Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

felicitari pentru investitia facuta dragos, apreciez, problema e ca multi din cei care se casatoresc cu banii stransi la nunta siau luat un apartament sau jumate ca jumate lea dat banca ,la alti lea dat tata casa masa, nu multi dintre noi au avut unde sa puna capul dupa ce sau casatorit . si au plecat la munca pe unde au putut , studentii in facultate de orice natura se mai duc si muncesc prin baruri hotele si etc . viata e amara dar nu e imposibila daca nu muncesti nu ai .
o seara buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sfantul spiridon

parerea mea,
acum este timpul de vandut roiuri-vindem roiuri
maine se va cere miere -vindem miere.
problema este- poimaine.
cine stie ce va fi poimaine, stie-cine nu stie, nu stie.
eu..."nu stim" dar cred ca produsul finit
daca peste tot e pretuit, ar trebui sa-l gandim.
e greu dar e singura cale spre succes
o alta idee, poate tampa
omul, sa fie fericit cu fericirea lui interioara, cei care pot fi, si altul sa fie multumit cu buzunarul sau plin, cel care poate fi.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

milu56

Din momentul asta incep lucrarile de primavara Karma pentru mine este zi si noapte la stupi asa ca nu mai pot sa imi permit sa stau pe fofum o sa ne vedem in toamna :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

Drum bun, spor la munca si nu uiati de filmulete!
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

gabush86

nu cred ca nu ai timp de forum , cred ca te dai lovit cu filmuletele :))
" poate uita baietii pana la toamna " :)))
:bravo:

cipriene

si eu astept filmuletele. sigur or sa fie interesante  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

Din momentul asta incep lucrarile de primavara Karma pentru mine este zi si noapte la stupi asa ca nu mai pot sa imi permit sa stau pe fofum o sa ne vedem in toamna


77 Vizitatori, 32 Utilizatori (1 Amic, 2 Ascunşi)
Utilizatori activi în ultimele 60 minute:
prisecarul, CRISTI M, HEROS, dorin1964, sebastian, filip, lammert, remiland, Gruies, pelikanul007, rudy, apicmd, Kov iulian, virgil64, quasimodo, mezenguz, prisaca, florica, Florin-braileanul (FlorinI), nicub, doruuu, Kostas, Obombo, razvan2009, cristimarin, luca petru, bonzo, MosVesnicie, milu56, iosif_petru



s-a razgandit milu 56
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

gabush86


albina harnik

  Sunt un incepator si tocmai am pus apifonda la  albinute.. dupa o saptamana  miam facut  un L dintru fier beton si  am tras pe fundul stupului ,gasind  resturi mici de apifonda.Asta inseamna  ca au inceput sa mamance?E bn nu


cristian87

cum a fost vreme calda mai degraba cred ca au bagat in faguri
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Obombo

Citat din: viespia  ucigasa din Decembrie 02, 2012, 10:59:45 PM
  Sunt un incepator si tocmai am pus apifonda la  albinute.. dupa o saptamana  miam facut  un L dintru fier beton si  am tras pe fundul stupului ,gasind  resturi mici de apifonda.Asta inseamna  ca au inceput sa mamance?E bn nu
E a treia postare identica in trei discutii diferite care nu prea aveau legatura cu subiectul. Poate ar fi bine sa incerci sa intelegi cum functioneaza forumul sau eventual sa intrebi.

cocobeny

Un subiect vechi, dar se mai poate intreba si la ora actuala privind schimbarea naturii, in fiecare an ne face cate o surpriza, oare se va mai putea incepe o asemenea afacere in zilele de astazi?  :new:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

mosunick

Da, se poate, dar:
- fie investesti sume uriase asa incat sa iti faci propria procesare a mierii/celolralte produse apicole si sa ai deschidere directa la piata din occident- probabil ca nu mai mult de 10 persoane din ROmania pot atinge nivelul asta
- fie te muti acolo unde exista baza melifera (fermieri care sa planteze mii de hectare de plante care produc nectar "la greu si cu care sa ai intelegeri referitoare la modul insamantarilor decalate in timp"), adica in occident, ca in Ro eu nu cred ca se va realiza asta in urmatorii 15 ani<
Da, se poate, Bio e exemplul viu...
Acuma depinde ce pretentii si nivel de trai iti impui sau doresti sa ai.
Sa fiti iubiti!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone