Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

corect  :bravo: banii nu se fac doar intrun anumit fel!!  cand ai  ,,radacini'' bune  si esti si ingenios  trebuie sa profiti de orice oportunitate  .Ce crescatorii de animale  nu,  vand cumpara  ,asi maresc efectivele etc
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Nota 10 pentru Dragos!
Stie sa faca banul si ii merge mintea!
:bravo: :bravo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

degaba ai bani daca si nu ai experienta , ani si zeci de ani petrecuti printre albine si carti despre albine.
Daca nu ai astea risti sa pierzi toti bani pe care i-ai investit .

POSTASUL

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 04, 2012, 10:40:20 PM
degaba ai bani daca si nu ai experienta , ani si zeci de ani petrecuti printre albine si carti despre albine.
Daca nu ai astea risti sa pierzi toti bani pe care i-ai investit .
Iulian eu mam referit la donu Dragos , experienta eu cred ca are suficienta , este inconjurat de oameni deosebiti la bani sa prins , sa dotat cu tot cei trebuie , deacuma trebuie sa traga tare  , cat o merge na asta e, spun toate astea pentruca am inceput sal inteleg  cu toate ca nu se rabda pana nu zice  si o goanga   =))  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 04, 2012, 10:40:20 PM
degaba ai bani daca si nu ai experienta , ani si zeci de ani petrecuti printre albine si carti despre albine.
Daca nu ai astea risti sa pierzi toti bani pe care i-ai investit .

Asta este alta discutie!
Am presupus din start ca ai cunostintele si logistica necesara si il intrebam pe Dragos ce poti face in primavara cu acei bani ca sa ii scoti dublu!
Raspunsul sau este cat se poate de clar: cumpar 300 de familii, divizez si vand in toamna 900 de familii.

Ce fac cu stupii pe care ii detineam deja in primavara si cu productia obtinuta de la ei este deja stiut!
Iar la asta se adauga familiile cumparate, divizate, intarite si vandute.

Pentru ca afacerea sa fie una reusita, eu as mai adauga si faptul ca trebuie sa iti asiguri din timp si clientela, pentru ca altfel ramai cu 900 de familii pe plus pentru iernare si, desi aceste familii inseamna tot bani, acesti bani nu sunt cash...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Marfa sa fie ca musterii sunt din plin !
   Sa vezi cand voi pune colectorul de venin in functiune , atunci Bucovineanul va zice ca nici recoltarea veninunul nu este apicultura ?  :) ca pentru el producerea de material biologic nu este apicultura !   :D  Pentru el ce inseamna apicultura ??? sa freci tziparul o ora la o familie de albine ???? si apoi sa injuri stapanirea ca nu traiesti bine !! :P

Dismas

asta-i calea catre profesionalism : numar mare de familii si ,,pastorirea,, lor din toate perspectivele: material biologic, miere, polen, venin, propolis si de ce nu laptisor de matca! Cu toate ca pana la pastoral containerizat si linii de imbuteliere si procesare este drum lung!

D006

  Totul este realizabil cu conditia sa fii receptiv la nou si sa ai o ambitie fenomenala. Daca ramai la ideia ca "asa faceau batranii" sigur vei merge direct spre faliment.

bio

#83
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 04, 2012, 09:45:35 PM
Chestia cu vandutul va mai tine 2-3 ani . Asta poate fi numita oricum, dar nu apicultura.

Vindutul va merge inca 2-3 ani ca doar atit sunt PROGRAMELE actual...Dar dupa aceste programe nu or venii alte programe destul de generoase..??. poate da, poate nu... dar speram ca vor fi in continuuare alte programe care vor favoriza producerea de material biologic...

Un PROFESIONIST,  trebuie sa se adapteze si vremurilor care le traieste si sa produca ce se cere in acel moment..

..ca sa poti vinde, intii trebuie sa produci familiile care le poti vinde si cred ca numai un apicultor bun o poate face.. Deci este APICULTURA ADEVARATA.

Vad aici multi care pling ca nu au bani sa inceapa o afacere mai serioasa in apicultura..
Ma oameni buni eu am vindut o amarita de DACIE acum vreo 15 ani in urma, ..am luat in jur de 3000 de marci  pe ea--asa erau banii si mi-am luat un pavilion nepopulat si doar 40 de familii de albine ca n-am mai avut bani. ..si alte venituri nu aveam in acele vremuri grele pentru mine...
Ma duceam la albine cu ce apucam, --masina am fost nevoit sa o vind sa-mi iau albine--.. am stat la albine cu saptamina pina sa ajung acasa .. ..piinea dupa 3 zile se cam usca si o taiam felii o uscam si o mincam ca pe napolitane JOE ca eram prea departe de un magazin si nici nu aveam cu ce ajunge acolo... am muncit singur de m-am saturat..:(..Ajunsesem sa URASC ZIUA CIND M-AM LUAT DE  APICULTURA .

au trecut anii.. nu am avut simbata , nu am avut duminica sau alta sarbatoare cind a fost de munca la albine..

..acum dupa vreo 15 ani pot spune ca sunt multumit unde am ajuns..  am tehnologizat aproape toate activitatile  care le execut in stupina... Imi pot permite angajatzi pentru perioadele de virf.. este mai usor acum.


Ce va fi mai departe.>??..naiba stie dar am incercat sa-mi asigur viitorul, asigurindu-mi si alte venituri nestind numai  pe  mina apiculturii... sa vina iar 2-3 ani cu pretul de achizitie la miere mai mic decit pretul benzinei cum a fost acum citiva ani si apoi mai vorbim.

cipriene

am citit si recitit topicul asta de la inceput. am observat ca majoritatea apicultorilor au facut sacrificii ca sa ajunga unde au ajuns  :bravo:. si ce am mai inteles printre randuri este si faptul ca au avut familiile de partea lor, iar pentru asta de doua ori  :bravo:.
consider ca o afacere este ca un copil: se naste, creste, investesti in dezvoltare si in cele din urma apar si satisfactiile.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 04, 2012, 10:59:51 PM
  Marfa sa fie ca musterii sunt din plin !
   Sa vezi cand voi pune colectorul de venin in functiune , atunci Bucovineanul va zice ca nici recoltarea veninunul nu este apicultura ?  :) ca pentru el producerea de material biologic nu este apicultura !   :D  Pentru el ce inseamna apicultura ??? sa freci tziparul o ora la o familie de albine ???? si apoi sa injuri stapanirea ca nu traiesti bine !! :P
Pentru mine apicultura inseamna sa cresti si sa ingrijesti albine, in asa fel incat sa obtii productie de la ele. Vinderea familiilor de albine e rentabila de vreo 2-3 ani si va mai fi rentabila inca pe atat, bineinteles daca gasesti si pinguinii care sa le cumpere. Cu cativa ani in urma erau unii carora nu le convenea sa ierneze albinele, le cumparau la un pret de nimic primavara.  Dragos, apropo de cum se face apicultura, zi sincer care a fost productia de miere si polen pe familia de albine in 2011 in stupinele tale?

D006

  Omul din respectivul reportaj a vandut familii in toate timpurile : http://www.replicahd.ro/?p=119

  Miere 40 kg/fam .  Polen 8 kg./familie plus vandut aprox 200 roi si familii de albine .
  Cu mentiunea ca nu toti stupii au participat la productia de miere ori de polen.

bucovineanu

Dupa mine cel care cumpara albine pentrua le revinde nu e apicultor ci geambas de albine. Ma indoiesc de faptul ca ai obtinut 40 de kg miere de familie si ai dublat efectivul. Sau cum zici tu, poti sa ai 100 de familii si productia pe familie sa o socoti pentru 20 de familii.

D006

  As fi intrat in detalii dar nu pot da date exacte deoarece  pe toate forumurile sunt  "cozi de topor" care se ocupa cu turnatoria si nu vreau sa ma leg la cap fara sa ma doara .

 

filip

Exista doua tipuri de apicultori.
1 Apicultorul ce stoarce la blana si ierneaza pe inlocuitori
2 Apicultorul ce stoarce dar lasa si albinelor miere.
Desi in ambele cazuri cantitatea de miere e aceiasi rezultatele sunt diferite. :bzz: :bzz: :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)