Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nimeni nu doreste sa puna problema corect in apicultura.

Cetatene X fiindca ai miere naturala 100%,statul,UE,Banca Mondiala,etc.Iti da un sprijin financiar.
In schimb se subventioneaza Hrana artificiala sub deviza LUPTA CONTRA VARROUA
Mierea naturala va fi tot mai rara,iar profitori tot mai multi.
Tratamentul prin PNA e de fapt,legarea apicultorului de asociatie.Iar daca unii au bani de tratat iar altii nu,e apa de ploaie
Masurile din fonduri europene vor trece,iar apicultorii vor fi aproximativ acceiasi ,minus iesirile din sistem{decedatii}

Nu voi fi bogat in urma albinelor ,dar voi dormi linistit avand constina impacata.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristian87

#106
Imi pare rau dar puneti problema total gresit. Cum populatia lumii e in crestere nu se poate subventiona nici o ramura a agriculturii extensive. Se va subventiona intotdeauna cresterea eficientei .
Si in apicultura. Peste tot se vorbeste despre diversificarea productiei . nu doar miere ci si polen propolis ceara , material biologic etc..Calitatea e data de standard.
Ce depaseste standardul este produs de lux, de nisa.
Vrei sa produci asa ceva- nu te opreste nimeni dar trebuie sa ridici pretul ca sa ramai eficient.
Daca stai 100% natural fara hraniri de completare si de stimulare , atunci vei obtine un pret de productie mai mare decat vecinul care utilizeazahraniri  facute corect astfel sa nu polueze mierea, sau care se incadreaza in limitele admise.
Problema apare atunci cand vinzi ca pretul il face piata.Veti primi de la procesator acelasi pret ca e in standard mierea voastra chiar daca una e premianta clasei si ia medalia de aur iar cealalta trece la limita.Procesatorul oricum o amesteca.
Cel prea puritan cu costuri de productie mari nu va face fata propriilor cheltuieli.Daca nici nu profiti de facilitatile asociatiei si de fondurile nerambursabile sau subventii chiar nu poti progresa.
cu ce iti incarca constiinta ca iei bani europeni sau de la stat ca doar tot din impozitele noastre provin.
Nici celalalt nu se va imbogati ca nimeni nu aduna miloane de euro din apicultura in romania , inca., dar va trai decent.
Am un vecin, v-am mai spus de el care in fiecare an tine la rezerva cel putin 100-150 rame cu miere pentru stimulare.E mandru ca nu a dat nicidata zahar la albine . El vinde de la 80-100 familii cam tot atata miere ca si mine cu 60 , daca nu mai putina.La acelasi pret.
In primul an , in iarna mi s-a terminat mierea de vanzare si cum aveam multi clienti am mers sa iau sa vand de la el. M-a dus in magazie si mi s-a facut rau. de la 80 familii avea 3-4 bidoane  de  40 kg miere , salcam si poli si era mandru ca avandut mai mult de jumatate din productie.
Eu am cunsiderat ca a muncit degeaba intr-un an in care eu am obtinut 200 kg de la 5 familii in conditiile in care am divizat de am intrat in iarna cu 12  unitati.   
Era anul 2009

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citesc si  iar  citesc din  cate  gogomanii  se  scot  in  lume si  nu  dau  nume.In  Spaña se  traia  din  apicultura  cu  500 fam  de  albine ,in  ziua  de  azi  se  poate  trai  din  apicultura normala  800-1000 fam  de  albine ,ecologic  600fam  si  mai  punem  si ofertele  din  Romania care  sunt  de c.... si  suna  cam  asa .vand sau  ofer  miere  ecologica  de  salcam  la  3 E kg,deci  direct  la  cumparator  cu  pretul  acesta si  mai  apare  si  schema  ca  vai  doamne  ne  fura x sau  y.Ce nu  inteleg eu  este  lupta  pe  acest  forum  cu  procesatorii ca  ne  pacalesc,  ca  nu  da  un  pret bun  etc...Vorbesc  cu  un  apicultor ce  produce  si  vinde  miere  ecologica si  tot  odata  suntem  si  prieteni  si-mi  zice  ca  mierea  ecologica  este ff  ieftina  in  Romania ,eu  credeam  ca  poate  fac  vreo  afacere si  castig  ceva.Ha,  ce  pacaleala  ,nu-mi  lasa  margini de  nici  un  cent,clar  la  3  E.Sa  nu  credeti  ca  vorbesc  prostii va  dau  si  numele  acestui  apicultor  si  poate  fi  gasit  pe  net  sub  numele  de MIEL ANTON  Simon,  cu  siguranta  un  mare om care  astie  sa  vanda  mierea.Rugaminte  e  sa  nu  va  inselati  in  privinta  calitatii  mierei  ,daca  este  naturala sau  nu  .Judecati,fumati,rumegati si  raspundeti,ei  nu  vreau  sa  o  luati  in  nume  de  rau.Dragii  mei , oare  nu  intelegeti  ca , cu  cat  mai  multi  stupi  in  Romania  va  creste  si  calitatea  produselor  apicole?
Nu  scriu  mai  mult  din  cauza  justificarii  voastre,  ca  trei  stupi ar  produce  mai  multa  miere    fata  de  100  si ca  daca  sunt  maiestru  scot  miera  mai  galbina,mai  naturala si  chiar  mai vascoasa  din  cauza  climatului,inaltimii,sezatore  ,urcus  sau  coboris.In  final  vreau  sa  zic  ca ce  folos  ,daca  vand  mierea CU  3  EUROLACI.Trageti  concluzia si  semnalul  de  alarma,in  noua  civilizatie,democratie,occident  sau  cum  vrem  sa-i  zicem apare  vorba  bine  cunoscuta;daca  esti  mic ,esti  un  nimic.
Scuze  daca  am  jignit  pe  cineva ,este  pur  si  simplu adevarul  bine  vazut.

milu56

O sa  fac filmari in timp ce lucrez la supii mei si o sa veti ca nu e greu sa traiesti din apicultura dar filmele mele no sa se poata vedea decat cu plata.

POSTASUL

Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 12:41:44 PM
dar filmele mele no sa se poata vedea decat cu plata.
scump ???scump???   cat???   :uimit:   daca merita eu platesc dar mai intai vreau sa vad pe ce dau banii  si profuu online intai a facut demonstratii , nuu??
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

serban-cristi

Numai pt. desene cred ca sunteti f. scump ca dupa vidiocl de pe youtub nu prea avem ce vedea. :roll:

bucovineanu

Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 12:41:44 PM
O sa  fac filmari in timp ce lucrez la supii mei si o sa veti ca nu e greu sa traiesti din apicultura dar filmele mele no sa se poata vedea decat cu plata.
Cine te mai poate crede? De vreo 3 ani spui ca o sa ne areti cum faci apicultura.

milu56

O sa se poata vedea dar cu plata atat modele de stupi cat si cum se lucreaza cu ei pana acum nu am postat decat asa informativ.

pharaonu75

#113
Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 12:41:44 PM
O sa  fac filmari in timp ce lucrez la supii mei si o sa veti ca nu e greu sa traiesti din apicultura dar filmele mele no sa se poata vedea decat cu plata.

Dragos nu a cerut plata pentru informatiile si filmele sale... nici Danut puisoru... Nici Florin...
Nici Bucovineanu, Valter, sau alti memnri nu au cerut plata pentru informatiile oferite...
Nici echipa tehnica nu a cerut plata pentru munca sa...

In schimb cereti dvs...  =))
In familia Apiardeal nu se practica asa ceva! poate ar fi mai bine sa incercati in alta parte... poate in Spania!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

#114
Mai prieteni ce aveti cu omul.
Eu as plati ca sa vad cum face fata celor 600 de familii grupate in stupini de cate 50.
Domnu Milu va rog afisati contul si suma necasara si eu ma abonez primul.
O rugaminte as avea primul filmulet sa il facti cu cresterea matcilor de care sigur aveti nevoie in numar mare.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

#115
A  inebunit  lumea!
Poate  gresesc si  pun  un  film  gratis.


POSTASUL

Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 02:06:34 PM
O sa se poata vedea dar cu plata atat modele de stupi cat si cum se lucreaza cu ei pana acum nu am postat decat asa informativ.
donu Milu se vede ca iubiti  foarte mult albinele si de aceia va rog punele donule o inregistrare cu macar o parte din stupii dv.  la baietii astia care nu va   cred  si sa le astupi gura si sai lasati ,,masca''  :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

cipriene

Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 12:41:44 PM
O sa  fac filmari in timp ce lucrez la supii mei si o sa veti ca nu e greu sa traiesti din apicultura dar filmele mele no sa se poata vedea decat cu plata.


vedeti? o forma inedita de a face bani din apicultura!  =))
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

prisecarul

Citat din: cipriene din Ianuarie 07, 2012, 03:11:39 PM
Citat din: milu56 din Ianuarie 07, 2012, 12:41:44 PM
O sa  fac filmari in timp ce lucrez la supii mei si o sa veti ca nu e greu sa traiesti din apicultura dar filmele mele no sa se poata vedea decat cu plata.


vedeti? o forma inedita de a face bani din apicultura!  =))

poate asa castiga si el ceva de pe urma albinelor!
PS din acesti bani trebuie sa-l plateasca si pe proprietarul stupinei in care filmeaza!
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cristian87

Nu pot sa cred cata rautate si invidie.
De-aia nu merge bine intara noastra. Omul asta vrea sa ne arate cum sa prosperam de pe urma albinelor si dvs il luati in balon. Nu e frumos.
Astfel de initiative trebuie incurajate chiar sprijinite.
Deci de ce sa nu platim pentru o informatie direct de la sursa.
Eu voi plati.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău