tot cu combaina)
va multumesc .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

   Daca pe forum ar fi fost prezenti doar oameni de buna credinta as fi spus cu drag , dar pe aici sunt si cozi de topor care se ocupa doar cu fitile si turnatorii. Inclusiv au reusit sa ma puna rau cu oameni la care tin foarte mult , s-a ajuns pana acolo incat mi s-au pus in spate fapte de turnatorie care nu-mi apartin nici mie nici familiei mele.  E atata rautate incat trebuie sa-mi aleg cu grija cuvintele pe care le postez deorece nemernicii sunt in stare sa le foloseasca oricand impotriva mea.

marius_vfp

dragos ,apreciez raspunsul ,eram mai mult ca sigur ca vei ocoli un raspuns cu cifre, totusi NU cred ca dintre noi sa existe multi care sa aibe mai mult de jumate de milion trecuti prin maini intrun an , cred cai numeri pe degete, si ma refer strict la cei care sunt apicultori si ingrijesc albinele nu procesatori sau altceva.
facand un calcul simplu cu 50kg media pe stup la o productie multianuala , si un pret de 12lei pe kg , tiar trebui cam aproximativ 3600 de stupi , ca sa acoperi cele 21,5 miliarde de lei vechi adica jumate de milion de euro . aici nu am calculat si alte produse ale albinei .
sa ridice mana sus cel care detine acest numar .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

milu56

Am mai postat eu undeva"caini latra ursul merge".......

marius_vfp

Citat din: milu56 din Ianuarie 08, 2012, 10:30:00 PM
Am mai postat eu undeva"caini latra ursul merge".......
esti OFF TOPIC ca de nenumarate ori , mie numi place sa umplu pagina cu prostii fara sens , e suficient daca ai scris undeva acest mesaj nu te mai REPETA.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

   Pentru ca nici un proprietar de stupi nu a ajuns la  500000 euro cifra de afacere in Romania , 99,9 % mai au inca o sursa de venit in afara de stuparie . Cei 0,1 % care traiesc exclusiv din apicultura supravietuiesc cu eforturi mari.

pharaonu75

Depinde si de ce standarde de viata iti impui.
Daca aia 0,1% din apicultori, despre care vorbeai, supravietuiesc cu mari eforturi, atunci ce sa mai vorbim despre cei care au salariul minim pe economie si doi copii?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube